Раніше журналісти «Слідства.Інфо» проаналізували бюджет фронтової Торецької громади на 2025 рік та з’ясували, що на утримання державного управління місцева влада запланувала в 6 разів більшу суму, аніж на соціальний захист мешканців. Після публікації матеріалу тамтешня влада прокоментувала бюджет, заявивши, що середня зарплата працівників Торецької МВА складає близько 21 тисячі гривень, а журналісти написали недостовірну інформацію щодо суми у 1,5 млн грн на матеріальну підтримку ВПО, хоча сама ж і підтвердила її.
Також у Торецькій ВА сказали, що «громада займає лідируюче II місце по Донецькій області щодо показника створених гуманітарних центрів підтримки для мешканців ВПО».
Коментарі щодо запланованих видатків опублікували на фейсбук-сторінці Торецької МВА. Там заявили, що «публікації в медіа мають певні неточності», однак, жодних цифр з бюджету, які оприлюднило «Слідство.Інфо», не спростували.
Зокрема, журналісти «Слідства.Інфо» привернули увагу до видатків на утримання державного управління (понад 84 млн грн), що складають близько третини від всього бюджету. У Торецькій ВА не заперечили цієї суми, але зауважили, що на зарплати чиновникам з цієї суми піде 67,4 млн грн, а ще 14,4 млн грн — це нарахування ЄСВ, 800 тис. грн — оплата енергоносіїв та комунальних послуг та ще 1,5 млн грн — інші поточні видатки. Попри те, що на зарплати з понад 84 млн грн піде близько 80%, у Торецькій ВА додають: «середньомісячна заробітна плата складає 20 800 грн».
Посадовці також підтвердили інформацію «Слідства.Інфо», що на соцзахист жителів запланували суму, що вшестеро менша за видатки на держуправління — це більш ніж 15 млн грн. З них майже 9 млн грн хочуть витратити на утримання установ соцзахисту, які евакуювали в більш безпечні регіони.
І водночас наголосили на тому, що «з метою підтримки жителів, які релоковані до більш безпечних регіонів України, у 2025 році, крім видатків, які виконуються в межах повноважень, заплановано витратити 69,9 млн грн для надання освітніх, культурних, медичних та соціальних послуг».
Серед іншого, У ВА назвали «недостовірною» інформацію про те, що на підтримку ВПО планують витратити півтора мільйона гривень, бо ця сума призначена саме для матеріальної допомоги вимушеним переселенцям, що опинилися в складних життєвих обставинах, виховують дітей з інвалідністю чи зазнали поранень внаслідок бойових дій. Зауважимо, в публікації «Слідства.Інфо» це уточнення та сума були вказані одразу.
«Крім того, у журналістських матеріалах зазначено, що з бюджету громади на підтримку ВПО заплановано спрямувати 1,5 мільйона гривень. Проте, це не достовірна інформація», — йдеться у поясненні Торецької ВЦА.
«З метою підтримки переселенців нашої громади Торецькою міською ВА створено 12 гуманітарних хабів Торецька міська територіальна громада займає лідируюче II місце по Донецькій області щодо показника створених гуманітарних центрів (хабів) підтримки для мешканців ВПО з Торецької громади та інших громад області. Станом на 05.02.2025 року послугами хабів користується понад 14 тисяч осіб», — пишуть про підтримку вимушених переселенців у Торецькій МВА.
Посадовці також заявили, що станом на 5 лютого 2025 року «відповідно до звернень з бюджету Торецької громади виділено 88 млн грн на підтримку сил безпеки і оборони». Журналісти «Слідства.Інфо» надіслали запит до Торецької МВА з запитаннями про те, коли було ухвалене рішення про виділення цих коштів та хто звернувся до чиновників із такою пропозицією.
Зауважимо, у Торецьку наразі продовжуються активні бої, росіянам вже вдалося захопити частину міста. Як підрахували журналісти Вільного радіо, за січень 2025 року росіянам вдалося захопити у Торецьку ще 3 кв. км. «Майже всі ці території — це житлова забудова Торецька. Серед захоплених районів є центральний ринок, школа №5 та житлові багатоповерхові будинки й приватний сектор», — пишуть журналісти.
Раніше «Слідство.Інфо» писало, що попри важкі бої у місті, влада Торецька вирішила закупити подарункові годинники. Витратити на це планують 240 тисяч гривень. Відповідно до технічної специфікації, у годинників має бути японський кварцовий механізм з секундною стрілкою та календарем. Корпус має бути зроблений з латуні та мати покриття IPG (тобто іонне напилення золота), а ремінці — з натуральної шкіри.
Читайте також: У Торецьку важкі бої, а місцева влада хоче купити 120 наручних годинників з напиленням із золота