Минуло пів року з моменту вбивства 34-річного добровольця Олексія Щербини в Києві. Поки триває судовий процес, трьох ймовірно причетних чоловіків тримають під вартою. Медична експертиза показала, що після поранення військовий ще 40 хвилин залишався живий. Якби причетні до вбивства не втекли, а викликали швидку, можливо, чоловіка врятували б. Та попри це, адвокати роблять все, щоб обвинувачених випустили під домашній арешт.

«Слідство.Інфо» раніше публікувало відео з камер спостереження у момент вбивства, а також власне розслідування злочину. Журналісти агенції відвідали судове засідання, щоб дізнатися, як рухається справа у суді та як адвокати захищають обвинувачених.

ВБИВСТВО УКРАЇНСЬКОГО ДОБРОВОЛЬЦЯ

21 жовтня 2022-го у дворі київської багатоповерхівки посеред дня застрелили військового-добровольця Олексія Щербину, який якраз збирався вирушити на фронт.

Олексій Щербина

Через деякий час поліція затримала трьох чоловіків. Наразі вони сидять за ґратами та чекають вироку суду. В’ячеслава Вільцанюка прокурори обвинувачують в умисному вбивстві (частина 2 статті 115 КК України), йому загрожує ув’язнення до 15 років або довічно. А Ігоря Котирла й Леоніда Ігнатенка — у хуліганстві з використанням вогнепальної зброї (частина 4 статті 296 КК України), їм загрожує ув’язнення строком до семи років.

Тіло добровольця Олексія Щербини поблизу його автомобіля

За словами адвоката потерпілих — Андрія Йосипова — Олексій Щербина стікав кров’ю протягом 40 хвилин після поранення. Чоловік говорить, що Олексія можна було б врятувати, якби йому вчасно надали медичну допомогу, однак обвинувачені просто втекли з місця подій.

Однак Ігнатенко не погоджується з такою думкою: «Швидку, взагалі, я викликав найперший. І начальнику ОСББ я сказав дзвонити у швидку. Це щоб ви хоч знали про це». Тому адвокати не полишають спроб переконати суд відправити обвинувачених під домашній арешт.

На чергове судове засідання, яке відбулося 9 травня у Києві, прийшли небайдужі люди, серед яких військові — побратими вбитого. Вони принесли плакати з вимогою покарати винних.

Цивільна дружина Олексія Щербини — Ірина Радченко — розповіла журналістам, що боїться за свою безпеку: «Я не гуляю з дітьми в місцях, де немає камер. Я навіть не проживаю за своєю адресою — там, де вбили Олексія. Мені страшно жити там одній з малолітніми дітьми… Бо я добре знаю, хто сидить на лаві підсудних — це бандити, які повинні бути покарані».

Ірина Радченко — цивільна дружина Олексія Щербини / Фото з сайту novyny.live

Жінка каже, що обвинувачені спокійно позбирали гільзи, штурхнули ногою лежачого Олексія та пішли: «Це ненормальна реакція на вбивство або серйозне поранення іншої людини».

ЗАМІСТЬ СІЗО ДОМАШНІЙ АРЕШТ 

У залі суду людно. Друзі та родичі вбитого українського добровольця уважно стежать за розвитком подій. Обвинувачений Леонід Ігнатенко замість тримання під вартою сподівається отримати нічний домашній арешт, а В’ячеслав Вільцанюк й Ігор Котирло — цілодобовий домашній арешт.

Обвинувачені у вбивстві Олексія Щербини у залі суду. Зліва на право: Ігор Котирло, В’ячеслав Вільцанюк та Леонід Ігнатенко

Адвокат обвинуваченого у вбивстві В’ячеслава Вільцанюка Костянтин Губський каже, що слідчі не зібрали частину доказів, зокрема не допитали всіх свідків.

Однак суддя зауважив, що наразі це виглядає недоречно, адже під час судового процесу додаткові слідчі дії не проводять.

Захисник Ігоря Котирла — Олексій Попсуй — приніс на засідання позитивні характеристики від поліції та ліцею. Навіть від спортивного клубу «Олександр Невський», де обвинувачений займався спортом і «брав участь у громадському житті та виховував молодше покоління».

Ще одним вагомим аргументом, на думку адвоката, є співпраця зі слідством і відсутність судимості у Котирла.

«Домашній арешт — це теж суворий засіб стримування (від вчинення злочину, ред.) підозрюваного або обвинуваченого, оскільки теж позбавляє і обмежує волю», — зазначив адвокат Олексій Попсуй.

