Масштабними зловживаннями в державному концерні «Укроборонпром» нарешті зацікавилося Національне антикорупційне бюро. На початку вересня бюро розпочало перевірку діяльності цього підприємства, яке під завісою державної таємниці витрачає мільярди на закупівлю техніки та зброї для українського війська. Слідство.Інфо зробило близько десятка розслідувань про скандальні оборудки в «Укроборонпромі». Махінації із виробництвом танків та бронетранспортерів, із закупівлею двигунів та тепловізорів – про все це повідомлялося в численних журналістських розслідуваннях, на які нарешті звернули увагу в Антикорупційному бюро.

Україна. Місто Глухів. Саме тут, неподалік від кордону з Росією, проживає Ніна Іванівна Покорна. Після початку війни зі східним сусідом пані Ніна вирішила допомагати українській армії.

«Це мої діти. Йому 24. Він каже – а ви знаєте, Ніна Іванівна, зразу нічого не розказували, але, каже, а ви знаєте, що у мене в руках автомат згорів? А я кажу: як це, згорів? Каже: стріляли ж так… От і думайте тепер, як їм не помагать», – розповідає пані Ніна.

Разом з іншими волонтерами міста Глухів Ніна Іванівна налагодила виробництво необхідних речей для українських солдат.

«Ось, якщо ви там подивитесь. У нас є рахівниця. Це 303 сітка, яка плететься. Все остальне вже находиться на фронті. А ось це – це наше Глухівське ноу-хау: бурки тактичні, вони по кольору як форма, і тут бабусі шкарпеточки пов’язали. Це як комплект», – розповідають волонтери.

А от в державному концерні «Укроборонпром», на відміну від глухівських волонтерів, налагодити повноцінну роботу для допомоги армії за 3 роки війни так і не змогли. Неефективне використання ресурсів, значні фінансові порушення та сумнівні управлінські рішення. Це лише частина довгого списку фактів, які зафіксовані в аудиторскому висновку. «Слідство.Інфо» має задокументовані докази.

«Мені було це цікаво. Я бачив це для себе, як продовження своєї роботи, бачив це як можливість для особистих звершень, для отримання досвіду, для того, щоб зробити щось для країни. На той час було таке піднесення в країні, 2014-15 рік. Все-таки люди бачили й вірили у те, що можливо змінити щось в цій країні. На цій хвилі я і прийшов у Міністерство», – розповідає Віктор Плахута.

Після Революції Гідності Плахута очолив Департамент оборони та безпеки у Міністерстві економічного розвитку та торгівлі. Перш за все взявся очистити від корупції концерн «Укроборонпром», однак система дала відпір. А  спроби змінити правила гри в оборонно-промисловому комплексі обертнулася проти реформатора.

Віктор пригадує:

«Почалися намагання якогось тиску, почалися надходження якихось скарг незрозумілих. Це, у першу чергу, скарги за підписом Пашинського, за підписом інших депутатів у Комітеті нацбезпеки та оборони. Наприклад, за підписом Вінника, тобто, я розглядав це як якісь спроби тиску на мене».

Тиск на критиків «Укроборонпрому» не новина. До прикладу, після серії розслідувань «Слідства.Інфо» про сумнівні закупівлі, керівництво державного концерну  звинуватило редакцію у підриві обороноздатності країни.

Як бачимо, керівництво «Укроборонпрому» воліє не помічати критики. Та чи дійсно концерн не має проблем?

Тетяна Марчук очолює департамент контролю органів влади, оборони, правоохоронних органів і місцевих бюджетів Державної аудиторської служби України. Нещодавно саме ця служба провела аудит на підприємствах «Укроборонпрому». Витяги із документу  опублікувало інтернет видання “Економічна правда”. Ось частина з них:

– Виявлено фактів фінансових порушень, неефективного управління державними ресурсами та резервів доходів на загальну суму 557,8 млн. грн.

– Встановлено реалізацію продукції за цінами нижчими від собівартості.

– Встановлено фінансові порушення, прийняті управлінські рішення, які призвели до втрати ресурсів на суму понад 685 млн. грн.

У ексклюзивному інтерв’ю «Слідству.Інфо» представниця аудиторської компанії розповіла про зміст документу і власний  досвід супротиву співпраці з боку представників  «Укроборонпромому»:

«Хочу звернути увагу на таку проблему як абсолютно незрозуміле, негативне й упереджене ставлення на об’єктах контролю до працівників аудиторської служби. У чому це виражається: це ненадання документів, це перешкоджання у проведенні контрольних заходів».

