Трагічний день для однієї з харківських родин. Людмила Фабріс ховає свою доньку та онуку. Попрощатись з загиблими прийшли родичі та знайомі.

«Они должны были ехать вместе. Они встретились в 19 часов. Мама в это время, она в клубе там спортивном работала администратором временно… Она тоже допоздна работала. Очевидно, они мне не дзвонили. Я их просто ждала. Очевидно, они там встретились и спускались к метро. Перешли вот… Я сегодня видео смотрела. Они только подошли. Они даже не остановились и вот… Если бы еще две секунды, то они остались бы, наверное, живы и все»… – розповідає пані Людмила.

18 жовтня в Харкові сталася аварія, яка забрала життя п’ятьох людей. Ще шестеро досі знаходяться в лікарні. За кермом позашляховика «Лексус», який вилетів на тротуар, була 20-ти річна харків’янка Олена Зайцева. Один зі свідків, який допомагав рятувати людей, розповідає, як все сталося:

«У всех паника была. Все думали, кому помогать, чем помогать, но когда ты видишь, что лицо все размазано, то понимаешь, что не поможешь… Я сам жену встречал с ребенком. Еще пошел искать. Думал, может, они там лежат. Я… сердце выскакивает… Лежали под машиной, не знаю, как они попали глубоко под машину. Под другой. Она там просто стояла и они туда занурились прям. Мы,  пятеро человек, подняли машину и достали двоих человек – живые. Девочка и парень»…

Так що ж стало причиною трагедії? Майже о дев’ятій вечора в центрі Харкова почали одночасно набирати швидкість дві автівки – позашляховик «Лексус» та червоний седан. Судячи з відео, можна припустити, що двоє водіїв вирішили позмагатись у швидкості. Згодом обидва автомобілі починають гальмувати перед наступним перехрестям. Однак, як видно з камер спостереження, в той момент, коли червоний автомобіль продовжував гальмувати, водійка «Лексусу» все ж вирішує проскочити на червоне світло. Це закінчується зіткненням з «Фольксвагеном», від якого «Лексус» викидає на тротуар. І хоча відео з камер спостереження свідчить, що автомобіль, який брав участь у перегонах з «Лексусом», зупинився і ще тривалий час залишався на місці ДТП, поліція досі не знайшла водія цього авто.

Ми посілкувались з адвокатом Дмитром Мелехом. Він займається аналізом та оцінкою дорожньо-транспортних пригод.

«Взагалі основною причиною ДТП є грубе порушення водієм «Лексуса» вимог правил дорожнього руху. Тобто, це очевидно на всіх відео. Швидкість автомобіля «Лексус» була великою. За нашими підрахунками – це 100-120 кілометрів на годину», – розповідає Дмитро.

Експерт розповів, яким чином йому вдалося вирахувати, що «Лексус» їхав із значним перевищенням швидкості:

«За рахунок дорожньої розмітки, яка нанесена на тій ділянці дороги, яку ми маємо можливість бачити. Оскільки дорожня розмітка нанесена рівномірно, між лініями наявні проміжки, і порахувавши ці всі відстані – час, за який автомобіль «Лексус» подолав цю відстань. Ми можемо прийти до якогось висновку – приблизно, з якою швидкістю рухався автомобіль».

Олег Бех – начальник ГУНП в Харківській області – на другий день після трагічної події заявив:

«Люди стояли на тротуаре, ждав разрещающий сигнал светофора для того, чтобы перейти и находясь на тротуаре. Туда машина и влетела. Как вы видите, что 11 человек просто смело».

Дмитро Мелех вважає вину водійки «Лексусу» очевидною, однак, і водій «Фольксвагена», на його думку, теж порушував правила дорожнього руху.

«Говорячи простими словами, водій «Фольксвагена» не зупинився, як цього вимагають правила дорожнього руху перед стоп-лінією, яка знаходиться за 10 метрів перед світлофорним об’єктом, який стояв за напрямком його руху. Хоча на відео ми бачимо, що така полоса є відсутньою. В такому випадку також передбачено, як повинен діяти водій. Тоді водій мав зупинитись не ближче, ніж 10 метрів до світлофорного об’єкта, щоб бачити можливість бачити його… Що робить водій «Туарега»: він проїжджає близько 8 метрів вже за світлофорним об’єктом», – пояснює адвокат.

Водієм «Фольксвагена» виявився мешканець Харкова, підприємець Геннадій Дронов. Ми спробували з ним зв’язатись.

Ми б хотіли з вами зустрітись та почути вашу позицію стосовно даного ДТП (журналіст).

Мне хреново. Перезвоните завтра. (Дронов Г.)

Однак, другий дзвінок результату також не дав.

Доброго дня. Це Олександр Гуменюк.

– Мне хреново, я не хочу говорить… (Дронов Г.)

Згодом, зі слів адвоката водія «Фольксвагена», Геннадій Дронов ліг до лікарні, а поліція приставила до нього охорону.

Наступного дня затриману водійку «Лексусу» Олену Зайцеву доставили до суду. Прокурори клопочуть про арешт дівчини. Кажуть, раніше вона неодноразово порушувала правила дорожнього руху, за що отримувала протоколи, а у її аналізах на додачу знайшли залишки наркотичних речовин.

Сторона обвинувачення клопоче про огляд під час судового розгляду клопотання, поданого органом досудового розслідування стану алкогольного наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, відповідно до якого у Зайцевої встановлено факт вживання опіатів.

Адвокатка Зайцевої Юлія Козир наполягає на провині водія «Фольксвагена».

«Явно визначається, що автомобіль «Фольксваген Туарег» перед початком руху зупинився за стоп-лінією і в неналежному місці. Добре видно, навіть спеціалісту, що «Фольксваген» почав свій рух на жовтий сигнал. З цього приводу питання – чому на лаві підозрюваних знаходиться Зайцева Олена?» – завила адвокатка у суді.

Експерти провину Дронова не заперечують.

«Те, що ми вважаємо, що і в діях водія «Фольксвагена» є невідповідність правилам дорожнього руху – це жодним чином не спростовує вину водія автомобіля «Лексус», – каже Дмитро Мелех.

Вислухавши сторони, суддя виносить ухвалу.

«Обирається запобіжний захід у вигляді тримання під вартою у межах 60 днів, тобто до 16 грудня 2017 року».

На суд, окрім численної преси, прийшли і люди, близькі яких загинули чи постраждали в трагедії.

«Меня зовут Ирина. Я близкая подруга Ксюши. И, конечно же, знала Диану – ее сестру, и, конечно же, Сашу. Была на свадьбе у них этим летом. Почему пришла сюда? Потому, чтобы как раз виновные были наказаны все-таки. И чтобы не было так, что ее оправдают по каким-нибудь причинам. Много читали уже в интернете и очень хотелось бы, чтобы действительно была наказана виновная», – каже подруга постраждалих.

Чим закінчиться розслідування цієї справи? Покаранням для одного водія чи для обох? Реальним терміном за гратами чи умовним вироком? Останнім часом  матеріально забезпечені водії часто уникали відповідальності за скоєні ними ДТП зі смертельними наслідками.

«Слідство.Інфо” і надалі стежитиме за розвитком харківської трагічної історії.

/ Олександр Гуменюк для “Слідства.Інфо”