Найдовше виступала Оксана Костюченко, яка представляла Леоніда Ігнатенка. Адвокатка зазначила, що Ігнатенко надає в оренду житло переселенцям з районів бойових дій, а також має грамоту від командира однієї з військових частин за «активну допомогу в період з квітня по липень 2022 року».

«З жовтня 2022 року Ігнатенко був затриманий і відтоді про це (волонтерство, ред.) ніхто нічого не казав. Раптова поява цієї інформації викликає питання», — каже захисник потерпілих Андрій Йосипов.

Також адвокатка Ігнатенка просить суд відпустити свого підзахисного під нічний домашній арешт.

«Ігнатенку немає сенсу десь переховуватись (у разі домашнього арешту, ред.), бо в рамках конкретного кримінального провадження він в розшуку не був, заходів конспірації не вчиняв», — говорить Костюченко.

Адвокат потерпілих Віктор Яценко каже, що інакше Ігнатенко буде тиснути на свідків: «Обвинувачений не скоїв нових злочинів, не тиснув на свідків та не переховувався, бо сидів за ґратами. Виходить, що запобіжний захід працює. Тому давайте не будемо ламати те, що працює».

«МІЙ СИН ЛЕЖИТЬ У МОГИЛІ, А БАНДИТИ ЖИВІ»

У судовій залі жінка тримає в руках портрет Олексія Щербини з чорною стрічкою у правому нижньому куті. Це матір вбитого українського добровольця Наталія Щербина. Вона сподівається на справедливе рішення суду.

Наталія Щербина — матір вбитого добровольця Олексія Щербини

«Мій син лежить у могилі, а бандити живі тут сидять… Вони перші напали. Вони втрьох його били — втрьох!», — не витримує пані Наталія.

За рішенням суду від 10 травня В’ячеслав Вільцанюк, Ігор Котирло та Леонід Ігнатенко залишаться під вартою ще на 60 діб. Однак до винесення вироку адвокати обвинувачених й надалі добиватимуться обрання своїм підзахисним м’якших запобіжних заходів, як вони це робили від початку судового процесу.

Раніше журналісти «Слідства.Інфо» опублікували власне розслідування про вбивство добровольця Олексія Щербини у Києві. Журналісти показали відео з камер спостереження у момент вчинення злочину, опізнали всіх ймовірних вбивць з відео та розповіли про їхній бекграунд.

Зокрема, зʼясувалося, що киянин Вячеслав Вільцанюк, який зробив смертельний постріл, навесні 2019-го потрощив дзеркала і меблі у київському торговому центрі, за що отримав штраф — 51 гривню. А наступного року його затримали у справі про шахрайство. Судячи із судового реєстру, Вільцанюк зі спільниками видурили у жінки понад 39 тисяч доларів. Їй зателефонували серед ночі, заявивши, що її дочка спровокувала ДТП і потрібні гроші, щоб розв’язати цю проблему. Зрештою, жінка віддала гроші Вільцанюку, який приїхав до неї додому.

Наразі Вячеслав Вільцанюк офіційно обвинувачений у цій справі і йому загрожує до 12 років ув’язнення. Кілька місяців після затримання Вільцанюк провів у СІЗО, після чого суд відправив його під цілодобовий домашній арешт. На момент вбивства Щербини він вже не був під арештом і міг вільно пересуватися.

Інший нападник на добровольця — Ігор Котирло — у 17 років під час вуличної сварки побив людину до втрати свідомості. У результаті потерпілий отримав закриту черепно-мозкову травму, перелом щелепи та вибиті зуби. Правда, тоді Котирлу вдалося уникнути покарання. Попри тяжкі травми, потерпілий відмовився від обвинувачення, тому кримінальну справу проти Котирла закрили.

Журналісти «Слідства.Інфо» з’ясували, що Леонід Ігнатенко 15 років тому побив фермера-односельчанина Анатолія Гайворонського, проте покарання за це не отримав. Суд розглядав цю справу так довго, що зрештою її закрили за строками давності.

У 2010-му році Ігнатенка таки засудили до п’яти років ув’язнення за неодноразові випадки хуліганства та побиття. Він трощив магазини у селі та бив односельчан. Із в’язниці Ігнатенко вийшов у травні 2014-го. А через півтора року його оголосили в розшук, у якому він перебував до середини 2019-го. За інформацією журналістів, переховуватися від слідства він міг в окупованому Криму.

Читайте також: Люди з кримінальним минулим: нові деталі вбивства військового у Києві