Минулого року у дворі київської багатоповерхівки посеред дня застрелили 34-річного добровольця Олексія Щербину, який якраз збирався вирушити на фронт. Правоохоронці затримали трьох підозрюваних у злочині чоловіків. Наразі двох з них суд випустив під заставу у розмірі 805 200 грн. Один з нападників вже переховувався від правоохоронців в окупованому Криму. 

21 жовтня у дворі київської багатоповерхівки посеред дня застрелили 34-річного добровольця Олексія Щербину, який якраз збирався вирушити на фронт. Журналісти «Слідства.Інфо» писали про це у матеріалі «Люди з кримінальним минулим: нові деталі вбивства військового у Києві»

Олексій Щербина

Пізніше поліція затримала трьох причетних до інциденту чоловіків — В’ячеслава Вільцанюка, Ігоря Котирла й Леоніда Ігнатенка. Медична експертиза показала, що після поранення військовий ще 40 хвилин залишався живий. Якби причетні до вбивства не втекли, а викликали швидку, можливо, чоловіка врятували б. 

Фото із судового засідання

Наразі суд змінив двом обвинуваченим запобіжний захід з тримання під вартою на внесення застави у розмірі 805 200 грн. Після перерахування коштів на рахунок суду Ігор Котирло та Леонід Ігнатенко повинні будуть носити електронний браслет, здати на зберігання закордонні паспорти, утриматись від спілкування з потерпілими та свідками, й не покидати свого місця проживання без дозволу суду.

Третього фігуранта в цій справі В’ячеслава Вільцанюка, якого обвинувачують у вбивстві, залишили під вартою ще на 60 днів.

За словами адвоката потерпілих — Андрія Йосипова — Ігнатенко вже вніс заставу і вийшов із СІЗО.

Цивільна дружина Олексія Щербини — Ірина Радченко — розповідала журналістам, що переймається за свою безпеку навіть тоді, коли усі троє фігурантів справи були за ґратами. «Тепер підстави хвилюватися за себе та за родину зросли врази… Жінка буде вживати певні заходи безпеки, однак які саме — говорити не будемо», — говорить Йосипов.

Рішення суду оприлюднили 14 серпня 2023 року, його можна оскаржити впродовж п’яти днів.

Андрій Йосипов каже, що буде оскаржувати рішення суду, наразі прокурор готує необхідні документи.

Раніше «Слідство.Інфо» публікувало відео з камер спостереження у момент вбивства, а також власне розслідування злочину. На записі чітко видно, що бійку спровокувала група з трьох чоловіків. Зокрема, один із них підійшов до Щербини і вдарив його в обличчя. Відразу після цього до побиття долучилися й інші двоє. На відео зафіксовано момент, як доброволець падає біля свого автомобіля. Імовірно, після пострілу одного з нападників.

Деякі додаткові деталі вбивства «Слідству.Інфо» розповів командир добровольчого формування і товариш Щербини Всеволод Терентьєв: «У нього вибили телефон. Наскільки я зрозумів, він вже так трохи від них відбиватися почав, відійшов у сторону і після цього дістав пістолет, у нього є травматичний пістолет. Він дістав травматичний пістолет і почав уже стріляти. Вони ніби розбіглися, але повернулися і почали його розстрілювати».

За даними поліції, смертельний постріл зробив 26-річний киянин В’ячеслав Вільцанюк. Під час затримання у нього знайшли дозвіл на карабін Tsvirkoon S, виданий поліцією Дніпропетровщини. Саму ж гвинтівку виявили в салоні автомобіля Lexus, яким користувалися нападники.

Як з’ясувало «Слідство.Інфо», разом з Вільцанюком на добровольця напали 23-річний мешканець Київщини Ігор Котирло та 40-річний виходець із села Спаське на Дніпропетровщині Леонід Ігнатенко. Саме останній, судячи з камери спостереження, першим вдарив Щербину. Усі троє нападників, за даними журналістів, мають кримінальне минуле.

Нагадаємо, що В’ячеслава Вільцанюка прокурори обвинувачують в умисному вбивстві (частина 2 статті 115 КК України), йому загрожує ув’язнення до 15 років або довічно. А Ігоря Котирла й Леоніда Ігнатенка — у хуліганстві з використанням вогнепальної зброї (частина 4 статті 296 КК України), їм загрожує ув’язнення строком до семи років.

Читайте також: «Мій син лежить у могилі, а бандити — живі»: як судять за вбивство військового-добровольця у Києві