64-а мотострілецька бригада з Хабаровська відома своїми звірствами у Бучі. Передусім відповідальність за сотні вбитих, закатованих та зґвалтованих українців лежить на російських командирах, адже це їхні підлеглі вчиняли звірства. Про офіцерів, яким доведеться відповідати за злочини на численних судах та трибуналах — у матеріалі «Слідства.Інфо».
Певне, усвідомлюючи це, російські офіцери почали ховати свої справжні імена. Попри це «Слідству.Інфо» вдалося ідентифікувати частину командирів 64-ї мотострілецької бригади з Хабаровська. Цей підрозділ відзначився особливими звірствами під час окупації Бучі, де були жорстоко розстріляні сотні мирних жителів, багато з яких закатували до смерті.
Під час розслідування журналісти опрацювали списки української розвідки, яка опублікувала імена та посади військовослужбовців 64-ї мотострілецької бригади з Хабаровська. Також дослідили додаткові документи, які «Слідство.Інфо» отримало від власних джерел у розвідувальних органах і російські пропагандистські ресурси.
За інформацією українських військових, після втечі з-під Києва частина хабаровської бригади перемістилася на Харківщину, де згодом була частково знищена Збройними силами України. А ще частина підрозділу, судячи з роликів російської пропаганди, повернулася до Хабаровська, аби взяти участь у параді до 9 травня.
Російський пропагандистський телеканал «Россия24» наприкінці квітня опублікував репортаж, як 64-а мотострілецька бригада з Хабаровська готується до військового параду до 9 травня. Один з офіцерів, який дає коментар пропагандистам, приховує своє справжнє прізвище та імʼя.
Цей офіцер на відео представлений як Пьотр Васільєв. Судячи з його погонів, він у званні капітана. Щоправда військовослужбовця з таким імʼям і прізвищем у 64-й мотострілецькій бригаді з Хабаровська немає. Якщо придивитися уважніше, то можна помітити, що російські пропагандисти замалювали шеврон з його прізвищем. А на шевроні, судячи з кількості літер, написано зовсім не «Васильев». Можна розрізнити перші літери «С» і «Т».
«Слідство.Інфо» встановило справжню особу цього офіцера. Спершу ми знайшли фотографію на сторінці іншого офіцера з цієї бригади. Тут зображений військовослужбовець, дуже схожий на Пєтра Васільєва. Далі, маючи це додаткове фото, ми знайшли старий акаунт цього офіцера. Те саме обличчя, от тільки імʼя там не Пьотр Васільєв, а Вова Вікторовіч.
Маючи цю інформацію, ми виявили реальну сторінку російського капітана. Його звати Владімір Вікторовіч Ступніков. Йому 34 роки, він родом із Амурської області, але живе у Хабаровську. І дійсно служить у 64-й мотострілецькій бригаді з Хабаровська.
Майор Алєксандр Потапов, 41 рік. Народився у місті Смолєнськ. Після закінчення школи вступив до Військової академії протиповітряної оборони. Далі почав карʼєру в російській армії. Багато років служив на різних посадах у військових частинах Забайкалля. Потім був переведений у вже відому 64-у мотострілецьку бригаду в Хабаровськ.
На сторінці майора Потапова можна знайти фотографії зі служби у цій бригаді, з військових навчань та зі штабу. Також він публікує фото, де видно геолокацію – Хабаровський район і шеврони 64-ї мотострілецької бригади на формі його підлеглих.
Ще один командир катів — 35-річний капітан Ілья Крячік. Родом з міста Благовєщєнськ, але проживає з родиною у Хабаровську. Навчався у військово-топографічному училищі в Санкт-Петербурзі, потім почав армійську карʼєру.
На своїй сторінці Крячик вказує, що є прихильником комунізму. Також він опублікував дуже показову улюблену цитату: «З технічної точки зору вбити людину дуже легко, складність лиш в тому, щоб зробити це найбільш ефективно». Цей вислів прямо вказаний на сторінці російського капітана Крячика, який, за даними української розвідки, командував підрозділом воєнних злочинців у Бучі.
До речі, сестра капітана Крячика захоплюється бойовиками-кадирівцями, уподобує російські пропагандистські відео про «спєцопєрацию» та публікує картинки терористів «Гіві» та «Мотороли».
Ще один виявлений «Слідством.Інфо» російський офіцер – капітан Алєксєй Абрамов, 45 років. Родом з Брянська. У 2001-му році закінчив академію протиповітряної оборони, нам навіть вдалося знайти стенд із випускниками, де було його прізвище. Потім служив у російській армії.
Капітан Абрамов у соцмережах позиціонує себе як людина релігійна: публікує фото з відвідин церков, відеозаписи патріарха Кіріла.
Судячи з фото, Абрамов навіть мав стосунок до соціалістичної партії «Справєдлівая Росія». На перший погляд, соцмережі Абрамова не видають його як російського військового. Але серед інших у нього є фотографія кількарічної давнини, де він одягнув дитину у зимовий комплект своєї військової уніформи.
Підполковник Андрєй Єрмішко, 50 років. Ймовірно, він служить на посаді начальника артилерії бригади. Ми знайшли сюжет пропагандистів «Россия-1» за 2017 рік, де підполковник Єрмішко давав коментар щодо підготовки до парадного салюту. Там він вказаний саме як «начальник артилерії бригади».
У своїх соцмережах Єрмішко зазначає, що служить у російській армії з 1990-го року. Військову освіту здобув у Саратовському вищому військовому командному училищі.
Капітан Сєргєй Бєрєжной, 33 роки. Після закінчення військового училища служив у Краснодарі, потім переїхав до Хабаровська. Ми знайшли фотографію з параду, де зображений ймовірно Бєрєжной, адже саме його курс того року марширував на цьому параді.
Майор Сєргєй Борисєнко, 44 роки. Він вже тривалий час служить у 64-й мотострілецькій бригаді з Хабаровська, там же проживає разом з родиною.