«Бунт в одеській колонії». Такими заголовками рясніли українські ЗМІ наприкінці травня. У в’язниці спалахнула пожежа, а в тюремників полетіло каміння й арматура. Ув’язнені забарикадувалися в житловій зоні тюрми, оточили й сильно побили двох пожежників, що зайшли туди в складі групи, яка вгамовувала конфлікт. Із серйозними травмами голови вони потрапили до лікарні. Почали з’являтися повідомлення про втікачів.

Загалом у сутичці 27 травня постраждало близько 15 тюремників. Серед в’язнів, як стверджують пенітенціарії, потерпілих немає. Утім, Слідство.Інфо дізналося, що того дня в колонії постраждали й засуджені — їх побили ще до початку бунту. Наразі доступ до колонії обмежили, але журналістам вдалося поспілкуватися з ув’язненими, а відтак представити позиції всіх сторін конфлікту.

Позиція офіційного слідства

«Сьогодні в Одесі за вказівкою «злодіїв у законі» у виправній установі засуджені здійснили спробу захоплення адмінбудівлі та зробили підпал», — майже одразу заявив заступник голови Національної поліції В’ячеслав Аброськин про події в Одесі. На його переконання, в’язні хотіли дестабілізувати ситуацію, але «завдяки грамотним діям працівників ДКВС і Національної поліції України їм цього не вдалося зробити».

Через бунт у 51-ій колонії місцева поліція відкрила два кримінальні провадження. В’язням, які влаштували безлади, загрожує до 10 років ув’язнення (стаття 392). Стільки ж світить відповідальним за знищення майна (стаття 194). Однак наразі офіційне слідство винуватців не назвало.

Одразу після бунту в ЗМІ з’явилася інформація, що деякі в’язні нібито втекли. Утім, у коментарі Слідству.Інфо поліція заперечила це.

Натомість у Державному бюро розслідувань (ДБР) події того дня бачать інакше. «Нам відомо, що зранку шістьох «смотрящих» запросили в кабінет до одного з керівників. Там відбулися якісь події, наслідком яких і став цей бунт. Засуджені кажуть, що були свідками того, як цих шістьох чоловіків вивели в господарчий двір і збиралися кудись етапувати», — розповів Слідству.Інфо слідчий ДБР Олег Власюк.

«Смотрящі», про яких говорить правоохоронець, це група лідерів з ув’язнених, яка з якихось причин конфліктувала з керівництвом колонії. За словами слідчого, бунт у колонії спалахнув після того, як їх завели в приміщення когось з керівництва тюрми:

«У нас є відомості, що до шістьох осіб застосували фізичне насильство. Поки що ми від них заяв не маємо, працюємо над цим».

За інформацією, отриманою з кількох джерел, частину з цих в’язнів перевезли до однієї з херсонських колоній.

ДБР почало розслідування щодо адміністрації закладу — через неналежні умови утримання засуджених (стаття 367 Кримінального кодексу — службова недбалість, що спричинила тяжкі наслідки). Слідчий Олег Власюк розповів Слідству.Інфо, що засуджені масово скаржилися на адміністрацію ще до заколоту:

«Ми прийняли від прокуратури області ще 23 провадження, розпочаті за заявами засуджених, поданих 23 травня на особистому прийомі керівника місцевої прокуратури».

Усі ці справи ДБР тепер об’єднало в одну.

Слідчому також повідомили, що в прокуратурі перебуває ще понад сто заяв від в’язнів, написаних пізніше, 25 травня. Скаржилися, зокрема, на харчування, порушення трудового законодавства й вимагання грошей.

«Яйця нам повинні давати в їдальні, виявляється»

Слідству.Інфо вдалося поговорити з кількома в’язнями одеської колонії. «Нас зараз етапують (перевозять з однієї в’язниці в іншу — ред.)», — розповів засуджений на ім’я Володимир.

Інший ув’язнений, Олександр, повідомив, що засуджених просять писати заяви на переведення в інші колонії: «Кажуть: «Вас зараз всіх звезуть звідси, пишіть заяву, що ви хочете перевестися в інший табір: Миколаїв, Херсон. Інших — розкинуть по Україні».

Обидва чоловіки не хочуть переїжджати з колонії — нарікають, що рідні не зможуть їх відвідувати тепер так часто, адже мешкають на Одещині. Вони вважають, що бунт спровокувало саме керівництво, коли в колонії побили людей:

«Панаса (одного з лідерів серед засуджених — ред.) і ще чотирьох-п’ятьох викликали, щоб поговорити. А «маски» (спецпризначенці — ред.) і пожежна уже стояли там за воротами, вони вже готувалися до цього (до наступу — ред.). Значить, вони знали, що буде відбуватися».

За їхніми словами, заколот здійнявся, коли в’язні почули крики людей, яких били. «Ми не знаємо, чому їх почали бити. Це знають лише ті люди, які там були, але вони не на зв’язку», — каже Олександр.

Чоловік, який називає себе Андрієм, каже, що колонія миттєво дізналася про побиття від людей, які працювали поруч з КПП, «і за сім хвилин уже палала вся зона».

«За сім хвилин уже палала вся зона». Фото, надане правоохоронцями

«У Панаса зламана нога», — сказав Слідству.Інфо блогер і колишній засуджений Стас Домбровський. Він провів за ґратами майже 12 років. Тепер Домбровський, зокрема, займається реабілітацією наркозалежних. 27 травня, уже після того, як конфлікт згаснув, йому вдалося пройти на територію колонії з помічником нардепа й двома місцевими депутатами.

