Цілком таємні будівельники. Навіщо СБУ власне будівельне управління? (slidstvo.info). На Подолі, за сто метрів від столичного фунікулеру, Служба безпеки України планує побудувати житло для своїх співробітників. Як випливає із документів, які отримали журналісти, служба мала намір звести семиповерховий будинок з підземним паркінгом. Землю ж під будинком Київська влада надала СБУ у постійне користування. Тим часом, мешканці сусідніх будинків подали до суду на спецслужбу, бо вважають, що земля отримана незаконно. 

Ба більше — будівництво на зсувонебезпечній ділянці може зашкодити навколишнім будівлям, в тому числі фунікулеру.

«Слідство.Інфо» отримало документи з планами забудови, на основі яких спецслужбі надали цінну землю на Подолі. СБУ натомість заперечує існування будь-яких конкретних планів будівництва.

МАЛЬОВНИЧЕ МІСЦЕ

Земельна ділянка, яку вподобала СБУ, розташована за адресою Боричів Тік, 4А. Це поруч зі столичним фунікулером, що поєднує Поштову площу з Михайлівською площею. Тут завжди багато туристів, а з пагорбів відкривається мальовничий вид на Дніпро. Станція метро — у кількох хвилинах. Та й взагалі нерухомість у цьому районі — у десятці найдорожчих у Києві. 

Ліворуч — місце розташування ділянки на Подолі, праворуч — план-схема будинку

До 2011 року СБУ орендувала ділянку на Боричевому Тоці, а коли термін дії оренди сплив, Київська міська рада змінила умови договору. Замість «короткострокової оренди на 5 років» СБУ отримала ділянку у «постійне користування». 

«СБУ не заходила на ділянку всі п’ять років оренди, а після закінчення договору київська влада раптом вирішила внести зміни у рішення 2004 року, яке вже втратило силу — і віддати її у постійне користування», — розповідає «Слідству.Інфо» Яна Валіахметова, яка разом з мешканцями сусіднього будинку створила громадську організацію «Серце Подолу», що представляє інтереси місцевих мешканців та протистоїть забудові цієї ділянки.

Яна каже, що близько року тому до неї та її сусідів підійшли співробітники Служби безпеки і попросили покинути прибудинкову територію, на якій розташований дитячий майданчик. Тоді вони дізнались, що сусідня ділянка — у постійному користуванні СБУ. Невдовзі представники спецслужби намагались зламати паркан навколо їхнього будинку, щоб завезти будівельну техніку. Мешканці викликали поліцію, і процес зупинився.

Дитячий майданчик, який намагалися знести

Активісти стверджують, що територія належить до Державного історико-архітектурного заповідника «Стародавній Київ». Із їх слів, землю СБУ отримала з порушеннями — оскільки це заповідна ділянка, яка належить державі, то служба могла лише орендувати її, а не постійно користуватися. До того ж, нове будівництво може зашкодити ландшафту схилу. 

«Це зсувонебезпечна ділянка, яка знаходиться на території заповідної зони. До цього схилу потрібно ставитися як до кришталевої вази, це ж буквально сто метрів до фунікулеру», — обурюється Яна Валіахметова.  

ЖИТЛО ДЛЯ ВІЙСЬКОВИХ

«Слідство.Інфо» дослідило документи, на підставі яких СБУ отримала землю на Подолі. У них вказано, що на ділянці за адресою Боричів Тік, 4А планується збудувати семиповерхівку з 11-ма квартирами, десять із яких будуть шестикімнатними. Загальна площа квартир — майже три тисячі квадратних метрів. Також у будинку передбачається підземний паркінг, який включатиме 12 гаражів-боксів.

Техніко-економічні показники

Схоже, що cаме під такий будинок у 2004 році Київська міська рада надала в оренду земельну ділянку на Подолі. Протягом п’яти років СБУ не встигла звести будівлю, а договір оренди закінчився. У 2010 році керівництво СБУ звернулося до столичної міськради з проханням передати зазначену ділянку у постійне користування службі. І київські депутати погодили таку передачу.

Звернення Служби безпеки України до Київської міської ради

Ми також дізналися, що технічну документацію щодо внесення змін до рішення Київради мала розробляти компанія «Стафед», яка вже фігурувала у справах про приватизацію державних земель. 

Наприклад, у 2012 році ТОВ «Стафед» проводило інвентаризацію земель Державного підприємства «Науково-дослідний, виробничий агрокомбінат «Пуща Водиця», які були згодом незаконно відчужені. Раніше, у 2003 році інша, споріднена з ТОВ «Стафед» компанія зробила помилку при геодезичних роботах та розширила межі ділянки для забудови біля Національного технічного університету України «Київський Політехнічний інститут», забравши шматок університетських земель.

У Службі безпеки України нам пояснили, що ділянку за адресою вул. Боричів Тік, 4 вони отримали, щоб забезпечити житлом сім’ї військовослужбовців.

«З урахуванням статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», потенційний об’єкт перспективного житлового будівництва призначений для забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, що повинні відповідати вимогам чинного житлового законодавства», — повідомила пресслужба СБУ у відповіді на запит «Слідства.Інфо».

Оскільки документи, у яких йдеться про шестикімнатні квартири, зі слів активістів, СБУ надавала ще у 2004 році, ми попросили поділитися актуальним технічним планом майбутньої будівлі. Однак у Службі безпеки план не надали, пояснивши це тим, що наразі жодних проєктних робіт не ведеться, а отриманий нами план не відповідає дійсності.

Однак лише минулого місяця СБУ провели тендер на проведення грошової оцінки ділянки. Землю оцінюють з метою ​​будівництва житла для військовослужбовців та членів їх сімей.

Читайте також: Цілком таємні будівельники. Навіщо СБУ власне будівельне управління?

 

ІНШИЙ ПРОЄКТ

«Слідство.Інфо» отримало ще один пакет документів. З нього ми довідалися, що у 2005 році на замовлення СБУ розроблявся інший план будівництва. Він схожий на попередній, але більш деталізований. У ньому заплановано вже 24 квартири, половина з яких — 12 квартир — чотирикімнатні. Шестикімнатних лише три. Інвестором проекту виступає компанія ТОВ «Стабіл Груп», а генпроєктувальником ТОВ «Крамалл Студіо».

На сайті, де зібрані портфоліо українських архітекторів, можна побачити проєкт будинку на вул. Боричів Тік, 4, його пропонує до реалізації архітектурна майстерня «Крамалл Студіо». Та сама, яка зазначена у документах генеральним проєктувальником. Проєкт будинку на сайті відповідає тому, який міститься у документах. 

З судових рішень ми з’ясували, що у 2005 році СБУ разом з київським забудовником ТОВ «Стабіл Груп» планували будівництво на умовах пайової участі. Тобто сторони мали поділити між собою будинок — СБУ отримувала 15% від загальної житлової площі завершеного будівництва, а 85% — інвестор. Решту площі спецслужбі мали надати у інших забудовах цього інвестора. Однак у 2013 році СБУ вирішила розірвати договір з компанією через те, що «Стабіл Груп» не виконувала умови співпраці, і суд став на бік спецслужби. 

Наразі на ділянці біля фунікулеру роботи не ведуться, а справа щодо законності отримання ділянки слухається у суді. Під час одного з останніх засідань журналісти «Слідства.Інфо» намагалися поспілкуватися з присутніми представниками СБУ, київської міськради та Департаменту земельних ресурсів КМДА, однак вони відмовилися від коментарів.

Головне фото: Проєкт житлового будинку з підземним паркінгом по вул. Боричів Тік, 4. Джерело: сайт «Архітектурний союз»