Журналісти «Слідства.Інфо» дослідили чернетку повної версії судового рішення, яке веде слідчий суддя ВАКСу Андрій Біцюк. Цей документ, отриманий від джерел на умовах анонімності, може свідчити про те, що суддя ділиться з дружиною-адвокаткою матеріалами антикорупційних справ, а вона допомагає йому виписувати судові рішення щодо високопосадовців, підозрюваних у корупції. 

Про це йдеться в розслідуванні «Слідства.Інфо» «За спиною у правосуддя: як дружина судді ВАКС допомагала йому писати рішення у гучній справі».

У перші дні повномасштабного вторгнення до Вищого антикорупційного суду звернувся експрокурор Одеської області Олег Жученко з проханням перерахувати заставні кошти на потреби ЗСУ. Засідання проводив слідчий суддя Андрій Біцюк. Він задовольнив клопотання Жученка, чим послабив запобіжний захід експрокурора. 

Та, схоже, суддя Біцюк був не до кінця впевнений у своєму рішенні, тому вирішив надіслати документи у справі Жученка своїй дружині. У чернетці повної версії ухвали, що створена з облікового запису Андрія Біцюка 2 березня 2022-го, — досить туманне формулювання Біцюка, чому експрокурору дозволяють перерахувати заставу на потреби армії та натомість отримати більше свободи, перебуваючи під слідством.

«Слідство.Інфо» отримало ще один документ — з назвою «СправаЖуч». У його метаданих автором знову фігурує Андрій Біцюк, а от правки вносилися вже людиною на імʼя Анна Надточиєва. Того ж дня відредагований документ надіслали з електронної пошти, яку використовує дружина судді Надточиєва (вона зазначала саме цю пошту, коли була кандидаткою у судді ВАКС), на пошту Біцюка (яку він вказував під час конкурсу до ВАКСу). 

Можна було б припустити, що дружина допомагає судді розставляти крапки та коми у рішенні. Але це не так. Журналісти зауважили цікаве формулювання, яке зʼявилося у остаточному рішенні суду після правок Надточиєвої: «Сторона захисту обґрунтовує клопотання про зміну запобіжного заходу введенням воєнного стану та наданням можливості підозрюваному Жученку О.Д. взяти участь у захисті територіальної цілісності та незалежності України».

Цікаво, що під час кількахвилинного засідання ВАКСу на початку повномасштабної війни про таке право підозрюваного не йшлося. «Слідство.Інфо» вирішило перевірити, чи справді експрокурор Одеської області хотів до лав ЗСУ. 

У розмові з журналістами Олег Жученко розповів, що після початку повномасштабного вторгнення звернувся до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури з питанням про можливість передачі 2,6 млн гривень застави на потреби ЗСУ.

«Але на той час, коли я звертався, мені відповіли, що такої можливості, згідно з законом, немає. Я впевнений, що для гарних справ завжди знайдеться законне рішення. А якщо ви говорите саме про клопотання, то воно подавалося з єдиною ціллю — допомога нашій державі», — стверджує експрокурор Одеської області. 

Тобто сам підозрюваний хотів допомогти армії лише грошима, а не йти служити. Він надіслав журналістам текст клопотання, яке у лютому 2022-го подавав до ВАКСу. І справді — там не було жодного слова про те, що Жученко зі зброєю у руках збирається захищати державу.

А от у офіційному рішенні, яке є публічним, саме цей намір переконує суддю послабити запобіжний захід підозрюваному у корупції. Виходить, що дружина судді просто вигадала це, коли редагувала документ, будучи абсолютно сторонньою людиною у цій справі.

Серед отриманих документів «Слідство.Інфо» виявило ще один лист з проєктом рішення у справі Жученка. Цього разу авторкою документу з правками Андрія Біцюка є Наталія Мовчан. Жінка з таким самим іменем працює у ВАКСі слідчою суддею. Судове рішення саме у цій версії було опубліковано у судовому реєстрі. Суддя Мовчан відмовилася спілкуватися з журналістами та кинула слухавку.

Отримані та опрацьовані журналістами документи свідчать про те, що Надточиєва мала доступ до матеріалів справ, які веде її чоловік, – і не лише стосовно експрокурора Одеської області. “Слідству.Інфо” відомо, що суддя Біцюк міг ділитися з дружиною не тільки текстами майбутніх судових рішень, але й конфіденційною інформацією (копії паспортів, адреси проживання, банківські дані та ін.) стосовно підозрюваних Андрія Гавриленка та Бориса Родіна (вони разом із експрокурором Жученком є фігурантами так званої справи Труханова-Галантерника, — ред.).

У справі іншого підозрюваного у корупційних діях Олега Бриндака слідчий суддя Андрій Біцюк надіслав дружині низку документів – копії платіжних доручень, заяви людей, які внесли заставу за Бриндака, клопотання про зміну запобіжного заходу та інше.

«Якщо вдасться довести, що він робив всі ці дії, використав чужі думки в судовому рішенні і видав їх за свої, то має збиратися Вища рада правосуддя. Тут можуть бути ознаки істотного дисциплінарного проступку — це підстава для звільнення з посади. Я допускаю, що йому можуть дати догану і відправити повчитися в Національну школу суддів», — коментує Вадим Валько, юрист Центру протидії корупції.

Читайте також: За спиною у правосуддя: як дружина судді ВАКС допомагала йому писати рішення у гучній справі