“Слідство.Інфо” публікує завершальне розслідування із серії матеріалів про осіб, яких Україна віддала в ОРДЛО в межах великого обміну наприкінці минулого року. У попередніх статтях ми розповідали про обвинувачених у тероризмі на мирних територіях, іноземних найманців, грабіжників і вбивць, яких офіційний Київ передав бойовикам. В останній частині йтиметься про колаборантів  осіб, які співпрацювали з окупаційною владою, та державних зрадників.    

Серед тих, кого Київ віддав фейковим “республікам” є, наприклад, фермер з Донбасу, який навів бойовиків на позиції українських військовослужбовців. Тоді вони прицільно розстріляли десятьох наших спецпризначенців. У списку також підполковник Нацгвардії, який передавав ФСБ секретні дані із зони проведення бойових дій. Нагадаємо, що офіційний Київ загалом віддав в ОРДЛО 124 людини. Бойовики повернули нам 76 заручників. Списки тих, кого Україна передала на непідконтрольні території, влада не стала публікувати. Ми отримали їх з власних джерел.

Загалом, за підсумком трьох матеріалів, “Слідство.Інфо” оприлюднює 66 імен з цього переліку обміняних. До серії статтей, зокрема, не включена інформація про пересічних бойовиків так званих “ДНР”/”ЛНР”. Переважна більшість з них отримала вироки через участь в незаконних збройних формуваннях або тероризм. 

Державні зрадники 

У переліку обміняних, який є у розпорядженні “Слідства.Інфо”, — підполковник Національної гвардії України Валентин Масюков. Навесні 2018-го його засудили за державну зраду. За версією правоохоронців, він літав до Москви, де його завербували співробітники ФСБ. 

У 2014-2015 роках Масюков виконував обов’язки старшого опергрупи Нацгвардії при штабі АТО, тож мав таємну інформацію про українських військовослужбовців та їхні плани. Відтак, підполковник передавав до ФСБ інформацію про розташування блокпостів Збройних сил України та оперативної обстановки у зоні АТО. Також він ділився секретними даними щодо контррозвідників СБУ, яких прислали у зону бойових дій. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Великий обмін: В ОРДЛО поїхали грабіжники, торговці наркотиками та засуджені за жорстокі побутові вбивства

У травні 2015-го Масюкова затримали. Під час допиту він спробував утекти: вдарив співробітника СБУ кульковою ручкою в око і вистрибнув у вікно. Однак, за деякий час його зловили знов. Судові засідання у його справі проходили в закритому режимі, однак пізніше в СБУ заявили, що підполковник Масюков отримав 13 років ув’язнення.

Ще один офіцер, який зрадив Україну, а тепер поїхав в ОРДЛО, капітан поліції Харківщини Костянтин Чернишов

У березні 2018-го його затримала контррозвідка СБУ — через те, що він передавав російським військовим таємну інформацію про учасників АТО. 

Співробітники СБУ задокументували зв’язок учасників агентурної мережі з Генштабом Збройних сил РФ, а також факти передачі капітаном поліції службової інформації МВС України, у тому числі з обмеженим доступом. Зловмисники також передали російським кураторам особисті дані учасників АТО”, – повідомляла СБУ. 

Поліцейському інкримінували державну зраду. За кілька днів напередодні обміну суд у закритому режимі оголосив Чернишову вирок.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Шини для “республіки”: Як Жеваго пов’язаний з торгівлею з так званою “ДНР”

У документі, який опинився в нашому розпорядженні, вказано, що на обмін з фейковими республіками потрапила особа на ім’я Юрій Пшеничний. Він колишній співробітник Міністерства внутрішніх справ України. В 2014 року приєднався до лав незаконних збройних формувань на Сході України. Був на посаді оператора протитанкової керованої ракети. Потім отримав поранення та тривалий час проходив реабілітацію. Згодом повернувся до лав бойовиків та охороняв будинок, у якому проживав голова так званої “ДНР”. Наприкінці 2018 його затримали українські військовослужбовці. Чоловік отримав вісім років позбавлення волі. 

