Костянтин Жеваго офіційно — доларовий мільярдер, друга найбагатша людина країни після Ріната Ахметова. Попри те, що його банк «Фінанси та кредит» у стані ліквідації, а найбільший виробник автомобільних шин в Україні «Росава», який належить мільярдерові, оголосив, що припиняє роботу через борги, від 2014 року статки Жеваго навіть виросли.

Від минулого року компанія юристів Жеваго, яка має статутний капітал у 500 гривень, спільний номер й адресу реєстрації з «Росавою», продає шини в так звану «ДНР». Оскільки напряму українські виробники не мають права постачати товари на тимчасово окуповані території, компанія, ймовірно, використовує схему реекспорту. Тобто офіційно продає товари російській компанії, яка поставляє їх до так званої «ДНР».

У Слідства.Інфо є документи, які підтверджують торгівлю, зокрема копія контракту на поставку шин на понад півтора мільйона доларів російському підприємству.

Економіст-аналітик Борис Кушнірук розповів Слідству.Інфо, що така схема цілком ймовірна: «Коли ми заблокували постачання товарів «ДНР-ЛНР», то фактично самі спровокували таку ситуацію. Це схема просто обходить заборону торгувати з окупованими територіями».

Сам Костянтин Жеваго прокоментував журналістам Слідства.Інфо, що не знає про контракти фірми «Росава» з російськими компаніями. «Ставлення до ведення бізнесу українських компаній з «ДНР» та «ЛНР» є вкрай негативним», — сказав він.

ХТО ТАКИЙ КОСТЯНТИН ЖЕВАГО

Жеваго народний обранець п’ятьох скликань Верховної Ради. Та він не частий гість у парламенті: з понад 500 засідань відвідав лише кожне п’яте. Упродовж 8 скликання Жеваго жодного разу не виступав у Раді. Один раз підписав депутатське звернення до Кабміну.

Під час депутатства активно займається бізнесом і є одним із найбагатших українців. У 2019 році журнал Forbes оцінив статки Жеваго приблизно у 1,5 мільярда доларів. У рейтингу найбагатших українців Жеваго посідає друге місце після Ріната Ахметова.

Народний депутат України Костянтин Жеваго під час наради з питань підтримки виробництва спеціальної вантажно-автомобільної техніки в Україні, в Києві, 23 січня 2017 року. Фото Сироткіна Анастасія / POOL / УНІАН

Наприкінці 90-х Жеваго очолив компанію «Фінанси й кредит» та придбав Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат. Його компанія Ferrexpo Plc першою серед українських підприємств вийшла зі своїми акціями на Лондонську біржу. Компанії Жеваго спеціалізуються на фінансах і кредитуванні, металургії, фармацевтиці та суднобудуванні. Бізнес-імперія депутата розрослася до Європи й Азії. Жеваго щонайменше до 2015 року мав частку в розробці залізної руди в Бразилії, а його компанія Ferrexpo контролювала частку японського ринку окатки (рудний матеріал, який використовують у чорній металургії).

До речі, у Верховній Раді 8-го скликання Жеваго входить у групу міжпарламентських зв’язків з Японією. А також працює в Комітеті з питань правової політики та правосуддя — його законотворча діяльність стосується здебільшого судочинства.

МІЛЬЯРДНИЙ БОРГ «РОСАВИ» ТА БАНКРУТСТВО

До падіння банку «Фінанси й кредит» статки Костянтина Жеваго були меншими, ніж тепер. 2014 року — 1,2 мільярда, а у 2019-му — півтора мільярда доларів. Упродовж 2012-2015 років службовці банку та його власники разом з представником кіпрської компанії встигли вивести майже 54 мільйони доларів, про що стало відомо з розслідування СБУ. А підприємство, яке входить у фінансово-промислову групу «Фінанси та кредит», — найбільший виробник шин в Україні «Росава» — торік оголосило, що припиняє діяльність.

Весною 2018 року збори акціонерів компанії «Росава» вирішили ліквідувати підприємство. Перед цим компанія збільшила збиток на 74%. На сьогодні «Росаву» ліквідовують, компанія має податковий борг у понад 1 мільярд гривень, але, судячи з сайту підприємства, працює у звичному режимі.

