Напередодні Нового року «бурштинове» полісся отримало «подарунок»: оперативний штаб правоохоронців припинив роботу, спецпризначенці залишили Рівненську область. Відкритий масовий видобуток сонячного каміння повернувся.

bd253469230188e996eae0a62658af91

Право на роботу тут біля селища Клесів, або так звані «білети», за словами місцевих, коштують до півтисячі доларів. Вдвічі дорожче – у славнозвісному урочищі Гальбин, куди колись з озброєними спортсменами «наводити лад» приїздив народний депутат Володимир Продивус.

Заїзд до урочища Гальбин охороняють поліцейські. На блокпосту їх троє. Для чого вони тут? Поліцейські, як з’ясувалося, і самі не знають.

– Кажуть, що миють, працюють. То це там працюють, чи де працюють, чи що? – запитуємо у одного з правоохоронців вказуючи на дорогу углиб лісу.

– Я не знаю, туда не пустять, там стоять в масках, бляха, – каже поліцейський.

bc0f3fd6e82c1d4415ee45e40d0273f4

Зупиняти роботу «копи» навіть не намагаються, так само, як і викликати підмогу або підкріплення:

– Що ж її визивати, хто викличе, хто приїде, як нема нікого? До десятого числа не буде тут вобще нікого, – каже правоохоронець.

– Так а вас тут нащо тоді поставили, який толк тоді, щоб тут двоє людей стояло? – питаємо.

– Стережем буржуйку! Так і напиши, можеш нас сфотографірувати, які тут умови аху*** і б***, — не добирає слова правоохоронець.

– А вам копачі не погрожують?

– Кажуть будеш пи**іти, — ми спалимо на*** да і все. Вже кажуть два спалили! – відповідають правоохоронці замикаючи фразу сміхом.

e3daba39889a68f8bc228fb3783f42f0

Такий стан справ відновився одразу з від’їздом спецпризначенців оперативного штабу з протидії нелегальному бурштиновидобутку, які хоч і не на 100%, але стримували нелегальних копачів.

Скоро штаб відновить роботу, обіцяє нам новопризначений очільник обласної поліції:

– Думаю, що до кінця місяця повинен запрацювати, а може навіть і раніше.  Я думаю, питання це комплексне і воно повинно вирішуватися на рівні держави. А що стосується поліцейських – поліцейські повинні виконувати ті функції, які передбачені Законом Про Національну поліцію, – розповідає Валерій Присяжнюк.

5ef9921d053f42bad0ca8a97b607122a

На державному рівні з вирішенням бурштинової проблеми не поспішають. Народні депутати так і не спромоглися створити правила для легального старательського видобутку – ухвалити відповідний законопроект. Тим часом депутати місцевого рівня роздають бурштинові родовища цікавим фірмам.

a181fb21dff72d3885227006a5bf79b8

457 гектарів землі Рівненська обласна рада погодила віддати фірмі «Санкамян». За даними Мін’юсту, її засновник – Лян Ян, зареєстрований у польській столиці Варшаві. Підприємство прописане в квартирі багатоквартирного будинку в селищі Рокитне на Рівненщині.

Попри те, що самі ж депутати обласної ради поза камерою кажуть, що питання лобіював один з їхніх Сарненських колег – Микола Клевака, – директор фірми це спростовує.  Ще одна фірма, яка отримала погодження – «Інклюз-8», прописана в Чернівцях.

cd7e51fce1a4e49be127777c93816fb6

Спочатку власником та директором була така собі Алла Мельничук, яка працювала у місцевій раді психологом. Тепер же власником зазначили компанію Alaneza business inc., зареєстровану в офшорній зоні Беліз. Хто стоїть за нею – попередня «власниця» не зізнається. Директор фірми – Володимир Щербіна – входить до громадської ради при Держгеонадрах, яка видає дозволи на видобуток. Спочатку він був зайнятий і не міг відповісти на наші запитання, а потім слухавку взагалі не піднімав.

ca0dca631ff23dfba38016cc039b5941

Ще одна фірма, яка отримала погодження, — ТОВ «РедМет». На Рівненщині вона не новачок – компанія мала право на геологорозвідку у Дубровицьому районі. Тепер зможе і видобувати сонячне каміння. Зв’язки «РедМету» через естонську компанію засновницю приводять нас до Володимира Продивуса, який вже відзначився в бурштинових скандалах. Власниця частки у цій фірмі Аліна Яворська водночас є власницею землі під будинком екс-нардепа та його помічницею.

17e59997d2431177871f08312a0c072b

Усі три фірми викликають чимало питань та сумнівів. «Дерибан» бурштинових земель триває. Нелегальні копачі тим часом продовжують працювати. Легалізувати їхнє ремесло ніхто не поспішає. І час від часу на Поліссі спалахують нові збройні конфлікти за участю копачів. Така місцева хвороба, як бурштинова лихоманка, як з’ясувалося, невиліковна.

/Дмитро Бондар, Рівненське агентство журналістських розслідувань для Слідства.Інфо