Володимир Зеленський у розпал президентських виборів нібито вийшов із бізнесу, передавши свою частку в ключовій компанії з офшорної мережі «кварталівців» своєму бізнес-партнеру, а нині першому помічникові Сергію Шефіру. Втім, як свідчать секретні документи, отримані журналістами в межах проєкту Pandora Papers, імовірно, тоді майбутній президент та його дружина мали намір отримувати дивіденди й після виходу з компанії. На думку експертів, історія з виплатою дивідендів досить підозріла, адже отримати їх після виходу з компанії неможливо.

Про це йдеться у новому фільмі-розслідуванні «Слідства.Інфо» «Офшор 95».

У розпорядженні журналістів опинився документ, датований 13 березня 2019 року. Президентські перегони якраз були у розпалі, до першого туру виборів залишалося майже три тижні. У документі йдеться про передачу частини акцій компанії Maltex Multicapital від компанії родини Зеленських, до фірми першого помічника президента Сергія Шефіра. До цього Maltex Multicapital Corp. була порівну поділена між фірмами Зеленських, братів Сергія та Бориса Шефірів та ще одного «кварталівця» — Андрія Яковлєва.

Фірма Сергія Шефіра, майбутнього першого помічника президента, у результаті передачі акцій, схоже, безоплатно отримала четверту частину власності Maltex від белізької фірми Зеленських.

Про те, що йдеться саме про безоплатну передачу акцій, а не продаж, журналістам підтвердив експерт з фінансових злочинів Мартін Вудс.

«Сертифікат акцій підтверджує, що приймаюча сторона не платила жодних грошей. Тому право власності просто передавалося від одного імені до іншого. Акції не були продані. Вони просто передавалися іншій стороні», — зазначив він «Слідству.Інфо».

Інший документ, створений через кілька тижнів після передачі частки Зеленського Сергію Шефіру, свідчить, що фірма Maltex Multicapital мала намір виплатити дивіденди офшору Зеленських.

Мартін Вудс зазначив журналістам, що якщо така операція відбулася — вона була незаконною. «Це працює не так. Ви продали акції або передали їх. І водночас ви передали права на дивіденди — вони більше не належать вам. Вони належать акціонеру, зареєстрованому на день оголошення дивідендів, а не вам. У разі будь-якої підтасовки фактів з цього приводу, а саме що акціонери насправді не є акціонерами, то це насправді є незаконним. Так це не працює», — розповів експерт.

Відповідь на запитання, що насправді відбулося із виплатою дивідендів, відома лише власникам компанії  Maltex, зокрема, Сергію Шефіру та Володимиру Зеленському. Журналісти надіслали їм детальні питання з усіма журналістськими викриттями, але вони не відповіли. Також «Слідство.Інфо» озвучило питання щодо офшорних дивідендів президента його прессекретарю Сергію Нікіфорову під час одного з публічних заходів. Невдовзі він повідомив, що «відповіді не буде».

Поспілкуватися телефоном вийшло лише з юристом Юрієм Азаровим, який підписував документи, котрі стосуються справ Maltex. Втім, на запитання щодо офшорного бізнесу президента та його оточення він не відповів.

«Слідство.Інфо» в межах проєкту Pandora Papers отримало секретні офшорні документи, які підтверджують інформацію, опубліковану під час президентських перегонів весною 2019 року. А саме — схеми, за якою офшорні фірми Зеленського та його команди з 2012 року нібито отримали 40 мільйонів доларів від офшорів, пов’язаних із олігархом Ігорем Коломойським. Саме тоді студія «Квартал 95» почала співпрацювати з телеканалом «1+1». Ці кошти могли бути частиною історії з відмиванням брудних грошей. Поряд із Зеленським в офшорних паперах фігурує голова Служби безпеки України Іван Баканов, а також перший помічник президента Сергій Шефір.

Pandora Papers — це глобальний витік документів, з яких стало відомо про секретні активи, таємні угоди та приховані статки найбагатших людей з усього світу.

У Pandora Papers зібрана інформація про активи і таємні угоди 130 найбагатших людей світу, серед яких понад 30 топ-політиків.

У цих секретних документах також фігурують втікачі, засуджені, знаменитості, зірки футболу, судді, податківці та очільники найбільших міст світу.

Над документами з проєкту Pandora Papers працювала команда з понад 600 журналістів зі 117 країн світу — члени The International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ).

ICIJ — незалежна міжнародна мережа журналістів-розслідувачів, які спільно викривають транскордонну злочинність та міжнародну корупцію. Вони працювали над глобальним витоком документів Panama Papers, Paradise Papers та FinCEN.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: PANDORA PAPERS: УКРАЇНСЬКІ ПОЛІТИКИ ТА БІЗНЕСМЕНИ У НОВОМУ ОФШОРНОМУ ВИТОКУ