До суду американського міста Маямі (штат Флорида) подали позов проти Національного банку України на суму 300 мільйонів доларів. У стільки оцінюють збитки через неповернуті вклади у «Брокбізнесбанку» двоє українців — екснардеп від «Блоку Юлії Тимошенко» Микола Ковзель, його помічник Віталій Дідилівський та пов’язані з ними структури.

«Ці кошти відмивались через мережу шахрайських компаній, у тому числі через юридичні та фізичні особи, що базувалися в Маямі, штат Флорида, і використовувались для придбання нерухомості по всій території Сполучених Штатів», — йдеться у позові, поданому до американського суду 4 січня цього року, який досліджували журналісти «Слідства.Інфо» разом із колегами з Miami Herald.

У позові, який є у розпорядженні журналістів, зазначається, що через компанії у США Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов відмивали гроші, зокрема, викрадені у «Приватбанку». У документі є твердження про спільні схеми, які створювали та використовувати Коломойський і мільярдер часів президентства Януковича Сергій Курченко. Останній володів «Брокбізнесбанком», де й були гроші позивачів. Як доказ такої співпраці, у документі, зокрема, згадують телефонні розмови Курченка та Коломойського, оприлюднені у мережі.

Микола Ковзель — один з двох українців, які втратили гроші у «Брокбізнесбанку» разом з його ліквідацією у 2014-му році та намагаються повернути їх через суд у Маямі.  У коментарі «Слідству.Інфо» він пояснив, що вважає, що Ігор Коломойський вкрав у Сергія Курченка гроші і купив нерухомість у США через маямські фірми «групи Оптіма».

«Я хочу кошти стягнути не з Коломойського, а з Національного банку, який не контролював і який допомагав Курченку і Коломойському відмивати гроші», — розповів Ковзель.

«Співпраця Ігоря Коломойського та Сергія Курченка була великою, тісною і не секретною», — пояснив директор консалтингової компанії А-95 Сергій Куюн. Він говорить про ринок нафтопродуктів, на якому Коломойський і Курченко були ключовими гравцями у 2012-2014 роках. Куюн додає, що Коломойський довго опирався тому, щоб переганяти нафту через Курченка, але це сталося наприкінці 2013-го року, «бо по великому рахунку інших варіантів на той час вже не залишалося». 

Серед активів Коломойського, на які вказує позивач у суді Маямі, є хмарочос у Кентуккі та нерухомість у Техасі, куплена структурами Коломойського та Боголюбова  у 2010-2011 роках. Ці будівлі планує конфіскувати Міністерство юстиції США.

 

Американські юристи повідомили, що їхні українські клієнти  хочуть отримати компенсацію «за рахунок активів НБУ, а також усього майна, яке було придбане за вкрадені кошти позивача». Вони збираються звернутися до ФБР та Міністерства Юстиції США.

У Національному банку нам повідомили, що бачили позов, але поки не готові коментувати, бо ще вивчають документ і готові захищати свої інтереси у суді. Наразі перше судове засідання не призначене.

Уточнення від 8 квітня 2021 року: У тексті позову вказано, що офіційним позивачем проти Нацбанку виступає Олег Жуковський — українець, який мешкає у США. Саме він, як зазначено, є «правонаступником усіх законних прав на задоволення юридичних вимог про стягнення збитків, пов’язаних з певними депозитами, які відповідач привласнив, … включаючи збитки на суму понад 300 мільйонів доларів». Йдеться про кошти на рахунках «Брокбізнесбанку», які належали Миколі Ковзелю, Віталію Дідилівському та пов’язаним з ними двом компаніям. Коли журналісти намагалися зв’язатися з Олегом Жуковським, його американські юристи спрямували з усіма питаннями по суті позову до Миколи Ковзеля.

Як виводилися гроші з «Приватбанку», розповідаємо у нашому фільмі-розслідуванні «Зірвати банк»