Подорожі дорогами України — ризикована справа. Соціальні мережі щодня поповнюються новими фото і відео із погнутими дисками і розірваною гумою. Ями у дорожньому покритті, глибока колійність, вибоїни, гулі із каміння і напливів асфальту, можуть будь-яку поїздку зробити подорожжю в один кінець.

«Вони розбилися на авто на тому участку, де просто немає дороги. Там яма на ямі. І вони просто на повороті влетіли в яму і їхню машину викинуло. Машину просто розірвало. Хлопці загинули. Обидва мого віку. Але вони загинули не на війні», – розповідає автомобіліст і блогер Олекса Сокіл про трагічну смерть своїх близьких друзів.

Олекса Сокіл – в минулому власник невеликого бізнесу. Коли почалася війна на Сході України покинув власну справу і пішов у госпітальєри, вивозив поранених з поля бою. А потім добровольцем пішов до армії. Воював би й досі, але не судилося, розповідає Олекса: “У 2016-му році, 22 червня, населений пункт Мар’їнка Донецької області, я піднімав червоно-чорний прапор. Ну і в цей момент я отримав кулю під сердце. Так закінчилася моя війна, скажем так, активна, у лавах збройних сил”.

З того часу Олекса постійно в дорозі, за кермом — він волонтер і їздить через всю Україну. Каже, сьогодні на дорогах інколи так само небезпечно, як і на війні: “Кобеляки — Решетилівка. Це дорога, на якій я недавно прорубав колесо серед ночі. Прямо посред дороги стирчить величезний гострий камінь. Зманеврував, але все одно зачепив і одразу вічув, що колеса вже не має. А вура, яка стояла і мене засліпила, в неї були пробиті задні колеса. І дітися з дороги нікуди — узбіччя фактично не має, одна грязюка”.

У нового очільника “Укравтодору” Славоміра Новака – колишнього міністра транспорту Польщі, пояснення поганому стану доріг, ті ж самі, що і в його численних попередників: “В Україні фінансування ремонту доріг протягом останніх десяти років вистачало на 3-5% від обсягу усієї мережі — це хронічне недофінансування”.

Але є й інше пояснення поганому стану доріг. “Із 100% коштів, які потрапляють в «Укравтодор»  лише 60% йдуть на дороги, а решта, у вигляді «відкатів», повертається і розподіляється між зацікавленими особами”, – каже Володимир Шульмейстер. Після Майдану він встиг попрацювати в Міністерстві інфраструктури заступником міністра. Каже, повірив у незворотність змін після Революції гідності тому й покинув роботу у закордонній компанії.

Володимир визнає, що зламати систему крадіжок в “Укравтодорі” і Міністерстві не зміг і вирішив, що краще буде звільнитися. Шульмейстер впевнений, що навіть за такого фінансування як сьогодні, дороги могли б бути набагато кращими. Якщо тільки зламати систему крадіжок і «відкатів» при будівництві та ремонті автошляхів: «Укравтодор» – це агентство, яке розпоряджається грошима, які приходять від міжнародних фінансових інститутів. Так ось, перед тим, як ці гроші перераховуються в регіони, існує домовленість, що частина цих грошей буде повертатися у вигляді кешу. І ось ці потоки з регіонів, вони концентруються, сходяться в «Укравтодорі» – додає екс-чиновник.

Підтвердженням слів Шульмейстра став відеозапис, який з’явився нещодавно в мережі Інтернет. На ньому, людина схожа на Володимира Сущенка – заступника голови «Укравтодору», в ресторані обговорює як засвоїти закордонні кредити, які виділяються на ремонт українських доріг: “Те, що стосується, касается державного бюджету, що стосується використання, в тому числі, державного бюджету, еті всі постанови, вони все це зроблять, служби. Для них ето самоє простоє. А вот «МФО-шное» — здесь нужно закрутить” – каже співрозмовник на відео.

«МФО-шне фінансування» про яке говорять співрозмовники, це кредити Міжнародних фінансових організацій. Лише Європейський Банк Реконструкції та Розвитку виділив «Укравтодору» 450 мільйонів євро на оновлення автошляхів. Світовий банк і того більше – 560  мільйонів доларів. Далі на відео стає зрозумілим куди зникають такі гроші, а дороги лишаються так само розбитими. Співрозмовники домовляються, як розділити гроші: “Делим. На два етапи, – каже людина, схожа на Сущенка. – И три по проекту. Каждому. Что еще нужно?»

