Значна частина українського «чорного зерна» зберігалася в терміналах, що належать олігарху російського походження Алєксєю Федоричеву, який перебуває під санкціями. Його бізнес є значним джерелом доходів для Росії, включаючи фінансову підтримку війни проти України. 

Про це йдеться у матеріалі «Українське зерно експортують через фірми-прокладки, які не платять податки під час війни».

Україна веде розслідування щодо діяльності багатьох компаній, які були створені після російського вторгнення та спеціалізуються на торгівлі українським зерном. Багато з цих компаній не задокументували свою торгівлю або не сплатили податки.

Журналісти OCCRP та RISE Project (румунський член OCCRP) розкрили, хто саме імпортував українське «чорне зерно» на мільйони євро до Європейського Союзу. Вони виявили ліквідовані компанії, підставних осіб, міжнародних гігантів агропромисловості, а також компанію, співвласником якої є російський олігарх Алєксєй Федоричев, який має угорське громадянство. 

У грудні 2022 року українські правоохоронці провели обшуки у портовому місті Одеса та прилеглому регіоні, вилучивши сотні тисяч тонн зерна з кількох терміналів. Ці термінали належать компанії «Трансінвестсервіс» (ТІС), а співвласником компанії є російський олігарх Алєксєй Федоричев.

Федоричев, який колись володів московським футбольним клубом «Динамо» та був в списку найбагатших людей Росії, потрапив під санкції. У 2018 році його оголосили в розшук та арештували нерухоме майно компаній. 

За інформацією правоохоронців, Федоричев у 2014 році спробував «купити» ячмінь і пшеницю за нижчими ринковими цінами, «корумпуючи» голову Державної продовольчої зернової корпорації.

У 2020 році Федоричев був виключений з санкційного списку, але знову потрапив під санкції в 2022 році. Він не відповів на запит журналістів щодо коментарів.

Читайте також: Українські компанії продають зерно в Європу й не сплачують податки