Сьогодні, 11 жовтня, Служба безпеки України встановила навідників, які скоригували російський ракетний удар по кафе у селі Гроза на Харківщині. Ними виявилися брати Володимир і Дмитро Мамони. Журналісти «Слідства.Інфо» ще минулого року писали про родину колаборантів, які під час окупації Харківщини перейшли на бік ворога: здавали атовців і допомагали росіянам краще прицілюватися по позиціях ЗСУ.
5 жовтня 2023-го у селі Гроза люди зібралися на поминальний обід, це було перепоховання українського військового, тіло якого син вирішив повернути у звільнене від окупантів село. За офіційними даними, від російського удару ракетою «Іскандер-М» тоді загинуло 55 людей, ще троє вважаються зниклими безвісти. За інформацією прокуратури Харківської області, згідно з заявами родичів про зниклих людей, кількість загиблих може збільшитися до 58 осіб. Ідентифікація тіл триває (Оновлено 11.10.2023)
За інформацією правоохоронців, навідниками виявились двоє місцевих жителів — 30-річний Володимир Мамон та його молодший брат 23-річний Дмитро Мамон, які під час окупації регіону перейшли на бік росіян.
Журналісти «Слідства.Інфо» раніше ідентифікували Володимира Мамона. Він працював поліцейським конвойної служби на Харківщині, добровільно перейшов на бік ворога.
На момент окупації чоловік мешкав у селищі Чкаловське на Харківщині, що за 40 кілометрів від обласного центру. 9 березня росіяни окупували село і, за словами правоохоронців, Мамонов погодився працювати у так званому правоохоронному органі окупантів.
Йому видали службову зброю та російський автомобіль «Ніва», обмальований «зетками».
Після цього Володимир Мамон почав роз’їжджати окупованою територією Чкаловської громади і нібито патрулювати. Також він розвозив окупантам на блокпости харчі, воду і цигарки. Мамон на своєму Z-мобілі їздив на чолі колони окупантів і здавав учасників бойових дій, які мешкають у Чкаловському. Після чого росіяни забирали «атовців» на «перевірку».
Поліцейський і колишній колега колаборанта Олександр Настенко пригадує розповіді про це місцевих, яким вдалося втекти: «Це теж чув від хлопців, які прийшли до лав ЗСУ після того, як вони втекли з Чкаловського, вони полями виходили. І вони мені розказували, що саме він ходив і показував приміщення, де вони мешкають».
Також у тексті підозри йдеться, що Мамон показав окупантам найкращі місця для розміщення російської артилерії та іншої техніки на території громади. І очевидно, що росіяни з цієї техніки згодом обстрілювали українців.
Журналісти «Схем» у списках окупаційного поліцейського главку знайшли ще двох Мамонів — це брати Володимира — Олександр та Дмитро, у минулому — теж поліцейські на Харківщині. Чоловіки теж зрадили Україну й перейшли на бік Росії.
За інформацією СБУ, напередодні звільнення регіону обидва зрадники разом із родинами втекли до Росії, де продовжили працювати проти України.
За вказівками російських окупантів, Мамони дистанційно розпочали формувати власну мережу інформаторів на підконтрольній Україні території.
Під виглядом дружніх розмов та листувань у месенджері зрадники випитували у родичів, сусідів та знайомих з деокупованих міст і сіл про дислокацію Сил оборони та масові заходи на території регіону.
За даними слідства, від початку жовтня 2023-го чоловіки почали збирати інформацію про заплановане перепоховання загиблого українського захисника у селі Гроза. Їх не зупинило те, що можуть загинути багато цивільних людей, зокрема їхніх близьких і знайомих.
Володимир Мамон дізнався точну адресу та час проведення поминального обіду й передав ці дані російським окупантам. Росіяни завдали удар по українському селу із застосуванням оперативно-тактичного ракетного комплексу «Іскандер М», внаслідок чого загинули 55 мирних жителів, серед них — малолітня дитина. Ще шестеро цивільних були поранені.
На підставі зібраних доказів слідчі Служби безпеки склали обом чоловікам підозри у держзраді.
Читайте також: Поліцейський з Харківщини здавав окупантам атовців та отримав від них Z-мобіль