28 березня Вища рада правосуддя надала згоду на утримання під вартою суддів Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області Валентина Заверюхи та Сергія Савицького. Їх підозрюють в організації незаконного виїзду чоловіків за кордон. Однак згода ВРП про тримання судді під вартою — не означає виконання рішення. Остаточно вирішати, чи відправляти колег під варту, має слідчий суддя відповідного суду.

«Таке рішення прийнято за результатом розгляду відповідного подання заступника Генерального прокурора — керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Олександра Клименка», — йдеться у повідомленні ВРП.

За ці рішення члени ВРП проголосували одноголосно. 

Суддів Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області Валентина Заверюху та Сергія Савицького підозрюють в організації виїзду військовозобов’язаних за кордон. У січні 2024-го СБУ та НАБУ викрили служителів Феміди на Одещині, які за хабарі дозволяли чоловікам мобілізаційного віку виїжджати за кордон.

У схемі брали участь як співробітники суду, так і посередники. 

«Схема полягала у тому, що за неправомірну вигоду у суді приймалися рішення, які фіктивно визначали місце проживання неповнолітніх дітей за чоловіками. Це давало право призовникам ухилитися від мобілізації, а також виїхати за кордон. Для реалізації «схеми» фігуранти залучили адвоката, який займався пошуком клієнтів, а також виступав у ролі посередника для зустрічі з ними та передачі неправомірної вигоди», — йдеться у повідомленні СБУ.

За даними правоохоронців, за прийняття позитивного рішення для охочих втекти за кордон треба було заплатити $3,5 тисячі.

За даними слідства, злочинний механізм діяв із середини квітня 2022 року. За цей період підозрювані встигли «оформити» понад 1000 рішень на користь військовозобов’язаних.

Чоловіків, які хотіли ухилитися від мобілізації, підозрювані шукали через оголошення в інстаграмі та фейсбуці. 

Скарги на діяльність суддів надійшли до ВРП від НАБУ. 

Ви можете підтримати наші розслідування про суддів і підписатися на щомісячний донат на Монобазі!

Судді Валентину Заверюсі повідомлено про підозру за частиною 3 статті 368 КК України (прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою). Це передбачає до 10 років позбавлення волі з конфіскацією майна.

Раніше Заверюха просив зупинити розгляд справи проти нього, адже він мобілізувався до ЗСУ. Однак Дисциплінарна палата дозволила служителю Феміди долучитися до розгляду дистанційно (в режимі відеоконференції або через представника). Судді також пропонували ознайомитися з матеріалами справи, але Заверюха цього не зробив.

Показово, що суддя Заверюха пішов у ЗСУ після відкриття провадження. У Дисциплінарній палаті його мотиви викликали сумніви, адже за законом судді не можуть бути мобілізовані без їхньої згоди.

Суддя Сергій Савицький підозрюється у скоєнні тяжких злочинів, за які передбачено покарання у вигляді ув’язнення до 8 років з конфіскацією майна. 

Під час засідання ВРП, Комісія зачитала подання прокурора, у якому правоохоронці наголосили, що у служителя Феміди немає у власності нерухомого майна та немає сім’ї, що може спонукати Савицького покинути країну. 

Також суддя Савицький є уродженцем Молдови, має паспорт для виїзду за кордон. 

«Незахищеність ділянок державного кордону через агресію РФ, не виключає можливості для підозрюваного перетнути кордон України», — вказано у поданні прокурора.  

Раніше щодо судді Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області Сергія Савицького Вища рада правосуддя ухвалила рішення застосувати дисциплінарне стягнення у вигляді подання на звільнення. Служитель Феміди, підозрюваний у хабарництві, вирішив тоді його оскаржити

Ще у листопаді 2024 року Перша дисциплінарна палата ВРП дійшла висновку, що суддя Сергій Савицький своїми діями підриває авторитет правосуддя та негативно впливає на ступінь довіри суспільства до судової системи.

12 січня 2024-го Вища рада правосуддя дозволила затримати голову цього суду  —  Олександра Боярського (третій суддя, якого правоохоронці підозрюють в організації схеми разом із Савицьким та Заверюхою).Сам Боярський тоді на засідання ВРП не прийшов. Хворів, як він сам пояснив.

Нагадаємо, що Олександра Боярського викрили під час одержання хабара в $1,5 тисяч. За ці гроші він обіцяв позбавити жінку материнських прав після розлучення, щоб батько став єдиним опікуном дитини та отримав відстрочку від мобілізації, а надалі міг виїхати за кордон. 

16 січня 2024 року, Вищий антикорупційний суд обрав судді Олександру Боярському запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з можливістю внести 1 059 800 грн застави. Суддя перерахував на рахунок суду ці гроші в той же день, коли ВАКС ухвали рішення.

Журналісти «Слідства.Інфо» виявили, що його родичі стали власниками дорогої нерухомості у 2023 році на понад 500 тисяч доларів. Згідно з деклараціями, суддя не має власного житла та авто. 

Журналісти NGL.media виявили, що під час широкомасштабної війни в українських судах різко збільшилась кількість справ, де чоловік позбавляв дружину батьківського права на їх спільну дитину. Більшість цих справ була фіктивна й потрібна лише, щоб оформити місце проживання дитини у батька вдома. Таким чином чоловіки, як єдині утримувачі неповнолітньої дитини отримували відстрочку від мобілізації і могли виїжджали за кордон.

У 2022 році рішення про спільне проживання й утримання дітей на свою користь отримали уже 859 чоловіків, а у 2023 році в українських судах зафіксовано уже 2708 таких рішень.

Журналісти дізналися, що 30% таких рішень виносив Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області суду. Майже усі ці рішення ухвалили лише четверо суддів цього суду — Олександр Боярський (364), Сергій Савицький (312), Валентин Заверюха (124) та Юлія Шевчук (30).

У жовтні 2024 року Одеський апеляційний суд анулював дозвіл Білгород-Дністровського суду на перетин кордону чоловікам призовного віку.

Читайте також: Сім’я судді Боярського, якого підозрюють у хабарництві, у 2023 році придбала майна на понад пів мільйона доларів