Вербувальниця та фермер, який навів бойовиків на українські позиції 

У переліку обміняних, який є у розпорядженні “Слідства.Інфо”, — українка Дарія Мастікашева, засуджена за державну зраду. Вона працювала на спецслужби Російської Федерації, вербувала ветеранів АТО для імітації підготовки терактів в Росії. Перед самим обміном жінка визнала свою провину та пішла на угоду зі слідством. Наприкінці грудня 2019 року її засудили до двох років позбавлення волі та відпустили безпосередньо з зали суду. Її обмін підтвердив адвокат. 

Дарія Мастікашева/ФОТО з соціальних мереж

Поїхав в ОРДЛО і фермер Микола Бутрименко. Як стверджує слідство, він передав дані про позиції українських військовослужбовців бойовикам. У 2014 році група третього окремого полку спецпризначення Головного управління розвідки Міністерства оборони України перебувала недалеко від домоволодіння Бутрименка. Він познайомився з військовослужбовцями та запропонував їм зупинитися в його ангарі. І вже за деякий час, як з’ясувало слідство, привів бойовиків на бронетехніці.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Убивці полковника СБУ, 14 росіян і підривники Одеси та Харкова: Кого Україна віддала на обмін

Українських військовослужбовців оточили та прицільно розстріляли. Загинуло десятеро людей, ще п’ятеро наших бійців потрапили в полон, де їх жорстоко катували. Українські спецпризначенці, які повернулися, свідчили проти Бутрименка. Про те, що фермера віддали в ОРДЛО писав також головний редактор Цензор.Нет Юрій Бутусов. 

“Народний мер” та агент ФСБ

Передали фейковим республікам також українця Олександр Жигала, який був агентом ФСБ. За версією слідчих, в листопаді 2015 року в анексованому Криму він надав майору російської спецслужби згоду на конфіденційне співробітництво. Згодом Жигало нібито завербував свого колишнього однокурсника, з яким навчався у Одеському вищому артилерійському училищу. Чоловік на той час служив в Управлінні артилерії і ракетних військ Оперативного командування “Південь” ЗСУ та мав доступ до державної таємниці. Проте співробітники української спецслужби залучили військових фахівців та підготували фейкові документи, які згодом через посередника передали Жигалу та затримали його. Вирок агент ФСБ так і не отримав. Те, що чоловіка дійсно передали в ОРДЛО в межах обміну, “Слідству.Інфо” підтвердила адвокатка обвинувачуваного Тетяна Бабкова.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Убивство дитини депутата: Що об’єднує людей, яких назвав Соболєв

Віктор Колоянов — ще один українець зі списку обміну. Він називав себе  “народним мером Бердянська”, виступав на мітингах з антиукраїнськими закликами. Разом з іншими особами планував захопити владу в  містах Бердянськ Запорізької області та Маріуполь Донецької області. Отримав велику кількість зброї з Російської Федерації.

Віктор Колоянов на суді/ФОТО УНІАН, автор Олександр Прилепа

Зокрема, у травні 2014 в місцевий порт з анексованого Криму доставили 88 автоматів, вісім кулеметів, 24 гранатомети, 918 гранат РГД-5 та патрони. Колоянова разом зі спільниками затримала Служба безпеки України, коли  він приїхав забирати зброю. В 2016 році його засудили до 12 років в’язниці.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ  Що відомо про суддів, які звільнили ексберкутівців, обвинувачених у розстрілах Майдану

Шановні читачі та колеги. Усі матеріали, оприлюднені на цьому сайті, є  інтелектуальною власністю “Слідства.Інфо”. Повне копіювання та публікування наших робіт можливе лише за письмової згоди редакції. Оприлюднення матеріалів “Слідства.Інфо” без попередньої згоди можливе лише за умови часткового використання і цитування (не більше 50%), а також лише за наявності прямого гіперпосилання на безпосередню адресу сайту