На підконтрольних росіянам територіях Донбасу окупанти облаштували 16 фільтраційних пунктів та 7 фільтраційних тюрем, де допитують та утримують українців. Журналісти встановили місцезнаходження цих таборів та тюрем — про це йдеться у розслідуванні «Слідства.Інфо».

За понад три місяці війни росіяни розбудували систему фільтраційних пунктів та таборів на окупованих територіях. Там українців допитують, оглядають на предмет патріотичних татуювань та перевіряють телефони. Тих, хто «успішно» пройшов фільтрацію, депортують до Росії.

Радник мера Маріуполя Петро Андрющенко розповів «Слідству.Інфо» про шість таких пунктів у Маріуполі: вони розташовані у приміщеннях так званих «райвідділків поліції ДНР», у приміщенні супермаркету «Метро» та у колишній будівлі податкової. 

Завдяки свідченням людей, які пройшли фільтрацію, відомо про умови перебування у таких установах, організованих окупантами.

Журналісти «Слідства.Інфо» поспілкувалися з двома жінками з Маріуполя, які пройшли через фільтраційний табір у селі Безіменне: кожна з них перебувала тим кілька днів.

«Нас привезли — ось вам школа. На першому поверсі були ще ліжка, на яких лежали люди похилого віку, які погано ходять. У них були ліжка та ковдри. Але знов-таки, усім їх не вистачало. Ми мали другий-третій поверх. Кому вдалося вихопити якийсь матрац, старий радянський, тому пощастило… Люди приносили речі, гуманітарну допомогу, одяг якийсь. Ти розстелив собі на підлогу, і ти на цьому спиш»,  розповідає Олена, мешканка Маріуполя, яка пройшла фільтрацію та була депортована в Росію.

Утриманцям цих закладів забороняли покинути приміщення.

«Нас навіть не випускали загалом нікуди. У принципі, ми не могли вийти і зі школи цієї, нам не можна було… Бо якщо вас зустрінуть, а ви без документів… Тобто їхнього ось цього документа у нас не було. Вони кажуть: «Вам потрібна перепустка, щоб тут перебувати, а перепустку дадуть після фільтрації. Тобто, якщо вас на вулиці там затримають, то вас повезуть до РВВС, допитуватимуть. У вас будуть проблеми» розповідає мешканка Маріуполя Ліна про фільтраційний табір у Безіменному.

У Донецькій області таких пунктів щонайменше 10. Загалом, згідно зібраної журналістами інформації, таких фільтраційних пунктів наразі на Донбасі 16, включно з пунктами всередині Маріуполя.

Фільтраційні пункти Донецької області

Ті, хто не пройшов фільтраційних бесід, опиняються у тюрмах. Що відбувається там – наразі невідомо. Міжнародна ініціатива з прав людини, а також Петро Андрющенко нещодавно повідомляли про місця розташування таких фільтраційних тюрем, де можуть утримуватися сотні українців.

В Оленівці знаходиться дві тюрми: на базі колишньої Єнакієвської колонії суворого режиму №52 та на базі колишній Волновахської виправної колонії № 120. За словами Андрющенка відомо, що у першій утримують колишніх правоохоронців, проукраїнстких активістів та журналістів, а у другій – тих, хто просто виявився підозрілим.

Ще 5 місць утримання українців знаходиться у інших містах Донецькій області: це Луганське СІЗО, Західна виправна колонія 97 у Макіївці, СІЗО 5 у Донецьку, вязниця Ізоляцію у Донецьку та Центральна районна лікарня у Новоазовську.

Фільтраційні тюрми Донецької та Луганської областей

Такі дії росіян суперечать Женевській конвенції, яка забороняє транспортування мирних жителів під час військового конфлікту будь-якою зі сторін конфлікту на свою територію. Примусове вивезення також порушує базове право українських громадян вільно обирати місце проживання. За понад три місяці війни в Україні росіяни допитали та примусово вивезли на свою територію понад 1 мільйон українців, серед яких близько 200 тисяч — діти.