Під час війни з Росією деякі компанії експортують українське зерно й ухиляються від сплати податків державі. Щоб з’ясувати, хто і скільки експортує «чорного зерна», журналісти з України та Румунії порівняли митні дані зі списком українських компаній, звинувачених у порушеннях, іменами кількох відомих румунських, чеських та угорських імпортерів, а також з кількома офшорними компаніями, які імпортують українське зерно.

Про це йдеться у матеріалі «Українське зерно експортують через фірми-прокладки, які не платять податки під час війни».

Україна розслідує діяльність сотень компаній, багато з яких були створені після того, як російське повномасштабне вторгнення перекроїло зерновий ринок. Це пов’язано з тим, що компанії нібито не змогли належно задокументувати свою торгівлю українським зерном або не сплатили з неї податки.

Деякі з компаній ЄС, які імпортували це зерно з України, також викликають серйозні запитання — котрісь з них були закриті угорською владою, але продовжували торгівлю. Деякі з людей, вказаних як їхні власники та директори, були пацієнтами психіатричних лікарень, а один із них — тікток-блогером.

Румунські дочірні компанії великих міжнародних агротрейдерів — COFCO International, Bunge, Viterra та Ameropa Holding — також імпортували зерно через українські фірми, які перебувають під слідством.

Об’єкт COFCO на півночі Румунії, куди потягом прибуває зерно з України / Фото: RISE Romania

Найуспішнішим українським експортером у списку виявилася компанія «Талстактив», яка, за словами прокурорів, «легалізувала доходи, отримані злочинним шляхом», не сплатила податок на прибуток та не повернула валютну виручку. Компанія була створена в лютому 2021 року, за рік до повномасштабного вторгнення Росії.

Поки «Талстактив» перебувала під слідством, вона змінила адресу і взяла собі нову назву — «Технотрейд Постачання». За час свого недовгого існування компанія тричі змінювала власників.

Згідно з митними даними, у 2021 та 2022 роках компанія експортувала зерна на суму понад $150 млн двом угорським фірмам, які були ліквідовані угорським судом через неподання фінансових документів та недостовірну контактну інформацію.

Суд також заборонив цим ключовим угорським імпортерам — компаніям The Mark Global і Borko Trade — здійснювати будь-яку подальшу діяльність. Попри це, The Mark Global продовжувала торгувати. Між угодами з «Талстактив» та іншими фірмами компанія імпортувала 283 партії зерна на суму $157 млн у період між 2021 і 2022 роками.

Згідно з судовими документами, опрацьованими журналістами, лише від продажу зерна компанії Borko Trade (яка між 2020 і 2022 роками імпортувала зерна на суму близько 336 мільйонів доларів) українська держава втратила близько 20 мільйонів доларів несплачених податків. 

Угорська влада не змогла встановити, хто насправді стоїть за Borko Trade. За даними податкового та митного управління країни, правонаступник Borko Trade і контактна інформація платника податків були невідомі, а листи, надіслані на адресу компанії, поверталися через помилковий поштовий індекс.

Коли журналісти почали з’ясовувати, хто стоїть за The Mark Global, Borko Trade та двома іншими пов’язаними з ними фірмами, вони побачили кількох молодих людей, зазначених як нинішні або колишні акціонери чи директори, які виявилися підставними особами. 

Один із них розповів журналістам, що йому та іншим запропонували вписати своє ім’я в компанію, коли він перебував на лікуванні в психіатричній лікарні. Слід до цих людей вів через директора The Mark Global на момент її закриття, литовця, на ім’я Сергіюс Колобовас. Колобовас не має зареєстрованої нерухомості чи бізнесу у своїй рідній країні.

Він також був генеральним директором іншого угорського імпортера, Supstan, який купив соняшникову олію з України на суму 61,8 мільйона доларів у 2020 та 2021 роках, перш ніж фірму мали ліквідувати у 2022 році.

У той час, коли відбувалися ці транзакції (до Колобоваса), власником компанії Supstan був вказаний 27-річний громадянин Чехії Ондрей Стана, який знімає відео про особистісний розвиток у тіктоку.

Стана розповів журналістам, що кілька років тому проходив лікування від біполярного розладу в чеському місті Брно, коли до нього та інших пацієнтів підійшов чоловік, на ім’я Альберт і запропонував їм «приєднатися» до компаній.

«Все це за 400 євро на місяць, які я отримував разів сім за два роки, не більше… Дуже швидко я зрозумів, що це помилка, але не знав, що робити. Я попросив їх видалити моє ім’я», — каже Стана.

Власником електронної адреси, яку використовує The Mark Global в угорському реєстрі компаній, виявився українець Альберт Янішевський, якому було лише 23 роки, коли ці компанії були створені у 2019 році.

У розмові з журналістами Янішевський повідомив, що раніше керував юридичною фірмою в Чехії, яка відкривала компанії за певну плату. Він сказав, що The Mark Global була однією з таких компаній, але запевнив, що він не виконував у ній ніякої ролі. 

Янішевський заперечив, що звертався до когось у психіатричній клініці з проханням відкрити компанію. Замість цього він сказав, що зв’язався з певними людьми, які створювали фірми та сказали йому, «що ця людина буде директором цієї компанії».

Генеральним директором The Mark Global був Матей Бартік, 30-річний громадянин Словаччини. За словами Стани, він також перебував у психіатричній лікарні, і до нього звертався Янішевський. Але коли журналісти зв’язалися з Бартіком, він заперечив, що The Mark Global — його компанія, і перестав відповідати на дзвінки.

Журналісти з’ясували, що слід Бартіка веде до його ймовірної злочинної діяльності в Україні.

У різний час він був і керуючим директором, і акціонером чеської компанії з надання комп’ютерних і технічних послуг, яка раніше належала українцю Віктору Головчику.

Компанії Головчика з 2019 року перебувають під слідством у декількох справах про ймовірне відмивання грошей, в одній з яких фігурували працівники Національного банку України.

В одній з цих справ прокуратура заявляла, що компанія Головчика відмивала гроші незаконного походження. На свій захист адвокат компанії зазначив, що ці гроші були передоплатою за продаж зерна. Розгляд справи триває. Журналісти не змогли зв’язатися з Головчиком для отримання коментарів.

Третьою людиною, про яку Стана згадував як про пацієнта психіатричної лікарні, ім’я якого попросили використати для компанії, був Лукаш Нераділек. Його ім’я фігурує у двох компаніях, які купували зерно з України: Resale Consult у Словаччині та GD Delivery Consult в Угорщині.

З 2019 по 2021 рік Resale Consult імпортувала зерна з Миколаївської області на $43 млн, а у 2019 році GD Delivery Consult купила сої на $2 млн.

Ці п’ять компаній — The Mark Global, Borko, Resale Consult, GD Delivery Consult і Supstan — з 2019 по 2022 рік купили в України зерна та соняшникової олії на понад 600 мільйонів доларів. Потім вони продавали ці продукти компаніям у Туреччині, Кореї, Бельгії, Румунії та кількох африканських країнах.

Читайте також: Від Кремлівського палацу до «Укренерго»: хто прибирає стратегічні об’єкти України