Вища рада правосуддя відправила суддю Шостого апеляційного адміністративного суду Людмилу Черпіцьку у відставку, яка передбачає пожиттєве утримування на суму близько 100 тисяч гривень щомісячно. Ця суддя виступала проти судової реформи, захищала «суддів Майдану», не декларувала своє майно та отримала негативний висновок від Громадської ради доброчесності.

Людмила Черпіцька пішла у відставку з 33-річним стажем з посади судді Шостого апеляційного адміністративного суду. 

Суддя Черпіцька виступала проти судової реформи. Вона є членкинею судової організації, яка звернулась до Володимира Зеленського, аби він ветував закон, що запроваджує відкриті конкурси на посади у Вищій раді правосуддя. Цей закон передбачав залучення незалежних експертів із міжнародним досвідом до перевірки кандидатів на доброчесність.

У 2019 році Людмила Черпіцька отримала негативний висновок від Громадської ради доброчесності (ГРД), коли хотіла потрапити до Верховного Суду. Першою причиною стало те, що вона захищала «суддю Майдану» Володимира Лисенка.

Лисенка звільнили з посади судді Києво-Святошинського районного суду Київської області, бо він позбавляв водійських прав п’ятьох учасників поїздки до резиденції Януковича. Як пише Вища рада юстиції, щодо трьох учасників цей суддя розглядав справу без їх присутності, а в матеріалах справ не було переконливих доказів, що водії були за кермом. 

Після аналізу дій судді Лисенка, Вища рада юстиції звільнила його, але Лисенко подав позов до Вищого адміністративного суду України й виграв його. Колегія суддів разом з Людмилою Черпіцькою скасувала звільнення Лисенка, бо не побачила ґрунтовного доведення провини «судді Майдану».

Згодом ці рішення скасували, переглянули й суддю Лисенка зрештою звільнили.

«Кандидатка (Людмила Черпіцька, — ред.) не лише не сприяла відновленню довіри до судової влади, а навпаки – утверджувала у суспільстві уявлення про панування безкарності й кругової поруки в суддівському корпусі», пише Громадська рада доброчесності у своєму висновку. 

Також Людмила Черпіцька не декларувала своє майно. Наприклад, суддя не вказала, що її чоловік володіє акціями в акціонерному товаристві та сімох підприємствах. Також Черпіцька не зазначила вартість задекларованої квартири, двох автомобілів та своїх дорогоцінностей.

Попри це, Людмила Черпіцька продовжила працювати суддею, поки не пішла у відставку 6 липня 2023 року. Тепер вона перебуває на утримуванні у держави, тобто щомісяця отримує виплати з бюджету, середній розмір яких складає майже 100 тисяч гривень. 

Раніше журналісти «Слідства.Інфо» дослідили список суддів, яких Вища рада правосуддя відправила у відставку. Можливість піти у відставку після 20 років служіння державі передбачена лише для тих, хто не брав хабарів та судив чесно. Розмір пожиттєвої виплати залежить від стажу судді та його зарплатні. У середньому судді отримують майже 100 тисяч гривень щомісяця.

Журналісти виявили, що за 2023 рік у відставку пішло 168 служителів Феміди, багато з яких мають сумнівну репутацію.Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну держава витратила на пенсії суддів понад 5 мільярдів гривень.

Читайте також: Вдати доброчесного суддю і втекти у відставку: як судді з сумнівною репутацією отримують стотисячні пенсії від держави