Весною 2011 року компанія одного з найбагатших людей світу українського олігарха Ріната Ахметова перераховує 25 мільйонів доларів офшорній фірмі. За документами — це позика. А фірма та ж сама, яка восени 2011 року допомагала президентові-втікачу Віктору Януковичу отримати гонорар за книжку «Україна — країна можливостей».

Книжку надрукували в австрійському видавництві, але в Україні вона так і не вийшла. Утім, саме українська друкарня заплатила екс-президентові кількамільйонний гонорар, попередньо отримавши гроші від низки офшорних компаній. Серед них є й фірма, що весною 2011-го отримала позику від компанії Ахметова. Імовірно, ця фірма слугувала екс-президентові для відмивання грошей.

Про це свідчать документи, які отримали журналісти «Слідства.Інфо» від власних джерел. Наприкінці Революції Гідності Янукович утік. На сьогодні щодо екс-президента Генпрокуратура веде 8 кримінальних проваджень. Натомість Рінатом Ахметовим правоохоронці не цікавляться й він продовжує нарощувати свої статки.

Нині Ахметов займає 267-е місце у світовому рейтингу мільярдерів Bloomberg. Інших українців у топ-500 немає. Капітал Ахметова складає понад 6 мільярдів доларів, а його головний актив — металургійний гігант «Метінвест».  

Згідно з останнім фінансовим звітом «Метінвесту», прибутки однієї з найбільших компаній України ростуть. У першому півріччі минулого року лідер металургійного ринку заробив понад 668 мільйонів доларів. До складу металургійних підприємств групи «Метінвест» входять більше ніж десять заводів і комбінатів. Головні акціонери групи — СКМ Ріната Ахметова та «Смарт-холдинг» Вадима Новинського.

До складу металургійних підприємств групи «Метінвест» входять більше ніж десять заводів і комбінатів. Головні акціонери групи — СКМ Ріната Ахметова та «Смарт-холдинг» Вадима Новинського. На фото — Рінат Ахметов під час екскурсії по металургійному комбінату Запоріжсталь. У 2012 році контрольний пакет акцій підприємства придбала група «Метінвест». Фото УНІАН

Фіктивна позика?

У квітні 2011 року голландська фірма Metinvest B.V. — основна компанія групи «Метінвест» — підписала договір позики з Vega Holdings Limited, зареєстрованою на Британських Віргінських островах.

За 15 днів на рахунок офшорної компанії у Swedbank надійшло 14 мільйонів доларів. Трохи пізніше — ще один транш на 11 мільйонів.

Прес-служба «Метінвесту» за два тижні спілкування зі Слідством.Інфо не змогла обґрунтувати економічну складову цієї угоди. Деталі договору залишаються невідомими. Чи повернули кошти «Метінвесту», теж невідомо.

Договір позики є класичним способом виведення коштів з підприємства, пояснює юрист Центру протидії корупції Андрій Савін. Зокрема, якщо позичають сумнівній іноземній фірмі. Мета таких транзакцій — подальше відмивання грошей.

«Найпевніше, гроші, які виводяться, отримані в результаті злочинної схеми, тобто ці гроші є брудні. Схема виведення через позику дозволяє надалі легалізувати кошти. Наприклад, через купівлю нерухомості. Або гроші можуть пройти цілу низку інших фірм й осісти на рахунках легальних компаній»,  — сказав Андрій Савін Слідству.Інфо.

Фіктивні позики часто використовують для легалізації «брудних» статків. Адже вони виглядають як звичайні комерційні операції, тобто повністю легальні.

Водночас термін таких угод не має обмежень у часі та може сягати й 50 років. А права на боргові зобов’язання можуть переходити до інших фірм для інших фінансових операцій. Комерційні позики безпроцентні та не потребують реєстрації в органах контролю.

Сумнівна фірма та гонорар як за «50 відтінків сірого»

Що зробила з 25-мільйонною позикою від Ахметова віргінська фірма Vega Holdings наразі невідомо. Зате слідчі простежили її участь у легалізації гонорару у справі про «книжку Януковича». За півроку після позики, восени 2011-го Vega Holdings переказує 3,7 мільйона євро фірмі Swiss Trading Corporation AG. За даними українських слідчих, ця транзакція була частиною формування авторської винагороди Януковичу за книжку. Яка, до речі, виявилася плагіатом.

В інтерв’ю «Обозревателю» Янукович анонсував, що його книжку «Україна — країна можливостей» видадуть в австрійському видавництві напередодні 20-ї річниці Незалежності України. «Книга виходить англійською мовою. Думаю, в найближчий час вона буде опублікована і німецькою, українською, російською», — обіцяв президент-утікач.  

