15 березня у Празі відбувся показ фільму-розслідування журналістів «Слідства.Інфо» «Останнє завдання Віки» у рамках Міжнародного кінофестивалю з прав людини «Один світ» (Jeden svet). Ця стрічка розповідає про українську журналістку Вікторію Рощину, яка вирушила на окуповані росіянами території, щоб зробити звідти репортаж, і відтоді зникла. 

Про це повідомляє «Слідство.Інфо».

27-й сезон Міжнародного кінофестивалю з прав людини «Один світ» (Jeden svet) проходить з 12 березня по 27 квітня у 57 містах по всій Чеській Республіці. Празький етап фестивалю завершується 20 березня.

Фільмам про Україну фестиваль традиційно присвячує велику секцію і цей рік не став винятком, розповів директор фестивалю Ондржей Каменіцький.

Українська журналістка Вікторія Рощина потрапила у російський полон у серпні 2023 року. Тоді вона поїхала робити репортажі з окупованих Росією територій. Згодом стало відомо, що Вікторію Рощину утримували у слідчому ізоляторі №2 Таганрога Ростовської області РФ. А вже у жовтні 2024 року міноборони РФ надіслало її батьку — Володимиру Рощину — лист про те, що Вікторія померла у полоні. Відтоді ані тіла журналістки, ані жодних новин про неї немає.

Журналісти «Слідства.Інфо» разом з організацією «Репортери без кордонів» та колегами з медіа «Суспільне» і «Ґрати» дізналися про те, що у російському полоні українську журналістку Вікторію Рощину жорстоко катували — на її тілі були ножові поранення, журналістка важила до 30 кілограмів, а співробітники російської колонії ховали її від перевірок.

12 березня 2025 року відбулася церемонія відкриття 27-го Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини «Один світ», на якій Вікторія Рощина стала лауреаткою чеської правозахисної премії Homo Hemini. Нагороду отримала головна редакторка «Української правди» Севгіль Мусаєва, з якою журналістка працювала до полону як фрилансерка. 

Виконавча рада премії People in Need вирішила відзначити Вікторію Рощину за її «сміливість розповідати історії українців на окупованих Росією територіях та за багаторічну журналістську роботу, присвячену висвітленню проблем, що загрожують демократичному ладу України, з якими вона не пішла на компроміс, навіть ризикуючи особистою безпекою».

Премію Homo Homini започаткували в 1994 році. Вона є однією з найпрестижніших у світі. Її проводять з метою привернути увагу і визнати роботу відважних людей, а в разі переслідування — допомогти поліпшити їхнє становище.

Фестиваль «Один світ» (Jeden svět/One World) — це чи не найбільший у світі правозахисний фестиваль документального кіно, який заснований у 1999 році у Чехії. 

Відтоді на фестивалі представляються фільми про права людини з усього світу, які демонструються у десятках міст Чехії, а також у чеських початкових і середніх школах. ЮНЕСКО відзначила «One World» за зусилля з підвищення обізнаності про права людини.

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».

Читайте також: Останнє завдання Віки: що трапилось з українською журналісткою в російському полоні?