Арештанти Одеського слідчого ізолятора розповіли журналістам про побиття і вимагання грошей, які відбувалися на території в’язниці за сприяння деяких співробітників. Один з тих, кого називають арештанти, — нещодавно звільнений заступник начальника тюрми Валентин Слабінський. Він лишився працювати в “системі” і нещодавно перейшов працювати у групу швидкого реагування. 

Про це йдеться у розслідуванні “Слідства.Інфо” “Як в’язнів Одеського СІЗО “падають з нар”.

Загалом ув’язнені розповіли журналістам про двох експосадовців Одеського СІЗО. Вони кажуть, що співробітники оперативної частини Олександр Торзюк та Валентин Слабінський сприяли тому, щоб їх били інші арештанти. З слів ув’язнених, ці люди виводили їх до приміщень, де їх били в’язні, які користуються особливими умовами в тюрмі. Люди розповіли, що з них вимагали гроші та змушували брати провину за злочини на себе. 

Про побиття, зокрема, заявила адвокатеса Андрія Торопа, який останні чотири роки перебуває під вартою за підозрою у вбивстві. За її словами, Андрія неоднаразово били та змушували взяти провину на себе. Також вона розповіла, що в’язні дзвонили його родичці, змушуючи її перерахувати півтори тисячі доларів — щоб над арештантом припинили знущатися. Через побиття Андрій Тороп різав собі вени. Наша редакція отримала фотопідтвердження.  

Ще один ув’язнений, який розповів “Слідству.Інфо” про побиття, Андрій Подолич. Його теж змушували зізнатися в злочині та вимагали гроші. За його словами, до приміщень, де відбувались побиття, чоловіка заводили працівники СІЗО. Обидва потерпілі вказують на тих самих співробітників Одеської тюрми — Торзюка і Слабінського

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Бунт в одеській колонії: в’язень поскаржився на побиття в кабінеті начальника

Ці посадовці раніше вже фігурували у матеріалах “Слідства.Інфо”. Зокрема, у документальному фільмі “Тюрма можливостей” ми показали, як Торзюк дозволяв арештанту, обвинуваченому в особливо тяжкому злочині, заборонені законом “привілеї”. Ідеться про вільне пересування в’язня на свободі, зустрічі з близькими і невідомими особами. Після виходу нашого матеріалу Державна кримінально-виконавча служба, яка керує всіма тюрмами України, повідомила про звільнення Торзюка за результатами службового розслідування. “Слідство.Інфо” намагалося зв’язатися з Олександром Торзюком, однак той не відповів на повідомлення журналістів, а коли ми йому подзвонили — кинув слухавку. 

Посадовець Валентин Слабінський донедавна він був керівником оперативного відділу в Одеському ізоляторі та заступником начальника установи. Слабінський — теж фігурант розслідування журналістів. Один із в’язнів нам розповідав, як посадовець вимагав у нього гроші, залучаючи до цього деяких арештантів з особливим статусом. Так, гроші, які вимагали у нашого співрозмовника, опинилися на рахунку приятеля одного з арештантів. Справа щодо цього епізоду вже слухається в суді, де Слабінський є офіційним обвинуваченим. Крім того, щодо Слабінського Державне бюро розслідувань нещодавно відкрило ще одне провадження — за фактом зловживання службовим становищем.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Смерть у СІЗО: історія одного підвищення

Нещодавно заступник міністра юстиції Віталій Василик повідомив “Слідству.Інфо”, що Слабінського звільнили. Утім, ми отримали інформацію про те, що він залишається працювати в системі. За інформацією з наших джерел у ДБР та СБУ, після звільнення він отримав нову посаду. Тепер він нібито працює у групі швидкого реагування (ГШР) — це особливі формування спецпризначенців, які мають реагувати на заворушення і заспокоювати бунти за ґратами. Утім, на практиці ГШР нерідко вривається в установу в масках з кийками і жорстоко б’є людей. “Слідство.Інфо” розповідало про діяльність таких загонів спецпризначенців, зокрема, у тому ж одеському СІЗО і Черкаській колоній. Після їхніх візитів там були виявлені факти масового побиття.

Ми зателефонували Валентину Слабінському, аби він прокоментував звинувачення на свою адресу, а також розповів про нову посаду. Утім, він відмовився про це говорити і кинув слухавку. Згодом Валентин Слабінський написав журналістам. У своєму повідомленні він, зокрема, нарікав, що наша редакція не залишає його у спокої: “Що ви хочете, щоб мене зовсім не було в системі, так ваше завдання стоїть? Більше в Україні немає проблем, як тільки Слабінський”. Також він запевнив, що обвинувачення, які ми озвучили посадовцю, є “безпідставними”. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ “Тюрма можливостей: які привілеї доступні в’язням в українських СІЗО”

Крім того, “Слідство.Інфо” повідомляло про те, що посаду втратив також їхній керівник  Олександр Шевченко, який очолював тюрму. Звільнення Шевченка з посади начальника Одеського СІЗО сталося за наслідками розслідування нашої редакції, про що особисто заявляв заступник міністра юстиції Віталій Василик. Шевченка, до слова, звинувачують у корупції. За версією правоохоронців, майже шість років тому, коли Шевченко був начальником Ізмаїльського СІЗО, він вимагав від ув’язненого тисячу доларів. Його справа нині слухається в суді. 

Утім, як дізналася наша редакція, уже невдовзі Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції призначило Володимира Шевченка інспектором охорони в сусідню, Кіровоградську область. Відповідний наказ про призначення Шевченка є у розпорядженні “Слідства.Інфо”. Володимир Шевченко підтвердив “Слідству.Інфо”, що зараз працює на Кіровоградщині, однак від коментарів відмовився.

Цей матеріал зроблений за підтримки Інституту розвитку регіональної преси (ІРРП).