Далі людина схожа на заступника голови «Укравтодору» розповідає про свої статки: «Я будинок 320 квадратів построів, гостинний дом на 150 квадратів построів, беседка там єсть на 50 квадратів. Басейн десь на 80.  Так потихеньку все достраював, там садочок посадив, горки поробив, собаку завів. У мене там німецька овчарка».

Реальний заміський маєток Володимира Сущенка знаходиться під Києвом, у селі Гоголів. Чи не про нього говорить людина на відео з прихованої камери? Там і основний будинок тягне на 320 квадратів, і чималий гостьовий, і альтанка, і басейн, і навіть собака такий самий. І це ще не всі статки Сущенка. Два роки тому за часів його роботи директором комунального підприємства «Шляхово – експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Печерського району» міста Київ, він із дружиною придбав дві квартири у новобудові. Квартири розташовані двері в двері. Там і персональний домофон, і продвинута камера спостереження встановлена. Загальна площа обох квартир понад 160 квадратних метрів. У своїй декларації Сущенко вказав їхню вартість — близько двох мільйонів гривень.

При скромній зарплатні чиновника дорожньої сфери, як можна було назбирати все це майно? В Міністерстві інфраструктури відреагували на цей скандал досить швидко. Вже наступного дня після оприлюднення відео міністр інфраструктури Володимир Омелян повідомив:

“Ця людина звільнена за самий факт розмови. Тільки ми отримали інформацію, одразу керівником Укравтодору було внесено подання на ім’я Прем’єр-міністра, і було проголосовано у Кабінеті міністрів. Ця людина (Сущенко – ред.) більше не працює в «Укравтодорі».  

Звільнений чиновник «Укравтодору» Сущенко, попри наші численні прохання, так і не захотів коментувати ані походження свого майна, ані відео, на якому схожа на нього людина веде переговори.

“Впечатление, что это подстава, но реальные события. Я думаю, что это происходит там каждый день. Это борьба за потоки», – каже Володимир Шульмейстер. Він вважає, що у розмові на відео обговорювалися так звані «відкати». Найпростіша схема — це завищити вартість ремонтних робіт вже після проведення тендеру.

Яскравий приклад: дорога національного значення Н-09. У 2015-му році ремонт ділянки між Львовом та Івано-Франківськом обійшовся державі у 90,5 мільйонів гривень. Будівельні матеріали переможець тендеру, фірма “ПБС”, купувала через потрійний шар компаній-посередників, які пов’язані із переможцем засновниками, працівниками, фактичною та IP-адресою. Товар купували у виробника, потім передавали по ланцюгу і врешті на його початкову ціну накрутили ще 22 мільйони гривень. Фактично чверть від загальної вартості дороги — прямі збитки бюджету.

Це — типова ситуація, запевняє колишній колега Володимира Шульмейстера по міністерству Роман Хміль. Він теж заради проведення реформ залишив успішний бізнес і воював із корупцією на будівництві автомобільних доріг: “Я на Фейсбуці писав пост про дорогу Київ, Новообухівську трасу, на яку Кабмін затвердив 700 мільйонів гривень, а зараз вже на них треба під два мільярди тому що там з усіма цими змінами намагаються роздути ціну контракту”.

Роман каже, що їхній команді так і не вдалося привести у міністерство і його підрозділи нових людей. На мінімальну зарплатню фахівці не йдуть працювати. А от старі кадри силою не виженеш. Низька зарплатня їхнім численним статкам ніяк не заважає.

