Під час семи місяців окупації села Давидів Брід на Херсонщині росіяни тероризували місцевих — обкрадали, вивозили на допити, забирали їжу, а також обстрілювали будинки, звинувачуючи у цьому ЗСУ. 

Журналісти «Слідства.Інфо» відвідали село Давидів Брід та дізналися, які воєнні злочини скоїли окупанти та що довелось пережити місцевим.

«ТІЛЬКИ В ОДНУ ШКОЛУ 1200 ОКУПАНТІВ ЗАЙШЛО»

Як згадують місцеві, російські підрозділи зайшли в Давидів Брід в березні 2022 року.

«Гул стояв. Тут дуже страшно було. Тільки в одну школу 1200 окупантів зайшло. Вони заполонили все. Я навіть не можу сказати, яка їх тьма була… Це жах!», — згадує перші дні місцева жителька Рита.

Росіяни облаштувалися у школі та будинку культури. На місцях дислокації окупантів досі багато пляшок з-під алкоголю та ампул від опіоїдних знеболювальних.

«Ми питали, чого ви прийшли до нас. А вони: «від нациків звільнити». А я кажу, що ми чистокровні росіяни. Проживаємо тут з 79-го року. Ми не бачили, щоб нас ущемляли. Чоловік мене смикає: «мовчи». А я вже розривалась», — згадує Рита.

За словами місцевих, у перші дні окупанти ходили з автоматами по вулицях і перевіряли будинки. Шукали українських військових та їхніх родичів.

«Хлопців шукали, забирали, вивозили кудись, на Каховку. Через місяць вони повертались. Це ж нашого сусіда забирали, Женю Волошина. А що він може розповісти? Воно видно було по людині, що там відбувалось з ним», — каже Рита.

Літня жителька села Таміла, яка провела в окупації всі 7 місяців, говорить, що перші тижні російські військові не чіпали мирне населення. Проте вже скоро почали грабувати людей. 

На фото старша жінка стоїть на вулиці, на фоні зліва стоїть машина швидкої допомоги, а справа - легкова машина жовтого кольору

Пані Таміла — мешканка села Давидів Брід

«У мене чоловік був хворий. Вони приходили до нас з автоматами. Генератор забрали. Сказали, що привалило їхніх солдатів. Треба витягати», — розповідає жінка.

До цього на її очах окупанти винесли холодильник сусідки. Пані Таміла згадує, що також забирали їжу. 

Рита теж розповіла, що росіяни відбирали в неї їжу, яка призначалась для дітей: «Приходить до мене: «дай мені курку, бо живіт болить». Дай йому картоплю, а в мене 8 племінників! Вони техніку забирали в нас, забирали все, що хотіли».

«НАС ТУТ ПОЧАЛИ ОБСТРІЛЮВАТИ»

У Давидовому Броді немає жодного вцілілого будинку. Все знищене артобстрілами, які тут майже не припинялися. 

«Почали вони (окупанти, ред.) тут в нас стріляти і звинувачувати нашу армію. Все на ЗСУ скидували. Ну, ми ж не дурні. Ми ж бачили, що вони виїжджали та стріляли», — розповідає Рита. 

У будинок 77-річної Валентини кілька разів влучали снаряди. Спочатку розбило літню кухню, а потім — хату. Залишки досі лежать на подвір’ї. 

«Ну ото усе повикидало. Стелі ніде немає. Все мокре. Кухню я трохи прикрила. Залишилося одне вікно», — показує Валентина.

Нещодавно жінка поховала 98-річну матір, якій розповідала, що росіяни прийшли в село й намагалася її врятувати від обстрілів.

«Кажу: «ма, давай накрию, летить же. Давай, бо стріляють». А вона відповідає: «Хай стріляють. А хто стріляє? Німці?». Кажу: «ма, які німці? Руські прийшли», — згадує Валентина.

Під час одного з обстрілів загинула 52-річна Олена — рідна сестра Рити. Тоді постраждала ще одна літня жінка — уламок відірвав руку, але їй вчасно надали домедичну допомогу і доправили до лікарні в Берислав.

«Олена так і залишилась лежати. Дві ноги відірвало. Стекла кров’ю і померла. Ми почали шукати тут місцевих, бо не було кому яму копати… Потім прийшли знайомі хлопці допомагати. Але почалися обстріли. То зарили її — й бігом в укриття», — розповіла Рита.

У лютому цього року тіло Олени ексгумували. Правоохоронці з’ясовують обставини загибелі жінки.

«НЕМА ОРКІВ — СЛАВА ТОБІ, ГОСПОДИ!»

