Журналісти «Слідства.Інфо» дослідили документи, які отримали від джерел на умовах анонімності, та поспілкувалися з суддею і його дружиною про спільне написання судових рішень, яке скидається щонайменше на порушення базових засад правосуддя. На думку експертів, такі дії судді можуть призвести до його звільнення.

Про це йдеться в розслідуванні «Слідства.Інфо» «За спиною у правосуддя: як дружина судді ВАКС допомагала йому писати рішення у гучній справі».

На п’ятий день повномасштабного вторгнення слідчий суддя ВАКСу Андрій Біцюк задовольнив клопотання про зміну запобіжного заходу на особисте зобов’язання експрокурору Одеської області Олегу Жученку. Та у своєму рішення суддя Біцюк, схоже, був впевнений не до кінця — тому вирішив надіслати документи у справі Жученка своїй дружині-адвокатці Анні Надточиєвій. 

«Якщо вдасться довести, що він робив всі ці дії, використав чужі думки в судовому рішенні і видав їх за свої, то має збиратися Вища рада правосуддя. Тут можуть бути ознаки істотного дисциплінарного проступку — це підстава для звільнення з посади. Я допускаю, що йому можуть дати догану і відправити повчитися в Національну школу суддів», — коментує Вадим Валько, юрист Центру протидії корупції.

Журналісти «Слідства.Інфо» проаналізували декілька документів з електронного листування, що можуть свідчити про те, що суддя ВАКСу ділиться з дружиною матеріалами антикорупційних справ, а вона допомагає йому виписувати судові рішення щодо високопосадовців, підозрюваних у корупції. 

Один з документів з редакційними правками надіслали з електронної пошти, яку використовує дружина судді Надточиєва (вона зазначала саме цю пошту, коли була кандидаткою у судді ВАКС), на пошту Біцюка (яку він вказував під час конкурсу до ВАКСу). 

Отримані та опрацьовані журналістами документи свідчать про те, що Надточиєва мала доступ до матеріалів справ, які веде її чоловік, — і не лише стосовно експрокурора Одеської області. «Слідству.Інфо» відомо, що суддя Біцюк міг ділитися з дружиною не тільки текстами майбутніх судових рішень, але й конфіденційною інформацією (копії паспортів, адреси проживання, банківські дані та ін.) стосовно підозрюваних Андрія Гавриленка та Бориса Родіна (вони разом із експрокурором Жученком є фігурантами так званої справи Труханова-Галантерника, — ред.).

Експерт Центру протидії корупції Вадим Валько допускає, що суддя дійсно вчинив  порушення — щоправда, дисциплінарне чи кримінальне, наразі визначити складно. «Довести прямий умисел, що суддя дійсно бажав розголосити ці дані, свідомо надсилав документи, діяв у власних корисливих мотивах, — дуже складно», — зазначає експерт.

Читайте також: Суддя міг передавати матеріали корупційних справ своїй дружині, а вона допомагала йому писати рішення, — документи