Один з найбільших виробників шин в Україні ПрАТ «Росава» на сьогодні ліквідується. Біла Церква, 15 грудня 2017 року. Фото Мусієнко Владислав / POOL / УНІАН

«РОСАВА» ТА «ПРЕМІОРІ»

Компанії «Росава» і «Преміорі» позиціонують себе як окремі фірми, але їх багато пов’язує.

Компанію «Преміорі» зареєстрували 2015 року в Білій Церкві. Як і «Росава», «Преміорі» виробляє шини. У компаній спільна адреса й телефон бухгалтерії, торгова марка «PREMIORRI» розміщена на сайті «Росави». Власник нового підприємства — британська компанія Преміоррі ЛТД, засновником якої є Олександр Мерзляков. Мерзляков — власник фірми, а керує нею Ігор Грибовський. На сайті «Росави» вони вказані як працівники юридичного департаменту. Хоча Грибовський у телефонній розмові зі Слідством.Інфо заперечив, що він юрист.

Згідно з декларацією дружини, Мерзляков отримував зарплату від «Росави».

Також Грибовський і Мерзляков — у засновниках Білоцерківської незалежної профспілки «Росава». А Мерзляков 10 років керував компанією «Валса», яка входить у групу «Фінанси та кредит» Костянтина Жеваго. Утім, Жеваго сказав Слідству.Інфо, що «з Грибовським І.В. та Мерзляковим О.В  не знайомі».

ТОРГІВЛЯ «ПРЕМІОРІ» З РОСІЄЮ

За даними Слідства.Інфо від часу заснування у 2015 році «Преміорі» веде торгівлю з Росією. Звідти підприємство завозить синтетичний каучук, суміш смоляних кислот, дроти й канати для виготовлення шин. А російським компаніям продає вже готову продукцію.  

Це підтверджують контракти, копії яких опинилися в розпорядженні Слідства.Інфо. Торік «Преміорі» уклала договори на поставку шин з російською компанією «Зерновий союз». Ідеться про майже 1,6 мільйона доларів на момент підписання договору. Слідство.Інфо відправило Грабовському та Мерзлякову копію цього контракту, але наразі вони не відреагували.  

«Зерновий союз» — таганрозька компанія з Ростовської області. Підприємство зареєстрували у квітні минулого року. А за три місяці компанія вже уклала контракт з українською «Преміорі». У «Зерновому союзі» не відповіли на запит Слідства.Інфо.

Головний бухгалтер «Преміорі» Олена, (її номер, до речі, збігається з номером фінансового департаменту «Росави») кілька разів повторила — «Я головний бухгалтер, нічого коментувати не буду, в мене немає таких повноважень. І прес-служби в нас теж нема», а відтак кинула слухавку.  

ШИНИ ЧЕРЕЗ РОСІЮ В ТАК ЗВАНУ «ДНР»

За кілька днів до укладання договору з «Преміорі» «Зерновий союз» підписав ще один контракт з макіївською фірмою «Мастер-Торг» на майже 8 мільйонів доларів. До кінця 2022 року російська компанія поставлятиме їй шини, зокрема й української «Росави». До речі, макіївська фірма «Мастер-Торг» фігурує в розслідуванні СБУ щодо фінансування тероризму.

«Мастер-Торг» — як вони себе називають, найбільший дистриб’ютор харчових продуктів у так званих «ДНР» і «ЛНР». Фірма має безстрокову ліцензію на торгівлю алкоголем. Як з’ясували білоруські журналісти, «Мастер-Торг» постачає спиртні напої з Білорусі до псевдореспублік від 2015 року. Хоча офіційно Білорусь не торгує з окупованими територіями. Очолює підприємство Микола Мусієнко. Спілкуватися з журналістами він не захотів.

Керівник компанії «Преміорі» Ігор Грабовський також відмовився коментувати торгівлю з російською компанією. Про фірму «Мастер-Торг», за його словами, теж нічого не знає.

Так в асортименті таганрозької компанії «Зерновий союз» опинилися літні та зимові шини «Росава». А потрапили вони до так званої «ДНР» наступним чином: російська компанія повідомила «Преміорі», що не має грошей заплатити за товар, тому оформила реекспорт, оскільки мала клієнта на ці автомобільні шини в так званій «ДНР». До того ж, за такою процедурою компанія могла не платити мито.

 

Головне фото — ПрАТ “Росава” у Білій Церкві, 15 грудня 2017 року. Фото Мусієнко Владислав / POOL / УНІАН