На початку листопада 2016-го під стінами головного управління національної поліції у Черкаській області палають шини. Місцеві активісти протестують проти призначення Валерія Лютого начальником обласного управління поліції. Протестувальники кажуть: “Навіть працівники поліції, які пройшли переатестацію, не розуміють чому ця людина, яка була рекомендована на пониження на посаді, зрештою отримала підвищення!?”.

1

Вимогу черкаських активістів тоді підтримала керівник Національної поліції Хатія Деканоїдзе. Але за кілька днів вона пішла у відставку, а Валерія Лютого Арсен Аваков офіційно затвердив на посаді начальника міцевої поліції, попри протести громадськості.  Однією з головних сил опору призначенню у Черкасах нового керівника поліції став місцевий Автомайдан:

“Ми хотіли бачити очільником поліції абсолютно нову людину не із системи, людину не зав’язану в корупційних схемах, не зав’язану із кланами. То єсть абсолютно чесну людину, яка б змогла навести лад в нашій області”, – пояснює свою позицію Олег Фогель, один з лідерів черкаського Автомайдану.

2

Олег, як і решта автомайданівців – підприємець. Пишається тим, що організація живе за власний рахунок, ні від кого незалежна. Коли почув про призначення Валерія Лютого – колишнього начальника ДАІ Харківщини, був просто шокований:

«Колись у мене була логістика по Харківській області. В мене туди ходили машини. Це в нас було вже закладено в розходну частину на ДАІ Харківської області. За буса 200 гринень, з фур, в залежності від бралося від 200 до 500 гривень».

Активіст впевнений, що Лютий не міг не знати про систему здирництва на дорогах: «Людина, яка керувала ГАІ області була або замішана у цих схемах, або фахівець, як його позиціонують, вона не контролювала цю структуру, яка, виходить, без нього робила, що хотіла».

3

Під час атестації Валерія Лютого саме через роботу в ДАІ відправили на поліграф – каже Артем Романюков, член атестаційної комісії, який приймав атестацію у Валерія Лютого восени 2016 року, коли той ще працював на Дніпропетровщині.

«Если у человека возникает реакция на, например, вопрос, получал ли он когда-нибудь неправомерную выгоду, то велика вероятность того, что человек брал взятки. В этом случае, насколько я помню, так и было. То же самое по огнестрельному оружию», – каже Артем Романюков. Але подібна реакція була в усіх керівників обласного рівня, без винятку. Тому комісія, яка складалася із співробітників поліції, здебільше просто закривала очі на поліграф.

Валерій Лютий, натомість каже, що жив не заможно. Квартира в Ялті — то щоб дитині здоров’я додати. Джип «Lexus» — це дружина залишила перед розлученням. Та й сам теж міг придбати:

«Мені було виділено, як чорнобильцю дві ділянки. Одна із ділянок була продана у 2007 році, це нотаріально завірено по якій сумі. Якщо по цим ділянкам, які я продав, показати в декларації, я тоді не працював вже ні в органах, ніде — був звільнений, можна було купити таких два Лексуси» – відповідає Лютий.

4

Колеги Лютого – інші харківські чорнобильці лише руками розводять. По-перше тому, що в усіх лише по одній ділянці, по-друге, і ту якщо за кілька сотень доларів продав — вже радість. Лариса Котова, теж дочка чорнобильнця, а зараз ріелтор. Каже по дві ділянки нікому не давали, та й ту, що отримали дорого не продаси, навіть на пів-Лексуса не вистачить:

«В черте города, в Харькове у нас нет свободной земли. Масово они выдавались это за чертой города. Как правило єлектроєнергию далеко, дорого, газ далеко Максимальная цена за участок рядом с дорогой, где распределительная станция электроэнергии, там, газовая. Самая максимальная цена была полторы тысячи долларов за сотку. Но даже таких было очень мало» – каже ріелторка.

5

Окрім підозр щодо «даїшного» минулого пана Лютого, автомайданівців із Черкас турбують цілком сучасні скандали, пов’язані із його роботою на попередньому місці служби.

Сьомого вересня 2015 року його призначили начальником міського управління МВС Кривого Року. Це сталося за півроку до виборів мера. А вони у Кривому Розі проходили бурхливо: уперше регіонали не змогли взяти більшість голосів у раді і уперше їхній кандидат Юрій Вілкул не став міським головою за один тур.

6

Координатор Автомайдану у Кривому Розі Антон Кравченко каже, що  міліція на чолі із Валерієм Лютим одразу стала на бік Опозиційного блоку. Особливо, коли за допомогою інсценованих мінувань будівель почали зриватися засідання щодо перегляду складу територіальних комісій, які складалися із людей від Опозиційного блоку:

“Не пускали офіційних спостерігачів, журналістів в приміщення не пускали. Казали, нібито, заміновано. В той же час пропускали людей, які представлялися або депутатами Опозиційного блоку. Вони проходили в залу засідань міської виборчої комісії і просто піднімали галас, не давали людям працювати. Коли ми заблокували також і їм прохід, і міліції, приїхав Лютий. Він сказав, що будинок замінований і він розбереться. А коли вийшов, ми знов запитали, чому нас до будівлі не пропускають, а інші люди проходять без проблем. Він сказав, що заміновано. Просто бреше людям в обличчя і не відповідає на запитання” – скаржиться активіст.