За даними ЗМІ, Янукович заплатив австрійцям, щоб ті надрукували його опус. А контракт щодо свого гонорару уклав з українською фірмою. За цю книжку ТОВ «Друкарня «Новий Світ» виплатила Януковичу авторську винагороду 3,7 мільйона доларів. Пошуки бодай одного примірника журналістами Слідства.Інфо закінчилися нічим.

«Такі гонорари отримують Джоан Ролінґ за «Гаррі Поттера», Пауло Коельйо, І.Л. Джеймз за еротичні романи «50 відтінків сірого»,коментував тоді виданню «Тиждень» письменник Андрій Курков. — Жодне з українських видавництв не в змозі заробити такі гроші, не кажучи про те, щоб виплатити їх як гонорар. Гонорар розміром 15 мільйонів гривень означає, що книжку продали в кількості 3 мільйони примірників по 50 гривень».

Утім, українському видавництву гроші, виплачені Януковичу, заробляти й не довелося. Слідчі виявили низку фірм, через які й формувався «гонорар». У листопаді 2011 року за фіктивним контрактом на постачання виробів з металу ТОВ «ТД «Вєлєс» отримала 3,7 мільйона доларів. Потім через кілька компаній — Novatrade Worldwide LLP, Vega Holdings Limited та Swiss Trading Corporation AG — кошти надійшли на рахунок «Друкарні «Новий Світ», яка й виплатила екс-президентові «авторську винагороду».

Тоді ж, у 2011 році, у свій перший рік президентства, Янукович активно почав розбудовувати заміську резиденцію «Межигір’я». Його офіційні статки ніяк не могли пояснити таку розкіш. А от багатомільйонний гонорар можливо й міг би.

У 2011 році, у свій перший рік президентства, Янукович активно почав розбудовувати заміську резиденцію «Межигір’я». Його офіційні статки ніяк не могли пояснити таку розкіш. А от багатомільйонний гонорар можливо й міг би. Фото — Слідство.Інфо

Генпрокуратура розцінює гонорар, який Янукович отримав нібито за написання книжки, як хабар, і повідомила екс-президенту про підозру. Vega Holdings Limited була однією з низки з компаній. «Операції виглядають штучними та більш схожі на відмивання», — пояснив Слідству.Інфо начальник другого слідчого відділу управління спеціальних розслідувань Департаменту спеціальних розслідувань Андрій Радіонов.

Фірму, через яку Янукович легалізував доходи, з олігархом Ахметовим пов’язують не лише транзакції, а й люди.

Один «менеджер» на двох

«У вільному польоті». Такий статус у мережі Linkedin нині у Фелікса Блітштейна — уродженця Узбекистану, який живе у Швейцарії. Цей чоловік відомий, зокрема, тим, що виконував різні завдання для Ахметова та Януковичів. Наприклад, працював у Metinvest International S.A. Ріната Ахметова, а згодом очолив швейцарську Mako Trading S. A. Олександра Януковича.

«Я створював Leman Commodities S.A. (до 2007-го — найбільша компанія на металургійному ринку Україні, згодом її купила СКМ Ріната Ахметова — ред.) і знаю, як займатися експортом з України та Росії. Я знаю іноземні банки, і як з ними працювати. Це те, що я вмію»,розповідав Блітштейн 6 років тому журналу «Корреспондент». На той час він від імені сина Януковича продавав в Європі українське вугілля.

Фелікс був директором Swiss Trading Corporation AG, куди Vega перерахувала 3,7 мільйона євро зі справи про «книжку Януковича». До 2004 року він також очолював і Vega. Обидві компанії використали для легалізації грошей Януковича, обидві — мали рахунки у Swedbank. Журналісти Слідства.Інфо намагалися сконтактувати з Феліксом Блітштейном, який міг би прояснити історію з транзакцією від віргінської фірми, однак він не відповів на повідомлення у соцмережах.

У березні 2017 року українські правоохоронці просили Литву надати доступ до документів Swedbank, щоб розслідувати так звану справу про «книжку Януковича».

Тепер слідчі можуть перевірити, чи мають стосунок 25 мільйонів позики фірми Ахметова до схеми легалізації грошей Януковича або чи могли вони бути хабаром. Наприклад, за скупку обленерго у 2011 році, яка дозволила Ахметову контролювати близько  70% українського енергоринку. За 2 тижні, поки готувався цей матеріал, «Метінвест» не відповів на запитання журналістів щодо економічної необхідності згаданих транзакцій.

Як стало відомо раніше, Віктор Янукович імовірно відмивав мільйони євро через швецький банк SwedBank.