Це село Гореничі – елітне передмістя Києва, Ось будинок на 436 квадратних метрів із басейном і садом, яким опікується власний садівник. Маєток належить Оксані Яценко – начальнику управління кадрів «Укравтодору», де вона працює останні десять років. Її середня зарплатня — 7,5 тисяч гривень на місяць. Але саме від її підпису залежить погодження на призначення керівників обласних служб автодоріг. А кожен облавтодор має багатомільйонний власний бюджет. Тому не дивно, що у пані Оксани також дві кватири в Києві, кватира в Криму та апартаменти у найдорожчому районі Одеси, в Аркадії у новенькій елітній багатоповерхівці. Таке помешкання  коштує зараз на ринку біля 4,5 мільйонів гривень. Пересувається чиновниця на Тойоті Камрі. На банківських рахунках має 890 тисяч гривень. Звідки все це майно? Адже чиновницької зарплатні заледве вистачило б на оплату комунальних послуг цих численних об’єктів нерухомості:

– Там є пояснення одне — є спадщина. Це появилось у мене за багато років до того, як я прийшла в Укравтодор – каже пані Оксана і бажає всього найкращого, щоб закінчити розмову.

– А квартира в Одесі? – уточнюємо.

– Я ж вам сказала: всього найкращого! – кладе слухавку чиновниця.


 

Міністерство інфраструктури, яке півроку тому урочисто оголосило про початок антикорупційної перевірки в «Укравтодорі», наші питання про статки його працівників і про результати перевірки загнали в глухий кут. Там тиждень вирішували, хто буде говорити на незручну тему. Врешті доручили профільному заступнику міністра – Юрію Лавренюку, який навіть у США вчився із корупцією воювати. “Министр сказал: “Да, пусть Лавренюк комментирует”. Зам по борьбе с коррупцией. Потому что он в курсе. То есть, это с согласия министра», – повідомили нам у прес-службі Міністерства Інфраструтури. Але до обіцяного коментаря справа знову не дійшла.

– У Юрия Федоровича (Лавренюка –ред.) не получится. Вообще по поводу ситуации с Сущенко у него комментариев не будет.

– А по антикоррупційному розслідуванню?

– Ну от взагалі не буде, повністю, – повідомила остаточне рішення Лавренюка його помічниця.

 

Роман Хміль і Володимир Шульмейстер не дивуються такій реакції Міністерства на питання про корупцію у його підрозділах. Ще під час своєї роботи заступниками міністра Пивоварського вони звернулись до міжнародних організацій для перевірок тендерів і якості виконання робіт в «Укравтодорі», знайшли докази корупції, але жоден із фігурантів не поніс покарання. Найстрашніше, що сталося — звільнення з роботи.

“Ми на голову “Укравтодору”, якого звільняли, Підгайний, проводили розслідування цієї нашої служби, Державної служби. Національна агенція там кадрами займається і за результатами ці матеріали ми передали до прокуратури. Але він був звільнений за власним бажанням. І крапка. Це була людина Яценюка. Він сказав не рухати”, – розповідає Роман Хміль.

Після поневірянь у міністерстві Роман і Володимир повернулись у бізнес і регулярно консультують НАБУ,  щоб пояснити, де і як треба шукати гроші “Укравтодору”. Вони впевнені, що поки керівники “Укравтодору” і ДАК “Автомобільні дороги України” замість звільнень не потраплять до в’язниць — нічого не зміниться. Натомість тепер більшість колишніх керівників «Укравтодору», пов’язаних з розкраданням коштів, і досі зберегли свій вплив. Вони працюють у впливовій Громадській Раді при «Укравтодорі».

«Даже дислокация не сменилась, сменилась их функция. А дислокация — они физически находятся на тех же местах. И, по сути, как я их называю, “собирательные образы”, потому что они собирают с регионов деньги. Мы все верили в то, что большая часть того, что мы делали в министерстве, является необратимым. К сожалению, это была иллюзия. Большая часть тех дел – мы видим откат по этим делам», – каже Володимир Шульмейстер.  

Волонтер Олекса, який постійно їздить через всю Україну, ледь не втративши життя через поганий стан шляхів, він вже не вірить ані тиску європейських партнерів, ані обіцянкам українських чиновників: “Треба стріляти. Це жах, а не дороги. Відчуття таке, що у нас війна йде кругом – фронтові дороги іноді були кращі, чем те, що є на мирній території”.

Підтвердження його слів можна знайти, не виїджаючи за київські околиці, де звичайні ями на старих дорогах доповнюються проваллями на нових. Навіть якщо гроші на ремонт будуть знайдені — скільки протримається цей ремонт? Адже за контроль якості ремонтів без іноземних інвестицій відповідає чергова структура “Укравтодору”.

/Олександр Курбатов, «Слідство.Інфо»