Два тижні тому до складу тристоронньої контактної групи (ТКГ) із мирного врегулювання на Донбасі увійшли представники окупованих територій. Серед них — уродженець Луганщини Вадим Горан. Нині він представляє громадську організацію «Луганське земляцтво», яку понад 20 років тому заснував і тривалий час очолював одіозний ексрегіонал Олександр Єфремов.

У минулому Горан — прокурор із багаторічним стажем. У 2006-2011 роках він обіймав посаду заступника прокурора Києва. Підпадав під люстрацію, проте за пів року до ухвалення закону «Про очищення влади» звільнився з органів прокуратури.

Як вдалося з’ясувати «Слідству.Інфо», теща Горана володіє гектарами землі в мальовничій курортній місцевості Києва — Пущі-Водиці. Їхня ринкова вартість може наближатись до сотні мільйонів гривень. Торік ця земля була під арештом у справі про незаконне виведення з природно-заповідного фонду й приватизацію, однак восени 2019-го справу закрили.

Утім, двоє киян, яким Київська міська рада свого часу безкоштовно дала по ділянці у Пущі-Водиці, сказали нам, що або не пригадують, чи отримували цю землю, або ж продали її за значно нижчою від ринкової ціною. Нині цими ділянками, як і десятками інших, володіє теща новопризначеного учасника ТКГ.

Експрокурор із Луганщини

Про появу в складі тристоронньої контактної групи з мирного врегулювання на Донбасі чотирьох нових членів, які представляють інтереси мешканців тимчасово окупованих районів Донецької та Луганської областей, уперше стало відомо з офіційного сайту Офісу Президента 9 червня поточного року.

ТКГ у складі представників України, ОБСЄ та Росії почала збиратися з літа 2014-го. Вона є одним з інструментів дипломатичного шляху закінчення війни на сході України. Цьогоріч до складу ТКГ вирішили включити представників окремих районів Донецької та Луганської області (ОРДЛО). Представляти Донеччину запросили журналістів Дениса Казанського й Сергія Гармаша, Луганщину — лікаря Костянтина Лібстера та Вадима Горана.

Як розповів сам Горан в інтерв’ю виданню Liga.net, понад двадцять років він пропрацював у органах прокуратури. З 2006 по 2011 рік був заступником прокурора Києва, потім обіймав посаду начальника Головного управління в Генпрокуратурі. За даними офіційного веб-сайту «Очищення влади України», після Революції Гідності Вадим Горан підпадав під люстрацію. Проте він уникнув цієї процедури, звільнившись за пів року до ухвалення закону «Про очищення влади».

З 2015 року Горан керує громадською організацією «Луганське земляцтво», яку заснував і тривалий час очолював один із лідерів Партії регіонів Олександр Єфремов. У 2016 році останнього затримали за підозрою в підтримці угруповання «ЛНР», посяганні на територіальну цілісність і недоторканність України. Минулого року суд звільнив Єфремова з-під варти.

Як повідомляло видання «Бабель», організація «Луганське земляцтво» раніше влаштовувала різні проросійські акції. Утім, сам Горан в інтерв’ю виданню Liga.net зауважив, що з 2015 року ця структура повністю змінила формат своєї роботи, а Єфремов, коли у нього почалися проблеми з законом, нібито «кинув» її.

Земля сумнівного походження

Протягом кількох останніх років 68-річна теща Горана Раїса Радченко набула у власність численні земельні ділянки. Зокрема, в курортній місцевості Києва — Пущі-Водиці — їй належить кілька десятків суміжних ділянок загалом на майже три гектари. Зважаючи на те, що подібні за площею сусідні земельні ділянки за нормативною грошовою оцінкою коштують близько 3 мільйонів гривень, уся земля Радченко, за нашими підрахунками, зараз може коштувати близько 90 мільйонів гривень.

Вона межує з іншими ділянками, яких загалом близько сотні й вони охоплюють територію у близько 11 гектарів. Окрім тещі Горана, значною кількістю ділянок на цій території нині володіє Олена Давидова, дружина мера міста Костянтинівка на Донеччині. Серед інших власників землі сім’я колишнього київського природоохоронного прокурора Вадима Гаєвого, родина працівника апарату Верховної Ради Андрія Тарасюка, а також брати Анатолій та Володимир Дроботи. Останній у 2008-2012 роках був депутатом Київської міськради.

