Харківський Науково-дослідний інститут медичної радіології імені Григор’єва вивчає методи лікування людей за допомогою іонізуючого випромінювання, що застосовується для лікування онкологічних захворювань та радіаційних уражень. Інститут багато співпрацює з іноземними науковими закладами та міжнародними організаціями – МАГАТЕ, ВООЗ.

HARKIV_screen 2Тут не тільки розробляють високу теорію, але й лікують людей, використовуючи найпередовіші наукові розробки. Потім харківські методики застосовують в інших лікувальних закладах України. Тут рятують сотні життів. Для багатьох хворих на рак цей заклад – остання надія.

Для ефективної роботи коштом українського бюджету Інститут закуповує дороге імпортне обладнання. Замовлення з Харкова йде в Національну академію медичних наук. Гроші академії дає Міністерство фінансів.

HARKIV_screen 3Наприклад, у 2013-му Інституту мали виділити 75 мільйонів гривень. Під ці гроші тут почали замовляти й отримувати нове обладнання.

HARKIV_screen 4ЛЕОНІД ВАСИЛЬЄВ, головний лікар клініки Інституту медрадіології :

– Це цифровий рентгенівський апарат на 3 робочих місця зарубіжного виробництва. Італьянського виробництва. Дуже дорогий прилад, який ми, не дивлячись на те, що ми не проплатили, частково проплатили його вартість, ми його запустили і успішно на ньому обстежуємо онкологічних хворих. І слава Богу, ми отримали надсучасну техніку, одну з кращих в Україні. І тепер ми маємо можливість обстежувати і навіть лікувати, робити ендоскопічне оперативне втручання і так далі.

– Але гроші поки що не заплатили?

– Гроші не заплатили ні копійки – щось близько дев’яти мільйонів гривень винні. Фірми подають на нас в суд, заарештовують рахунки, але…

HARKIV_screen 5За це обладнання інститут і досі не розрахувався, бо з обіцяних 75 мільйонів отримав лише чверть суми.

ЛЕОНІД ВАСИЛЬЄВ, головний лікар клініки Інституту медрадіології:

– Фірми подають на нас в суд, заарештовують рахунки, але маємо те, що маємо.

ЮРІЙ ВАСИЛЕНКО, директор ПП «Донмед»:

– Я прекрасно понимаю, что есть сотрудники института, которые получают зарплаты и все остальное. Поэтому хотелось бы как-то по-человечески, чтобы не блокировали счета, чтобы люди получали свою зарплату, спасали жизни, несмотря на сложившуюся ситуацию.

Фірми-постачальники вже повигравали суди і тепер чекають, коли казначейство нарешті поверне гроші. Тільки суми вже далеко не ті. Обладнання  імпортне, суми контрактів у гривні, а курс долара та євро відтоді зріс втричі.

МИХАЙЛО ЗАГОРОВСЬКИЙ, директор ТОВ «Фірма «Контакт»:

– Подали в суд. Суд выиграли во всех инстанциях. Как положено. Дело передали… Решение суда было передано в исполнительную службу и в казначейство.

Ну, передано – і передано. Должно казначейство заплатить. Не заплатило.

ЮРІЙ ВАСИЛЕНКО, директор ПП «Донмед»:

– Очень обидно, когда поставишь оборудование, потом непонятно, когда ты получишь деньги. Получишь ты их вообще?

Та це не єдина біда. Є медичне обладнання, яке не можна ввести в дію, поки воно не оплачене повністю. Апарати, які можуть і повинні рятувати життя людей, просто стоять і припадають пилом.

ЛЕОНІД ВАСИЛЬЄВ, головний лікар клініки Інституту медрадіології:

– І частину цих грошей ми спланували направити на покращення матеріально-технічної бази цього відділення і вирішили придбати апарат для внутрипорожнинної гамма-терапії. Це апарат німецького виробництва, він коштує десь близько 4-4,5 мільйони гривень.

HARKIV_screen 6Апарат фірма-постачальник привезла ще рік тому, але відмовляється обслуговувати його без проплати. Як наслідок, там не встановили ключовий елемент – джерело іонізуючого випромінювання. Без нього це – купа брухту. Листи з Інституту в медичну академію нічого не дають.

HARKIV_screen 7Національна академія каже, що гроші заклали в державний бюджет ще у 2013-му. Але з Держказначества до Інституту радіології вони так і не дійшли.

Ситуацію ускладнює ще й те, що одну з фірм-постачальників – ТОВ «Топсервіс-Медтехніка» пов’язують із з екс-головою комітету Верховної Ради з питань охорони здоров’я Тетяною Бахтєєвою, про що писали журналісти видання «Наші гроші». За старої влади ця фірма вигравала мало не всі тендери, в яких брала участь.

HARKIV_screen 8Ситуація складається патова. На папері бюджетні гроші в Києві є. До харківського Інституту медичної радіології вони не доходять. Фірми-постачальники не можуть отримати своїх проплат. Життєво важливе обладнання простоює. Надавати кваліфіковану допомогу пацієнтам вдається, але ціною таких тяжких зусиль. Хворі й гадки не мають, що все це робиться в борг.

СЕРГІЙ ЄРМАКОВ, Слідство.Інфо