Бої за Давидів Брід точились кілька місяців. За звільнення цього села поклала життя значна кількість українських захисників, але й окупанти зазнали суттєвих втрат. 4 жовтня ЗСУ повністю звільнили Давидів Брід — над селом замайорів український прапор.

«Мій чоловік каже, що такі чумазенькі й не схожі на орків. А то наші морпіхи! Боже… Наші хлопчики йшли!», — згадує Тетяна.

«Ми жили без світла 10 місяців. Для мене це зараз не головне. Головне, що їх (росіян, ред.) немає тут. Люди там переживають, що немає цивілізації. Яка цивілізація?! Бачили б, що тут творилось… Нема орків — слава тобі, Господи!», — каже жінка.

Згадуючи звільнення села, пані Таміла плаче. Каже, що була щаслива побачити українських захисників.

«Я стояла, як дурненька, сміялась, махала їм… Раді були. Ми тільки побачили, як вони приїхали. Усі вітали нас, ми їх вітали. Звісно раді були їх бачити. Ви не уявляєте, як ото просидіти…», — розповідає Таміла.

НАРАЗІ РОЗСЛІДУЄТЬСЯ 130 ЗЛОЧИНІВ ОКУПАНТІВ

Як розповіли журналістам «Слідства.Інфо» в Херсонській обласній прокуратурі, наразі розслідується 130 порушень законів та звичаїв війни в Давидовому Броді, до яких причетні окупанти.

Йдеться про знищення, пошкодження майна внаслідок обстрілів або його захоплення, тілесні ушкодження, загибель цивільних від обстрілів та мінування. Заяви про викрадення цивільних із Давидового Броду та утримання їх на цей час до правоохоронців не надходили.

«У кожному населеному пункті, де розташовувались російські окупанти, були зґвалтування, крадіжки. Набір злочинів найрізноманітніший. Те, що творилось… Я не хочу давати якусь емоційну оцінку, але це — звірства. Якщо коротко, то просто звірства», — розповідає прокурор Роман Гут.

Особливу увагу правоохоронці приділили розслідуванню розстрілу колони цивільних автомобілів з реактивних систем залпового вогню. 

17 травня 2022 року російські військові з «Градів» обстріляли колону автомобілів, яка утворилася на в’їзді в Давидів Брід з боку Миколаївської області. Люди намагалися евакуюватися з окупованої території. Тоді постраждало 9 українців, з яких 3 — загинули. 

ХТО ПРИЧЕТНИЙ ДО ВОЄННИХ ЗЛОЧИНІВ У ДАВИДОВОМУ БРОДІ

Журналісти «Слідства.Інфо» встановили деякі російські підрозділи, які перебували у Давидовому Броді й, можливо, вчиняли злочини проти цивільних. 

Тут перебували 94-й полк особливого призначення Росгвардії, кадирівський полк «Сєвєр-Ахмат» та ОМОН «Ахмат-1», 234-й гвардійський десантно-штурмовий полк 76 десантно-штурмової дивізії — «псковський десант», який вже відомий злочинами в Бучі. А також — підрозділи, які входили до Південного військового округу РФ. 

Російська армія зазнала на Херсонщині суттєвих втрат. У Давидовому Броді загинув сержант Росгвардії Владімір Барсук

Портретне фото російського окупанта на жовтому тлі

Російський окупант Владімір Барсук, який брав участь в окупації села Давидів Брід на Херсонщині

Відомо, що він був заступником командира 106-й гвардійської повітряно-десантної дивізії. Від 2020 до 2022 — командиром 137-го гвардійського парашутно-десантного полку.

Також у селі було ліквідовано майора військової розвідки Росгвардії Сєргєя Попова. Від 1999 по 2000 він служив у загоні спецсили ВВ МВС на Північному Кавказі.

На фото російський окупант у формі на тлі прапора РФ

Російський окупант Сєргєй Попов, який брав участь в окупації села Давидів Брід на Херсонщині

Російський окупант був розвідником-гранатометником. Від 2019 по 2022-й Попов виконував обов’язки заступника командира батальйону оперативного призначення Росгвардії. 

За попередніми даними, він загинув 25 вересня в місцевій школі, де розташовувались окупанти та куди завдали удару ЗСУ. Внаслідок вибуху Попов отримав травму та помер від крововтрати.

У Давидовому Броді українські військові ліквідували також мародера Владіслава Дятлова — спецпризначенця Росгвардії.

Портрет російського окупанта у формі на білому тлі

Російський окупант Владіслав Дятлов, який брав участь в окупації села Давидів Брід на Херсонщині

Окупант фільмував на телефон мародерства, які вчиняв в Україні. Кадри потрапили у соцмережі після його смерті.

Читайте також: «Відбирали немовлят, щоб вивезти у Москву»: хто допомагав викрадати дітей-сиріт у Херсоні