Працівники київської ботоферми напередодні парламентських виборів писали тисячі проплачених коментарів в інтересах політика Анатолія Гриценка та його партії «Громадянська позиція», а також народного депутата Святослава Вакарчука й партії «Голос». 

Про це йдеться у фільмі-розслідуванні «Я — бот» — спільному проєкті Слідства.Інфо та Громадського

Журналіст Слідства.Інфо Василь Бідун півтора місяця працював під прикриттям на київській ботофермі, яка пов’язана з піар-агенцією Pragmatico. Йому давали завдання писати коментарі на підтримку українських політиків, які балотувалися до Верховної Ради. Завдання співробітники ботоферми отримували в чаті месенджера Telegram у вигляді тез. У них пояснювалося, у якому ключі треба залишати коментарі в соцмережах. 

Наприклад, коли інтернет-боти працювали в інтересах Анатолія Гриценка та його партії, акцентувати треба було на військовому досвіді політика та його фаховості. Водночас боти повинні були критикувати політичних суперників Гриценка — Ігоря Смешка та Святослава Вакарчука. Загалом ботоферма написала щонайменше 24 тисячі коментарів в інтересах «Громадянської позиції» та її лідера. 

А вже 8 липня, за два тижні до парламентських виборів, ферма почала працювати в інтересах Святослава Вакарчука та його партії «Голос», яку боти атакували напередодні. Боти писали коментарі на підтримку політика, акцентуючи на молодих обличчях та незаплямованій репутації членів партії, і залишили в інтересах «Голосу» близько 6 тисяч коментарів.

Журналісти під час розслідування поспілкувалися зі згаданими політиками про їхню причетність до роботи ботоферми. Гриценко назвав питання журналістів «дилетантськими» та відмовився давати коментар. Натомість Святослав Вакарчук заперечив причетність «Голосу» до послуг ботоферми та сказав, що навіть не знає, як ця технологія працює. Він припустив, що проти «Голосу» могли організувати провокацію треті сили.  

«Перше: я перший раз чую про те, що партія «Голос» могла мати якісь відношення до ботів чи ботоферм. Друге: я справді не знаю, що це таке, і як воно працює. Третє: офіційно вам заявляю, що партія «Голос» не санкціонувала, не санкціонує і не буде санкціонувати таких речей ніколи», — сказав Вакарчук.

За день до публікації фільму-розслідування «Я — бот» кібербезпека Facebook заблокувала ботоферму, на якій працював журналіст Слідства.Інфо. 

Як повідомила 16 вересня керівниця політики з кібербезпеки Facebook Натаніель Глейхер, фабрика тролів витратила близько 1,6 мільйона доларів на рекламу в соціальних мережах. За даними компанії, заблоковані сторінки переглянули щонайменше 4,2 мільйона акаунтів. 

Слідство.Інфо незабаром опублікує весь архів завдань, які отримували боти та звіти ботоферми.