Російські військові готувалися діяти за командою у ніч з 5 на 6 червня, коли була підірвана Каховська ГЕС, що спричинило екологічну катастрофу. Про це йдеться у спільному розслідуванні журналістів «Слідства.Інфо» та «Схем», у якому вони опублікували та проаналізували перехоплення телефонних розмов окупантів у ніч підриву гідроелектростанції.

З перехоплень, отриманих від джерел серед українських військових, журналісти дізналися, що у ніч на 6 червня окупанти готувалися діяти «за командою». Причому саме в той час, коли у чаті міста Нова Каховка мешканці почали повідомляти про вибухи і незрозумілий шум. Це відбувалось у проміжку між 2:18 та 2:34 ночі 6 червня.

Скріншоти з чатів Нової Каховки у ніч підриву греблі

Із контексту отриманої розмови випливає, що сталися дві важливі події. Перша: російські військові готувалися щось виконати «по команде». Друга: у розумінні російського військового, який, судячи з розмови, під час вибуху перебував на греблі або поруч із нею, сталося «ЧП» (назвичайна подія – Ред.). Далі – фрагмент перехопленої розмови, наданий журналістам джерелом серед українських військових (бесіда відбувається між 2.20 та 2.34 проти ночі 6 червня- Ред.).

02:20 – Как обстановка? Это раз, во-вторых, в готовности, в готовности, всё по команде, как принял меня?

02:20 – Тут все уже, все, пошло.

02:21 – Принял тебя, принял, выдвигайтесь туда на точку, на точку, забирайте все.

02:21 – Та мы не сможем уже ничего забрать.

02.30 – ЧП. Если что, тут все, точка отхода закончена, вода полная.

02.34 – Выдвигайтесь туда, где вас забирали и оставляли.

02.34 – Выйти не могут, все затоплено.

Команда «выдвигайтесь туда на точку, забирайте все» прозвучала, судячи з розмови, вже після руйнування греблі ГЕС. І «висунутися», схоже, змогли вже не всі, бо «вода полная». Про команду збиратися і залишати територію греблі розповідав і керівник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов. 

У спільному розслідуванні журналісти також встановили, що до підриву греблі можуть бути причетні бійці 205-ї бригади російської армії, які і зараз перебувають у Новій Каховці. Деякі з тих, хто, ймовірно, знаходилися в районі греблі, були ідентифіковані журналістами.

Нагадаємо, на світанку 6 червня стало відомо про часткове руйнування греблі Каховської гідроелектростанції, що призвело до масштабного затоплення півдня України. Про плани окупантів підірвати греблю, яку вони контролюють з 24 лютого 2022 року, українська влада попереджала задовго до події. Західні медіа спершу поставили під сумнів, що мав місце саме вибух. Згодом почали з’являтися фактологічні підтвердження цього: сейсмічні сигнали, зафіксовані норвезькими фахівцями та знімки американських розвідувальних супутників.

Читайте також: «Я теж хотів би у контрнаступ»: репортаж з операції бійця, пораненого на фронті