Земля в Пущі-Водиці, щодо якої вели розслідування правоохоронці. Теща Горана станом на 2020 рік володіла ділянками, позначеними жовтим кольором / Графіка “Слідства.Інфо” на основі знімку з кадастрової карти

Восени 2017 року Головне слідче управління Генпрокуратури почало розслідування щодо виведення з природно-заповідного фонду і приватизації землі у Пущі-Водиці у 2007-2012 роках. Печерський райсуд Києва рішеннями від листопада 2018-го та від травня 2019 року ділянки, які фігурували у провадженні, арештував. Проте вже у липні минулого року Київський апеляційний суд своїми рішеннями зняв арешт із окремих ділянок. А на засіданні Печерського районного суду Києва від 20 лютого поточного року стало відомо, що кримінальне провадження взагалі закрили. Постанову про це у жовтні 2019-го підписав старший слідчий в особливо важливих справах Головного слідчого управління Генпрокуратури Сергій Однолько.

Нам вдалося зв’язатися з кількома людьми, яким Київська міська рада у 2009 році безкоштовно передала у власність земельні ділянки в Пущі-Водиці. Серед них — киянка Оксана Купрій. На питання «Слідства.Інфо», чи отримувала вона землю, жінка відповідає обтічно. «Щось таке було, але конкретно в мене на руках ніякої ділянки немає», — каже вона. 

Також, відповідно до рішення столичної міськради, ділянки в курортній зоні Києва отримали щонайменше троє родичів Купрій, один із яких — 1930 року народження. Про долю тієї землі Купрій не знає.

На сьогодні її ділянка, а також земля її рідні — у власності тещі Вадима Горана.

«Слідство.Інфо» поспілкувалося іще з одним киянином, який у той же спосіб отримав землю в Пущі-Водиці — Анатолієм Гончаренком. Також ділянки безкоштовно отримали його батько і брат: «Бо ж у всіх громадян України за законом є право на отримання земельної ділянки під забудову», — зауважує він.

Анатолій розповідає, що через кілька років після приватизації цієї землі продав її. «Хтось зі знайомих запропонував мені вступити в садове товариство. Я вступив. Ми отримали по ділянці. Та й усе. […] Через якийсь час я продав її, бо для того, щоб будуватися, потрібні якісь гроші. У мене їх тоді не було», — каже він.

За словами чоловіка, за свою ділянку він отримав близько ста тисяч гривень. Нині, за нашими підрахунками, вона вартує приблизно в 30 разів більше. Як ми виявили, ділянками Анатолія Гончаренка та членів його сім’ї нині також володіє Раїса Радченко.

Вадим Горан у коментарі «Слідству.Інфо» заявив, що землю в Пущі-Водиці його теща купувала за власні кошти, які отримала від бізнесу. Він до цього, начебто, жодного стосунку не має.

Також Горан додав, що на момент купівлі цих ділянок у розслідуванні правоохоронців вони не фігурували: «Вона б ніколи їх не купила, тому що не змогла б: жоден нотаріус не зміг би оформити договір щодо ділянки, де є обмеження, обтяження чи якийсь арешт…», зауважує Горан. І додає, що знає про відсутність розслідування щодо даних ділянок, бо на той момент іще «був чинним співробітником органів прокуратури і знав, що відбувається в цілому в майні київської землі».

Назвати суму, за яку його теща купувала ці ділянки, Вадим Горан відмовився, зазначивши, що це не його справа. Втім, запевняє: це було більше 100 тисяч гривень за ділянку, вказані, зокрема, Анатолієм Гончаренком. «Було в рази більше від того, що вам назвали», запевняє він.

Як ми довідалися, Раїса Радченко вже багато років пов’язана спільним бізнесом зі своєю донькою та дружиною експрокурора Тетяною Горан створеним у 2007 році агентством нерухомості «Київпартнер».

Також кілька ділянок, які арештовували у справі про приватизацію землі в Пущі-Водиці, офіційно належали кооперативу «Жилкомсервіс-2010». За даними аналітичного ресурсу YouControl, Горан керував цим кооперативом із 2015 по 2017 роки. Нині кооператив очолює людина, пов’язана бізнесом із дружиною та тещею Вадима Горана, а саме Андрій Ковальов. Він був директором фірми Тетяни Горан «Статус Консалтинг», очолював компанію Раїси Радченко «Укрріелсервіс». Компанією «Київпартнер» також керує він.