Американка Бетані Вайт удочерила 16-річну українку зі Новопетрівської спеціальної школи на Миколаївщині. Під час окупації росіяни незаконно вивезли 15 сиріт у РФ та утримували їх протягом місяці в Анапі. Весь цей час жінка разом з волонтерами намагалася врятувати названу доньку та решту дітей. 

Про це йдеться у матеріалі «Слідства.Інфо» «Я не могла витягти звідти тільки Юлю»: як американка врятувала названу доньку та ще 14 українських дітей, яких викрала Росія

Американка Бетані Вайт познайомилася зі своєю майбутньою донькою Юлею у 2020-му, коли дівчині було 14 років. Саме тоді родина розпочала процес усиновлення, але завершити усі бюрократичні питання вдалося лише 23 лютого 2022 року.

На фото білява жінка в окулярах, вона усміхається. Поряд стоїть 16-річна дівчинка у шапці й світлій куртці. Вони стоять на вулиці

Юля і названа мама

Початок повномасштабного вторгнення Росії в Україну Юля разом із ще 14 дітьми зустріла у селі Новопетрівка Миколаївської області.

«Це був дійсно важкий час у нашому житті, у нас є четверо синів і ще одна дівчинка, яку ми також удочерили в Україні. І я весь час думала: «Чому це відбувається? У цьому всьому немає ніякого сенсу, вона має бути вдома», — каже Бетані.

Поки діти були в окупації, Бетані з чоловіком намагалися знайти спосіб порятунку Юлі.

«Були ситуації, коли агенції з усиновлення пропонували витягнути тільки Юлю. Але це наражало на небезпеку інших дітей. Я не хотіла, забравши її, ризикувати іншими дітьми. Я не могла так вчинити», — пригадує жінка.

Тож названі батьки Юлі вирішили чекати, поки буде шанс спробувати врятувати усіх сиріт.

Найбільшим страхом Бетані була звістка про депортацію дітей до Росії, оскільки там з ними могли зробити що завгодно.

«Якщо вона (Юля, — ред.) опиниться під контролем Росії, то може стати жертвою сексуальної торгівлі. Там з молодою дівчиною можуть трапитися будь-які інші речі. Особливо в її ситуації. Тому що ми знаємо статистику з торгівлі сиротами», — каже Бетані.

Бетані постійно отримувала інформацію про Юлю від агенції усиновлення, але дітей вивезли в РФ, тому було невідомо, як рятувати сиріт.

«Десь через тиждень вони сказали нам, що діти знову вийшли на зв’язок. Але річ у тім, що дітей перевезли в Росію, і тепер вони не впевнені, що з цього моменту зможуть чимось нам допомогти», — каже Бетані.

Згодом стало відомо, що у Росії дітей поселили у дитячому таборі «Жемчужина России» в Анапі. Там діти пробули менш як місяць — вони домовилися між собою не спілкуватися із місцевими вихователями та вчитися окремо. Волонтерам вдалося вивезти дітей до Грузії.

На фото 15 українських дітей, яких вдалося вивезти з Росії в Грузію. Діти стоять на вулиці, позад них будинок з двома великими вікнами, на яких висять прапори України та Грузії

Врятовані українські діти в Грузії

Після 9 місяців невідомості, Бетані приїхала у Грузію, щоб забрати дівчину до нового дому. Зараз Юля вже зі своєю новою родиною в США. 

Юля з названою мамою

Раніше журналісти «Слідства.Інфо» ідентифікували причетних до викрадення українських сиріт. Одним із них був Георгій Тамбовцев, так званий заступник міністра окупаційного Міністерства молодіжної політики та спорту у Херсонській області. Також дітей у Росію допомагала вивозити Євгенія Чернишова — «ректорка» Херсонського державного аграрно-економічного університету. 

Незаконна депортація українських дітей відбувається з розпорядження уповноваженої з прав дитини РФ Марії Львової-Бєлової та президента РФ Владіміра Путіна, яким Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт

За офіційними даними, ще понад 19 тисяч українських дітей досі залишаються у Росії. Їх всиновлюють у російські сімʼї, вчать історії країни-агресорки та їм примусово видають російські паспорти.

Читайте також: «Діти були перелякані»: хто вивіз 15 українських сиріт у Росію