Наприкінці грудня Кабінет міністрів вніс до Верховної Ради законопроєкт про вдосконалення мобілізації та військового обліку. Поки це лише пропозиції урядовців, а не закон. Для того, аби зміни почали діяти, ініціативу має підтримати Верховна Рада і підписати президент. Документ ще змінюватиметься, бо деякі депутати вже зараз заявили про плани внести правки до законопроєкту. Українські військові на різних відтинках фронту говорять про необхідність поповнення рядів ЗСУ та впровадження закону якомога скоріше, оскільки люди на фронті потрібні вже давно. 

Про це йдеться у матеріалі «Слідства.Інфо» «Ми виснажені, нам потрібні люди»: підсумки 2023 року на різних ділянках фронту та чого чекати в 2024-му.

Військовослужбовець роти «Гонор» окремого батальйону «Вовки Да Вінчі» Олександр Ябчанка каже, що мобілізація є порятунком для України. 

Олександр Ябчанка

«Мобілізація це порятунок для нас. Шанс не зазнати поразки у цій війні. Ми в цій війні просто мусимо вистояти довше, ніж вони (росіяни, — ред.). Тому що вони теж не безсмертні. Якщо зараз ми відмовимося від мобілізації, якщо зараз ми відмовимося пручатися, то дуже скоро все посиплеться, бо люди закінчуються, ми закінчуємося», — говорить Олександр Ябчанка. 

Про необхідність мобілізувати ще близько 450-500 тисяч людей наприкінці року почали говорити й на політичному рівні. Ці цифри згадували і президент України Володимир Зеленський, і голова партії «Слуга Народу» Давид Арахамія. Урядовці тим часом 25 грудня запропонували першу редакцію законопроєкту про мобілізацію. 

Запропоновані зміни стосуються і військовозобов’язаних у цілому, і ухилянтів, і чинних військовослужбовців. Серед основних пропозицій: зменшення мобілізаційного віку з 27 до 25 років, можливість надіслати повістку через електронний кабінет чи е-mail, неможливість вступити на держслужбу без базової військового вишколу або військової служби, зникнення терміну «обмежено придатний», низка покарань для ухилянтів, включно із, наприклад, пропозицією позбавити їх можливості взяти кредит чи отримати водійське посвідчення, а також демобілізація після безперервної служби під час воєнного стану протягом 36 місяців.

«Якщо ми програємо у цій війні, то вся країна перетвориться на одну велику Бучу. Тому я хочу звернутися до своїх співвітчизників. Зрозумійте, якщо ви не хочете потрапити у мʼясні штурми, то вам треба бігти у Збройні Сили України для того, аби не дозволити ворогу окупувати ваш дім. Якщо зайде Росія — там уже розмов про свободу та демократію не буде. Ці питання ви вже навіть у соцмережах не зможете порушувати. Бо вас візьмуть за вухо і під дулом автомата заведуть на мобілізацію і шансу відпетляти не буде жодного. А що вас чекатиме — можна подивитися вже. Зверніть увагу, як зараз росіяни ставляться до мобілізованих з ОРДЛО. Вони використовують їх як гарматне мʼясо в усіх операціях», — наголошує військовослужбовець окремого механізованого батальйону «Да Вінчі» Олександр Ябчанка. 

Через брак людей нині, на думку заступника командира одного із батальйонів 47-ї окремої механізованої бригади «Магура» Олександром Ширшиним з позивним «Геній», у 2024 році, швидше за все, не варто очікувати масштабного наступу. 

Олександр «Геній» Ширшин

«На цей момент у нас великого наступально потенціалу немає. І насправді попри велику кількість мʼяса у росіян, у них теж немає такого наступального потенціалу. Тому казати про якийсь великий наступ… Я дуже сумніваюсь. Можливі варіанти якихось невеликих звільнень територій, але я все ж думаю, що це буде оборонна війна чи повзучі наступи», — вважає Ширшин. 

Натомість заступник комбата 47-ї бригади «Магура» та командир взводу «Вовків да Вінчі» припускають, що саме у 2024 році Україна може спробувати сідати за стіл перемовин, однак за такого сценарію ми маємо памʼятати, що це буде лише паузою перед новим етапом війни, а не перемирʼям. 

Читайте також:  «Одна справа слухати «Фортеця Бахмут», а інша — йти воювати»: що військові думають про мобілізаційний законопроєкт