Під час огляду тюрми вони зняли на відео умови проживання засуджених і поспілкуватися з бунтарями. Ті казали, що неодноразово скаржилися в адміністрацію та показали їжу, якою їх годують.

Бунт, запевняють вони, спалахнув після того, як тюремники застосували силу до кількох в’язнів. «Причина? Тому що почали там бити людей!» — сказав один з засуджених. Утім, на відео Домбровсього видно, що травми отримали й інші в’язні  — як кажуть вони самі — під час сутички.

Водночас очевидці розповідають, що невдоволення в тюрмі назрівало давно. Найбільше в’язні скаржилися на харчування.

«Їжа справді — лайно. Утримання теж. Але зона «чорна», тобто їм там багато чого дозволяли», — розповів про побачене в 51-ій колонії Домбровський. На його переконання, бунт спровокувала адміністрація, коли заборонила приймати для засуджених домашню їжу: «Вони самі зону не можуть прогодувати, тому завжди дозволялося домашнє — «харчуйтеся самі».

Існує перелік продуктів, які можна передавати в тюрму, розповіла Слідству.Інфо дружина одного із засуджених Наталія Надкернична. Домашню їжу, зокрема, ковбасу та кисломолочні продукти передавати заборонено. Дозволяється лише у вакуумній упаковці з магазину.

«Дійшло вже до того, що вони не дозволяли «Мівіну» і смажене насіння в упаковці передавати», — розповіла Наталія. Раніше існувала усна домовленість з тюремниками про передачу їжі, сказала вона. А з приходом нового керівництва ситуація змінилася. На її думку, адміністрація зробила це навмисно: «Просто вони так почали тиснути. Ну і зрозуміло, терпіли-терпіли, а потім… Коли вам кажуть, що для того, щоб ти отримав посилку якусь, повинен заплатити гроші. При чому, 200-300 гривень. І раніше платили якісь гроші, але не такі!»

Засуджений Володимир каже, що в тюремну їдальню майже ніхто не ходить, бо їжа там нестерпна. За його словами, після того, як адміністрація заборонила передавати домашню їжу, тюремне харчування не покращилося.

«Яйця нам повинні давати в їдальні, виявляється. Але за три роки яєць я жодного разу не бачив. А нам, виходить, повинні їх давати двічі на тиждень», — іронізує він.

На сьогодні ситуація по той бік колючого дроту стихла. Цими днями, згідно з офіційною інформацією, вже підготували першу групу (близько 60 людей) для етапування в інші установи. Загалом у колонії понад 400 ув’язнених. Напередодні один з в’язнів Олександр надіслав Слідству.Інфо фото тарілки з супом, який їм готували до бунту. Зараз, пише, годувати стали трохи краще.

«Серед в’язнів потерпілих немає»

«Це спеціально робилося — і з приводу харчування, і скарг, які поступали — щоб змусити адміністрацію через цих негативно спрямованих, так званих «смотрящих», дестабілізувати ситуацію та пом’якшити для себе умови утримання», — сказала Слідству.Інфо заступниця керівника Південного міжрегіонального управління з питань виконання покарань Наталія Білак. Цьому відомству підпорядковуються всі тюрми та СІЗО на Одещині. За словами чиновниці, продовольчих проблем у колонії немає.

Упродовж останніх років, каже вона, в колонії значно покращилися умови утримання, які тепер «самі засуджені розвалили».

Бунт, за її версією, стався через те, що адміністрація вирішила перевезти цих «негативно спрямованих» в’язнів до іншої тюрми й одночасно провести обшуки.

«В’язні завжди знаходять причини або хочуть знайти причини, щоб замаскувати незаконність своїх дій. У даному випадку могла бути й така ситуація», — каже Білак.

Заперечує посадовиця й інформацію про насилля з боку тюремників: «До тих осіб, які вивозилися з установи, переводилися з установи, були застосовані спецзасоби у вигляді кайданків. Серед ув’язнених потерпілих немає».

Заступниця керівника Південного міжрегіонального управління з питань виконання покарань Наталія Білак відвідує постраждалих під час бунту в колонії пожежників. Слідство.Інфо

Слідство.Інфо намагалося поговорити з начальником колонії Віталієм Унгуряном. Та від коментарів він відмовився — під час телефонної розмови з журналісткою посадовець кинув слухавку.

Після бунту у в’язниці ввели режим особливих умов. Територію посилено охороняють, а до засуджених наразі не пускають рідних, громадськість і ЗМІ. У колонії працюють державні правозахисники. Невдовзі з тюрми переведуть всіх в’язнів, кажуть у Південному міжрегіональному управлінні. Залишаться тільки засуджені, які скоро вийдуть на волю. Причина не стільки в бунті, каже Білак, а в тому, що заклад заповнений менш як на половину. Саму ж колонію «з метою економії коштів» законсервують. Це, за її словами, не означає, що заклад ліквідують:

«Там залишається мінімальна кількість працівників, які будуть підтримуватимуть життєдіяльність колонії, збереження майна, яке там залишилося».

Скріншот з відеоблогу «Одессит Домбровский»

Матеріал підготований в рамках проекту, який реалізується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки у рамках Transition Promotion Program. Погляди, викладені у цьому матеріалі, належать авторам і не відображають офіційну позицію МЗС Чеської Республіки.

Якщо вам сподобався цей матеріал, тисніть «Підтримати» у верхньому правому кутку сторінки.