Нещодавно СБУ та поліція Запорізької області затримали колаборанта, який, на думку правоохоронців, намагався викрити українських партизанів у тимчасово окупованому Мелітополі. Ним виявився 25-річний Вадим Джантимиров з Маріуполя, який на початку повномасштабного вторгнення переїхав до Мелітополя, де влаштувався в окупаційну поліцію.
У квітні 2023 року чоловік втік до Києва, де деякий час вдавав з себе біженця. Врешті його затримали СБУ та поліція Запорізької області. Журналісти «Слідства.Інфо» ідентифікували, що Вадим Джантимиров є родичем маріупольського поліцейського — Миколи Джантимирова, який на початку повномасштабного вторгнення разом з іншими поліцейськими перейшов на бік ворога.
Про це йдеться у новому розслідуванні «Слідства.Інфо».
«ЯБЛУКО ВІД ЯБЛУНІ»
В окупованому Мелітополі Вадим Джантимиров працював «поліцейським патрульно-постової служби». Зі слів українських правоохоронців, він патрулював вулиці та полював за учасниками руху опору в регіоні під назвою «Жовта стрічка».
«Ми постійно фіксуємо переслідування наших активістів, руху спротиву. Для нас це не новина, що росіяни активно використовують тактику залучення поліцейських, які залишилися і пішли на співпрацю з ними», — говорить Тарас, координатор «Жовтої стрічки» на Півдні України.
Як встановили журналісти «Слідства.Інфо», батько Вадима — Микола Джантимиров — також поліцейський, тільки в окупованому Маріуполі.
За інформацією партнерського центру OCCRP, Джантимиров-старший народився у Волноваському районі у селі Красна Поляна на Донеччині. За даними з Реєстру речових прав на нерухоме майно Вадим Джантимиров має ділянку в тому ж самому районі.
Оголошення про продаж ділянки Джантимиров виклав в інтернеті, разом з документом про спадщину.
Журналісти зателефонували колишньому колезі Миколи Джантимирова, щоб перевірити свої знахідки та уточнити, чи дійсно обидва чоловіки — родичі.
«У нього є син, Вадим, так, від першого шлюбу. Ми працювали в Іллічівському відділі поліції. І я пам’ятаю, Джантимиров, він, здається, з Волноваського району родом», — розповідає Олексій Милостний, колишній колега Миколи Джантимирова.
ЗАТРИМАННЯ КОЛАБОРАНТА
В окупації поліцейські патрульної служби нерідко вдавались до переслідувань проукраїнськи налаштованих громадян, активістів та військових.
«У них (у поліцейських-колаборантів, — ред.) завдання було — пошук проукраїнських людей… і в цьому вони дійсно досягли успіху. Вони поздавали купу людей, от це, дійсно, правда», — розповідає радник мера Маріуполя Петро Андрющенко.
До окупації Маріуполя керівником Джантимирова-старшого був заступник начальника поліції Донеччини — Артем Кісько.
Журналісти «Слідства.Інфо» запитали у поліцейського, чим саме займався Микола Джантимиров до лютого 2022-го. Виявилось, після початку повномасштабного вторгнення Артем Кісько став керівником Запорізької поліції та затримав Джантимирова-молодшого.
«Він (Микола Джантимиров, — ред.) там був заступником одного з відділів поліції, Приморського. Я його особисто, може, знаю… близько ніколи не спілкувався. Потім, за рік до війни цієї великої, якісь негаразди у нього були по службі й тому його перевели в Приморський. Про те, що це його син (Вадим Джантимиров, — ред.), дізналися під час затримання. Його затримали мої підлеглі», — розповідає Артем Кісько.
Хлопець відслужив в окупаційній поліції, а потім вирішив звільнитися й скористатися «дорогою життя» (евакуацією), щоб виїхати з окупації у квітні 2023-го. Вадим поїхав до Києва, де деякий час вдавав з себе біженця.
«Коли ця «дорога життя» була відкрита, він пройшов через стабілізаційний пункт і виїхав. Він телефонував на «102» навіть, казав, що втратив зв’язок з батьком. Зв’язку не було і він телефонував, щоб батька оголосили як безвісти зниклого. Ну і, таким чином, вирахували його адресу, де він знімав у Київській області будинок», — розповідає Артем Кісько.
КОЛАБОРАНТІВ ВІДПРАВЛЯЮТЬ НА ФРОНТ
Радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко розповідає, що зараз колаборантів чекає нелегка доля — їх планують відправляти на фронт.
«Вони (поліцейські, — ред.) ж усі придатні до військової служби, і там в них розпорядження, що якщо ти не пройшов переатестацію, мається на увазі, у «ДНР», то ти маєш йти на фронт», — розповідає Петро Андрющенко.
Історія Джантимирових — лише один приклад системного злочину — процесу переходу українських поліцейських на сторону ворога. Ще у 2022 році за декілька місяців після окупації Маріуполя співробітники Нацполіції в Донецькій області перейшли на службу до окупантів.
«Цю першу присягу (окупаційній владі, — ред.) приймало 97 поліцейських. Потім остання цифра, яку я можу згадати, це 143 поліцейські, які перейшли на бік ворога (у Маріуполі, Мангуші й Нікольському, — ред.). Я думаю, що зараз більша цифра насправді», — каже Андрющенко.
За словами радника міського голови Маріуполя, половина з поліцейських, які перейшли на бік ворога, не пройшли атестацію та були звільнені з української поліції.
«На мою думку, все це непрофесіоналізм, це наслідки проросійського наративу», — каже Петро Андрющенко.