Після окупації Маріуполя, який кілька місяців знищували російські війська, з міста вивезли десятки тисяч українців. Під виглядом евакуації маріупольців депортували до Росії. Не останню роль у цьому відіграли так звані волонтерські організації. Зокрема, «Волонтерская рота» та «Молодая гвардия».

Спільну діяльність «волонтерів» з армією РФ, яка майже зруйнувала Маріуполь, видають за допомогу маріупольцям. Ці «волонтери» разом із російськими військовими під виглядом евакуації відправляли місцевих мешканців на «фільтрацію», після чого на них чекала депортація до глибинки Росії або ж в’язниця.

«Слідство.Інфо» детальніше дослідило ці організації. Виявилося, що вони напряму пов’язані з партією Владіміра Путіна, а курує їх уродженець Маріуполя і депутат російської Держдуми Дмітрій Саблін.

«ОФІЦІЙНІ ВОЛОНТЕРИ»

Маріуполь опинився в оточенні російських військ через тиждень після повномасштабного вторгнення. Окупанти кинули величезні сили на захоплення міста. Втім, українські захисники не збиралися здаватися. Зрештою, росіяни почали нищити місто, обстрілюючи його з літаків та артилерії. Як зазначив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, у Маріуполі внаслідок російської агресії знищено понад 95% всіх споруд.

30 квітня у соцмережах виклали фото з чоловіками у синіх та червоних кофтах на фоні знищеної будівлі, які тримають в руках плакати з написами «Молодая гвардия» і «Волонтерская рота». Судячи із підпису, це фото зроблене у Маріуполі.

Людей у червоному («Волонтерская рота», — ред.) та синьому («Молодая гвардия», — ред.) одязі можна побачити на численних фото та відео з Маріуполя, які викладають на сторінках згаданих організацій у соцмережах.

Представники цих структур позиціонують себе як волонтери. У своїх соцмережах вони розповідають, як рубають дрова, роздають людям хліб та ще якусь допомогу. А ще вони нібито допомагають місцевим мешканцям евакуюватися.

Про так звану евакуацію за участі згаданих організацій повідомляв радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко. У травні цього року він опублікував відео, на якому видно чимало цивільних поблизу автобуса. Поряд з ними можна помітити представників «Волонтерской роты» та «Молодой гвардии», а також озброєних російських військових.

«Район Метро. Подають автобуси і оголошують про евакуацію. При посадці вже повідомляють, що автобус везе в Безимянне (село Безіменне, — ред.) Новоазовського району і потім у Росію. Російські військові та «офіційні волонтери» блокують будь-які спроби покинути місце та відмовитись від «евакуації». 21 сторіччя. Центр Європи. Депортація цивільних. Сюрреалізм перетворився на реальність у Маріуполі», — написав Андрющенко у коментарі до відео.

Також журналісти у соцмережах натрапили на відео від 18 квітня цього року, на якому представник «Молодой гвардии» попереджає мешканця Маріуполя похилого віку: «Якщо ви зайдете в автобус, вас відвезуть на фільтрацію».

Чим є так звана фільтрація «Слідство.Інфо» вже розповідало раніше. Зокрема, як з’ясували журналісти, на окупованих росіянами територіях Донбасу вони облаштували 16 фільтраційних пунктів та 7 фільтраційних тюрем, де допитують та утримують українців. Тих, хто «успішно» пройшов фільтрацію, депортують до Росії. Інші ж опиняються у тюрмах.

У середині травня на сторінці «Волонтерской роты» заявили, що за півтора місяці нібито евакуювали близько півтори сотні маріупольців.

«ЕДИНАЯ РОССИЯ» В МАРІУПОЛІ

Що відомо про згадані організації, які нібито допомагають мешканцям окупованого Маріуполя? Судячи з публічних джерел, «Молодую гвардию» заснувала політична партія Путіна «Единая Россия». Фактично це молодіжне крило цієї партії.

Соратник Путіна Дмітрій Мєдвєдєв на з’їзді «Молодой гвардии» у 2019 році

У 2018 році «Молодая гвардия» почала співпрацю з «Боевим братством», відгалуженням якого є «Волонтерская рота». Про це свідчить договір про партнерство, опублікований у мережі.

Від «Боевого братства» документ підписав Дмітрій Саблін, який є одним з кураторів цих організацій. Як свідчать соцмережі «Боевого братства», Саблін часто бував на різноманітних заходах в окупованому Маріуполі, зокрема, супроводжував ватажка так званої ДНР Дениса Пушиліна.

Дмітрій Саблін — другий праворуч

Примітно, що депутат російської Держуми від «Единой России» Дмітрій Саблін, відомий як лідер російського руху «Антимайдан», народився і виріс у Маріуполі. До того, як Росія розпочала війну проти України, Саблін будував репутацію мецената Маріуполя і навіть був почесним мешканцем міста. У 2014-му його позбавили цього звання за антиукраїнську політику.

«Слідство.Інфо» натрапило в мережі на публікацію під назвою: «Дмитрий Саблин — истинный патриот своей малой Родины — города Мариуполя», опубліковану 2013 року. «Дмітрій Вадімовіч Саблін із тих людей, яких зараз мало: надійний партнер і товариш, відданий патріот свого рідного міста», — зазначав автор публікації.

Як з’ясували журналісти, автором цього матеріалу був маріупольський ексрегіонал Петро Іванов.

За даними порталу «Миротворець», Іванов зник із Маріуполя під час так званої «русской весны». Дев’ятого травня 2014 року його начебто бачили в будівлі Головного управління МВС Маріуполя перед початком штурму бойовиками. Через два роки його помітили в Москві. А кілька місяців тому він начебто з’явився вже в окупованому Маріуполі.

Зі слів радника міського голови Маріуполя Петра Андрющенка, Саблін та Іванов фактично побудували в Маріуполі «потужну агентурну сітку».

«Всі ці роки, з 14-го року, вони, в принципі, є авторами «русской весны» в Маріуполі», — зауважує він.

Детально про Дмітрія Сабліна нещодавно розповіло російське опозиційне видання «Новая газета». За даними журналістів, він та його дружина, яка також родом з Маріуполя, мають стосунок до будівельного бізнесу. Як повідомляло видання Forbes, Саблін входить у тридцятку найбагатших російських «держслужбовців та депутатів». Також журналісти виявили у власності депутата яхту.

Крім того, як повідомляє «Новая газета», у 2019-му Дмітрій Саблін став секретарем севастопольського відділення «Единой России» в Криму. Втім, на думку журналістів, на півострові у Сабліна могли бути не лише політичні інтереси, але й бізнесові. Зокрема, в Криму, за даними видання, зареєстровані компанії, ймовірно пов’язані зі Сабліним. Також групі компаній, засновником якої є Дмітрій Саблін, належить готель «Рота-Chalet Marina» у Севастополі.

Наразі, Дмітрій Саблін активно звітує про «успіхи» з працевлаштування маріупольців, зокрема у секторі будівництва.

Тож, схоже, що Саблін отримав особисту вигоду від тимчасової окупації Росією Криму. Імовірно, він розраховує отримувати дивіденди і від інших воєнних злочинів держави-агресора, зокрема й окупації його рідного Маріуполя.

Цей матеріал створено командою «Слідства.Інфо» у рамках програми «Підтримка регіональних медіа України під час війни» за фінансової підтримки Європейського Союзу та МЗС Королівства Норвегії. Зміст матеріалу є винятковою відповідальністю «Слідства.Інфо» i не відображає погляди Європейського Союзу, МЗС Королівства Норвегії чи Інституту висвітлення війти та миру