Антимонопольний комітет України оштрафував двох підприємців на 408 тисяч гривень за змову під час закупівель. Вони імітували конкуренцію на торгах, щоб один з них вигравав на закупівлі. Змовників видало те, що вони відправляли документи з однієї IP-адреси, мали спільний робочий телефон й завантажували подібні документи.
Антимонопольний комітет України (АМКУ) проаналізував 6 закупівель, які організували санаторій «Смарагдове місто» на Донеччині та дитячий будинок-інтернат і школа у Дружківці. Загальна очікувана вартість закупівель складала 1 255 012 грн.
Замовники шукали постачальників засобів особистої гігієни, меблів, тренажерів, офісного устаткування та фарб для оздоровчих закладів. На усі шість торгів приходили ФОПи Маслаков Гнат Павлович і Садиков Руслан Казанфарович, й у результаті хтось один з них перемагав на закупівлі. Як виявили аналітики з АМКУ, ці підприємці знайомі й імітували конкуренцію, щоб отримати підряди.
Наприклад, у 2018 році Олексієво-Дружківська загальноосвітня санаторна школа-інтернат I-III ступенів № 13 Донецької обласної ради організувала тендер на закупівлю тренажерів. На це виділили 310 тис. грн.
На торги прийшли Маслаков та Садиков, перший запропонував тренажери за майже 300 тис. грн, а другий – за 250 тис. грн. Переміг Садиков, бо він запропонував найнижчу ціну, але його пропозицію відхилили, бо він не підписав договір із замовником. Через це автоматично у закупівлі переміг Маслаков.
Те, що ці два підприємці пов’язані вказувало те, що вони завантажували свої тендерні пропозиції з однієї IP-адреси, надавали довіреності одним і тим же особам, використовували для роботи однаковий телефон, мали подібності у завантажених файлах.
АМКУ вважає, що Садиков не був зацікавлений у перемозі й навмисно не підписав договір після своєї перемоги, аби його товариш з дорожчою пропозицією виграв на тендері.
На інших закупівлях ці двоє провертали подібні схеми, чим порушили закон «Про захист економічної конкуренції». Тепер обидва підприємці повинні заплатити 408 тис. грн штрафу. Але заплатить його тільки Садиков, бо Маслаков вже не займається підприємництвом.
Садиков зареєстрував ФОПа у 2016 році. Він спеціалізується на неспеціалізованій гуртовій торгівлі. Згідно з даними аналітичної системи «YouControl», Садиков дотепер активно бере участь у держзакупівлях і заробив на них вже 23 млн грн.
Його колега по змові Маслаков зареєструвався, як підприємець у 2005 році й закрив ФОПа у 2021 році. На закупівлях чоловік заробив 20,6 млн грн.