29 березня відбувся прем’єрний показ фільму-розслідування журналістів «Слідства.Інфо» «Втеча від росіян» про двох українських дівчат, яких російська влада обманом вивезла спочатку в тимчасово окупований Крим, а потім — в окупований Генічеськ. 

Фільм-розслідування «Втеча від росіян» дозволяє глядачам на власні очі побачити, в яких умовах окупанти утримують викрадених українських дітей: гуртожиток без опалення, відсутність повноцінної їжі й можливості вийти в магазин, а також душ — всього кілька разів на тиждень. Окрім цього, росіяни стирали дітям українську ідентичність, а тих, хто не корився, — били, погрожували окупаційною військовою комендатурою й кидали у спеціальну яму для знущань.

Команда журналістів вирішила терміново шукати спосіб порятунку дітей, адже залишатися у росіян для Маші та Насті було небезпечно.

Головна редакторка «Слідства.Інфо» Анна Бабінець подякувала всім, хто підтримує роботу команди, зокрема донатами.

«Ми дякуємо благодійникам і донорам «Слідства.Інфо», які донатять нам на журналістику, але цього разу ми витратили 40 тис. грн на порятунок дітей. Думаю, що ніхто не буде проти. Ми зробили лише один кейс, але скільки там людей, які просто не мають таких грошей, щоб виїхати», — каже Анна Бабінець.

На заході був представник Офісу Генпрокурора України Юрій Бєлоусов, який зазначив, що ця історія є яскравим прикладом злочинів росіян, які вправно маскують свої дії.

Юрій Бєлоусов — представник Офісу Генпрокурора України

«Ця історія стане елементом великої справи проти Росії. Ми працюємо з Міжнародним кримінальним судом, понад 20 країн світу фіксують злочини РФ для того, щоб створити окремий фонд, який буде виплачувати компенсації постраждалим. На сьогодні вже є 640 підозрюваних осіб і це тільки зафіксовані. Дуже дякую за вашу роботу», — сказав представник Офісу Генпрокурора після перегляду фільму.

Читайте також: «Змушують любити Путіна і дякувати йому за порятунок»: як Росія викрадає українських дітей

17-річна Маша, 18-річна Настя та журналістка Юлія

Журналістка Юлія Химерик закликала колег не повторювати її досвід, якщо вони не будуть точно впевнені у своїх силах.

«Хочу попросити журналістів не повторювати за нами, якщо у вас нема чіткого розробленого до дрібниць плану. Ми показали спецоперацію дуже простою, але за нами стоїть велика кількість людей, які зокрема пережили окупацію, полон. Саме вони допомагали нам рятувати дітей», — говорить Юлія.

Героїні — Настя та Маша — теж приїхали на презентацію стрічки про свій порятунок.

Маша зізналася, що для неї рішення поїхати у Крим нібито на два тижні стало уроком на все життя: «Я 2 місяці вдома і я — щаслива. Дуже шкодую, що поїхала. Я зрозуміла, що на ту сторону ні ногою навіть. Там (в окупованому Генічеську, — ред.) за нами постійно наглядали. Мені 18 років, а за мене все вирішували. А тут (на підконтрольній території України, — ред.) я повністю вільна. Ось головна відмінність».