Пані-аудиторка розповіла про порушені кримінальні справи, пов’язані з діяльністю підприємств концерну:

«Матеріали передані правоохоронним органам. Ми передали Службі Безпеки, Генпрокуратурі, Військовій прокуратурі. Матеріали передані, в нас вони розібрані, як гарячі пиріжки».

«Слідству.Інфо» вдалось отримати лист генпрокурора Юрія Луценка до Прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, де були вказані деталі деяких порушених справ. Ось один з них:

«Виявлено факти зловживання службовим становищем під час виготовлення корпусів бронетранспортерів, для яких була використана сталь марки, що не передбачена конструкторською документацією і має низьку кулестійкість, внаслідок чого створено реальну загрозу життю та здоров’ю військовослужбовців».

У листі Генпрокуратура повідомила, що розслідує 139 кримінальних проваджень щодо зловживань на підприємствах «Укроборонпрому» та інших військових структур. Сума збитків – 242 млн. гривень.

«Найбільша проблема, яка дозволяє існуванню корупції у цій сфері, це високий рівень секретності. Тобто, всі дані про державні оборонні замовлення, про експорт/імпорт, вони утаємничені, знаходяться під грифом «цілком таємно». До них має доступ дуже обмежена кількість людей», – наголошує Віктор Плахута.

Проблемним сектором концерну також є імпорт та експорт, зокрема «Укрспецекспорту» та «Укрінмашу». Як з’ясувало у своєму розслідуванні «Слідство.Інфо», саме «Укрінмаш» поставляв для української бронетехніки російські двигуни за завищеними цінами.

Віктор Плахута розповідає про своє бачення даної проблематики:

«Я переконаний, що спецекспортери, які існують в «Укроборонпромі», не мають відігравати ті ролі, які зараз відіграють. Всі наші замовники, всі силові органи, в першу чергу Міністерство оборони, мають отримати право здійснювати імпорт продукції оборонного призначення з-за кондору без посередництва будь-яких компаній – чи це компанії-спецекспортери «Укроборонпрому», чи це інші компанії, в тому числі приватні, які мають право на здійснення експорту й імпорту. Це зекономить державні кошти. Ми можемо говорити, починаючи від 5% за послуги, закінчуючи 40% і вище. Це величезні кошти з державного бюджету. Куди йдуть ці кошти – важко перевірити».

Про проблеми стосовно імпорту та експорту продукції стало відомо і завдяки аудиту. Ось що саме вдалось з’ясувати:

«Дочірні підприємства «ДК Укрспецекспорт», маючи безпосередні права самостійно проводити експорт та імпорт майна військового та спеціального призначення, залучали посередницькі структури, що призвело до втрати ними доходів на загальну суму майже 5.1 млн. гривень».

Нам вдалось отримати відповідь від «Укроборонпрому» стосовно результатів аудиту:

«Наголошуємо, що висновки Держаудитслужби щодо діяльності Концерну та його учасників не відповідають дійсності, містять завідомо недостовірні дані та не відображають реальний стан справ. Вони вводять в оману Уряд і суспільство, створюють умови для ухвалення невивірених рішень. У цілому це може негативно вплинути на рівень обороноздатності країни, особливо в умовах ведення гібридної війни у східних регіонах України».

Як бачимо, навіть висновки аудиту для концерну не є доказом наявності проблем на власних підприємствах.

«Я говорю про те, що з самого початку з органу управління, немає такого органу управління, про те, щоб саме навести лад, показати ту проблематику у діяльності підприємств, яка на сьогодні, на жаль, існує. Концерн розказує, що вони находять набагато більше. Проблеми, значить, на підприємствах є», – зазначає аудиторка.

Не вдалось кардинально змінити картину на концерні і Віктору Плахуті.

«На жаль, у нас було різне бачення у роботі. Воно не могло бути однаковим, тому що я прийшов у команду реформаторів. Після відставки міністра Абромавiчуса майже всі заступники міністрів пішли з Міністерства, залишились двоє на сьогодні. Тому говорити про можливість проведення якихось реформ – це було абсолютно наївно», – розповідає Віктор.

Отож, поки звичайні волонтери продовжують всіляко допомагати власній армії, керівництво «Укроборонпрому» може і надалі відкидати критику. Однак, факти свідчать про інше. У період  неоголошеної війни з Росією, одне з головних оборонних відомств України замість ефективної роботи продовжує тонути в скандалах та звинуваченнях.

/Олександр Гуменюк, «Слідство.Інфо»