3 березня відбулась прем’єра фільму-розслідування журналістів «Слідства.Інфо» «Останнє завдання Віки». Ця стрічка розповідає про українську журналістку Вікторію Рощину, яка вирушила на окуповані росіянами території, щоб зробити звідти репортаж, і відтоді зникла.
Про це повідомляє «Слідство.Інфо».
Журналісти агенції «Слідство.Інфо» разом з організацією «Репортери без кордонів» та колегами з медіа «Суспільне» і «Ґрати» дослідили шлях 27-річної Вікторії, дізналися про умови утримання в російській вʼязниці та зібрали свідчення тих, хто бачив українську журналістку і спілкувався з нею.

Фото: Тарас Федоренко
Українська журналістка Вікторія Рощина потрапила у російський полон у серпні 2023 року. Тоді вона поїхала робити репортажі з окупованих Росією територій. Згодом стало відомо, що Вікторію Рощину утримували у слідчому ізоляторі №2 Таганрога Ростовської області РФ. А вже у жовтні 2024 року міноборони РФ надіслало її батьку — Володимиру Рощину — лист про те, що Вікторія померла у полоні. Відтоді ані тіла журналістки, ані жодних новин про неї немає.
«Слідство.Інфо» дізналося, що Вікторію жорстоко катували — на її тілі були ножові поранення, журналістка важила до 30 кілограмів, а співробітники російської колонії ховали її від перевірок.
Авторка фільму Яніна Корнієнко каже, що звинувачувати Вікторію у тому, навіщо вона поїхала на окуповані території, не можна, адже у цьому і полягає робота журналістів.

Яніна Корнієнко / Фото: Тарас Федоренко
«Вже під час роботи над цим фільмом я ніби познайомилась з Вікою особисто. Важко себе не асоціювати з людиною такого ж віку, теж журналісткою. Кожен з нас насправді міг потрапити в таку ситуацію… Ми спеціально розказали про те, з якою метою Віка туди їхала, щоб наголосити, що це нормально для журналістів. У багатьох різних війнах журналісти їздять на окуповані території для висвітлення подій. Віка дуже вірила в те, що вона робить. Це була щира відданість професії», — каже Яніна.

Анна Бабінець / Фото: Тарас Федоренко
«Віка колись робила матеріали для «Слідства.Інфо». У мене було враження завжди від Віки, що вона точно знає, що вона робить. Коли вона потрапила в полон, я мала відчуття, що вона точно вибереться, повернеться. Ми не хочемо говорити в минулому, хочеться вірити, що вона повернеться, бо Росії ми теж не можемо довіряти… Звісно, розслідувати достеменно те, що відбулося в Росії — неможливо, але те, що ми зібрали, є доказом воєнного злочину, який вчинили проти журналістки», — зазначила виконавча директорка «Слідства.Інфо» Анна Бабінець.

Фото: Тарас Федоренко
Під час показу Голова комітету Верховної Ради з питань свободи слова Ярослав Юрчишин зауважив, що Вікторія Рощина зробила за час своєї журналістської роботи: «Ми сприймаємо Вікторію як такою, що продовжує свою справу, попри кінцеву інформацію, яку ми отримуємо. Буквально 12 березня Вікторії будуть вручать Чеську премію. Вікторія продовжує свою місію. Якщо схарактеризувати наш з вами стан, то цю країну тримають люди, які мають місію… Ми зробимо все, щоб ім’я Вікторії стало символом повернення усіх журналістів з російського полону».

Фото: Тарас Федоренко
Режисерка фільму Анна Перепелиця згадала про роботу з Вікторією: «Ми працювали разом з Вікою в один час на Hromadske у 2017 році. Я запам’ятала її як максимально зосереджену на своїй роботі, вона могла навіть не вітатися, настільки була сфокусована на тому, що робить… Завдяки роботі над фільмом ми дізналися про нові жахливі факти. Існує ще купа сліпих плям, про які нам невідомо. Поки ми з вами в кінотеатрі дивимось фільм, у російському полоні багато наших людей. І ми можемо не розраховувати на те, що росіяни будуть по-людськи до них ставитися. Треба робити все, щоб їх повернути».
- Фото: Тарас Федоренко
- Фото: Тарас Федоренко
- Фото: Тарас Федоренко
- Фото: Тарас Федоренко
- Фото: Тарас Федоренко
- Фото: Тарас Федоренко
- Фото: Тарас Федоренко
- Фото: Тарас Федоренко
- Фото: Тарас Федоренко
Читайте також: «Якщо ти не розкажеш все, я зґвалтую твою посестру»: морська піхотинка про жорстокі катування жінок у російському полоні