Близько 14–15% військовополонених, які воювали у складі армії РФ, — українці, примусово мобілізовані на тимчасово окупованих територіях. Про це повідомили журналістам «Слідства.Інфо» у Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими. Йдеться про чоловіків, яких ставили перед вибором: ув’язнення або служба в армії РФ. У штабі наголошують, що в більшості випадків такий «вибір» відбувався під тиском.
Про це йдеться у матеріалі «Слідства.Інфо» «Зрадник я, виходить»: як Росія змушує українських чоловіків з окупованих територій воювати проти України.
Вербування українців до армії РФ на тимчасово окупованих територіях триває з 2014 року. Після повномасштабного вторгнення цей процес лише посилився. Чоловіків змушують отримувати російські документи. Їх ставлять на військовий облік і схиляють до підписання контрактів під загрозою ув’язнення.
У Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими повідомляють, що серед полонених армії РФ значну частину становлять примусово мобілізовані українці з тимчасово окупованих територій.
«Біля 14–15 % від усіх полонених становлять ті, хто був мобілізований росіянами на тимчасово окупованих територіях», — повідомив представник штабу Петро Яценко.
За його словами, багато з цих людей перебували під психологічним тиском. Вони діяли в умовах жорстких обмежень. Тому підписання контракту могло здаватися їм власним рішенням, хоча фактично вибір був вимушеним.
Якщо хочете бачити більше матеріалів про злочини Росії на сайті, підтримайте нашу роботу одноразово або щомісяця. Також ви можете підписатися на щомісячний донат на Монобазі!
У штабі також наголошують: частина таких полонених запитує, чому їх не обміняли раніше. Водночас українська сторона готова до обмінів. Однак Росія не поспішає забирати цих людей.
За словами представника штабу Петра Яценка, вже зафіксовано випадки повторного потрапляння таких мобілізованих у полон: «Є такі випадки, коли українці, які були в нас у полоні з тимчасово окупованих територій, знову потрапляють у полон. Два таких випадки точно є. Це означає, що росіяни знову використовують наших співгромадян як “гарматне м’ясо”. І треба, щоб дуже пощастило — вдруге потрапити в полон».