Порушення виборчого законодавства, каже, Антон, поліцію  взагалі не цікавили:

“Коли викликали поліцію вона дуже довго їхала на виборчих запитаннях. Проходила година, півтори години. Вони казали, що в них є негласний наказ їхати подовше на «політичний виклик»”.

7

Навіть коли безпосередньо перед виборами міського голови відбувся масовий підкуп виборців, поліція під керівництвом Валерія Лютого на це ніяк не реагувала, каже Юлій Морозов, депутат міськради:

“Перед перевиборами вони роздали 90 мільйонів по 500 гривень. Це було рішення фактично міськради, але всюду це подавалося як, це перед останніми виборами Вілкул-Милобог. І всюди це подавалося, як «програма Вілкула». Тобто громадянам, через скрутне матеріальне становище, тому що київська влада злочинна так погіршила життя, що людям не вижити і добрий мер всім роздає по 500 гривень”.

Але скандальне минуле – це лише частина біографії Лютого. Як виявилося, новий очільник черкаської поліції просто не відповідає займаній посаді. Він повністю провалив атестацію. Артем Романюков каже, що для успішного проходження атестації потрібно було пройти два тести.

Перший тест, на “загальні знання і логіку” і другий на юридичні знання. Тести спочатку пройшли активісти громадського контролю, щоб розуміти із чим зіткнеться поліція: “Меньше 30 баллов не набрал ни один человек из всего нашего персонала. У нас проходило его, по-моему, человек десять из наших ребят. Никто из них не имеет никакой специализированной подготовки. Даже по тестам на знание законов все наши ребята набрали от 30 баллов и выше» – розповідає активіст.

8

Щоб пройти атестацію достатньо було набрати по 25 балів із 60 можливих на кожному тесті, або 60 балів із 120 за сумою двох тестів. Ніхто не очікував провалу начальника поліції Кривого Рогу.

«Результаты Лютого — это 14 баллов из 60 возможных за общие знания. Мы называли это «тест на логику», 28 – за знания, то есть это уже специализированный тест, мы называли его попросту «знание законов» – каже Артем.

Відповідно до правил атестації такі результати мають лише один наслідок — звільнення. Для полковника Лютого зробили виняток  — його лише рекомендували до пониження. Натомість, після цього він пішов на підвищення.

У МВС кажуть, що та атестація Лютого, яка відбулась, не зовсім справжня. Пояснює директор департаменту комунікацій МВС України Артем Шевченко:

“Було ще засідання комісії. Це не атестація, це засідання комісії. Як такий процес переатестації він не проходив заново. Мається на увазі здача тестів і таке інше. Але було враховано його оцінки, його рішення, думку громадськості, потім було клопотання начальника ГУМП області, головного керівника територіального, в тому, що ця особа заслуговує на підвищення”

9

От тільки право на подібну апеляцію, відповідно до інструкції атестації у поліції, це офіційний документ, мають лише ті, хто набрав 60 балів. Валерій Лютий за двома тестами набрав лише 42 бали. У МВС зізнаються: таки пішли на порушення інструкції і називають причини свого рішення:

“Зараз дефіцит кадрів у Нацполіції складає 22 тисячі осіб десь — це 18 відсотків, це дуже потужний дефіцит кадрів. І це абсолютно сильно б’є по криміногенній ситуації. Адже кримінальний світ це відчуває і використовує”- додає Артем Шевченко.

Артем Романюков, член Атестаційної комісії від громадськості, упевнений, що це — відверта маніпуляція, яка обезцінила роботи Атестації у поліції взагалі:

“Я думаю — это прекрасная практика для всех правоохранителей, которые не прошли аттестацию, собирать под себя очередную комиссию и все будут тогда рекомендованы к повышению».

Хатія Деконоїдзе після відставки відверто зізналася, що врятувати реформу у поліції можна лише заміною старого керівництва в регіонах:

Ми не змогли замінити 90 відсотків керівників поліції в регіонах. Основною причиною є брак кадрів. Якщо заміна не відбудеться, це означає, що реформа, в кінцевому рахунку, зазнала невдач» – пояснила екс-начальниця Нацполіції.

10

От тільки замінювати начальника МВС Черкаської області найближчим часом не будуть. Та й проблеми особливої не бачать у тому, що результати атестації доводиться корегувати у ручному режимі. Мовляв, гроші на реформи все одно не українські:

«Наші партнери міжнародні нам суттєво допомогли в цьому. Але це їхні гроші, це грантові гроші. Це не гроші наших платників податків. Ми закликаємо дати цьому керівнику шанс проявити себе на цій посаді», – каже директор департаменту комунікацій МВС України Артем Шевченко.

Атестація, яка мала дати нове життя старій поліції потихенько перетворюється на консервант для старої міліції. І навіть палаючі шини нинішню владу не дуже лякають.
/Олександр Курбатов, Слідство.Інфо