Цьогоріч Вища рада правосуддя відправила у відставку 168 суддів, серед яких багато посадовців із сумнівною репутацією. На сайті Верховної Ради України депутати зареєстрували законопроєкт, який пропонує вирішити проблему того, що недоброчесні судді тікають у відставку та отримують сотні тисяч гривень з українського бюджету. 

Журналісти «Слідства.Інфо» розповідали про недоброчесних служителів Феміди, які отримують виплати з держбюджету у матеріалі «Вдати доброчесного суддю і втекти у відставку: як судді з сумнівною репутацією отримують стотисячні пенсії від держави».

Автори законопроєкту пропонують заморозити виплати, пов’язані з виходом судді у відставку, якщо він підозрюваний та обвинувачений у скоєнні умисного злочину. Ці виплати мають поновити, коли набуде чинності виправдувальний вирок щодо судді. 

За словами одного з авторів законопроєкту, нардепа Ярослава Юрчишина, суддя після виходу у відставку отримує вихідну допомогу в розмірі трьох місячних суддівських винагород. Загальна сума цієї допомоги може починатися від 300 тисяч гривень. А середній розмір щомісячного довічного утримування судді дорівнює 100 тисячам гривень.

Ярослав Юрчишин

«Слідство.Інфо» дослідило список «відставників» і дізналося, що від початку повномасштабного вторгнення на пенсії суддів держава витратила понад 5 мільярдів гривень

«Якщо після виходу судді у відставку ухвалять обвинувальний вирок щодо нього за вчинення умисного злочину, то Вища рада правосуддя припинить його відставку. Також такому судді буде припинено його виплати щомісячного довічного грошового утримання. Однак, механізму повернення вже виплачених коштів законодавство не передбачає», — каже Ярослав Юрчишин.

Але поки вирок не набуде чинності, то обвинувачений суддя, наприклад у хабарництві, може швидко подати у відставку й отримати сотні тисяч гривень з українського бюджету. Така сама ситуація з суддями, яких підозрюють в умисних злочинах.

«Такі судді вірять у власну безкарність і те, що  їм вдасться вийти сухими із води. У подальшому вони чудово себе почувають, почиваючи на лаврах за гроші українців, довіру яких вони зрадили», — каже Юрчишин.

Тому автори законопроєкту пропонують заморозити виплати щомісячного довічного грошового утримання, а також вихідної допомоги у зв’язку з відставкою для суддів, які перебувають у статусі підозрюваного чи обвинуваченого за вчинення умисного злочину. 

Якщо суддю зрештою буде визнано винним, то він надалі не отримає вихідну допомогу та втратить право на довічну суддівську винагороду. Якщо ж суддю буде виправдано — виплати відновляться, і йому буде відшкодовано всю суму, на яку він мав право після відставки.

Також автори у своєму законопроєкті приділяють увагу і Вищій раді правосуддя, яка своїм рішенням відправляє суддів у відставку. Зокрема, нардепи пропонують зробити прозорішою роботу цього органу й окремих членів ВРП. 

За даними Пенсійного фонду України, станом на квітень 2023-го на утриманні України перебуває 3629 суддів. Вища рада правосуддя повідомила журналістам «Слідства.Інфо», що від початку 2023 року у відставку пішло 168 суддів.

«Наприклад, ми пропонуємо, аби засідання Дисциплінарної палати транслювали на офіційному вебсайті ВРП, крім випадків розгляду дисциплінарної справи у закритому засіданні. Ми пропонуємо публікувати наступного дня результати розподілу справ у ВРП, протокол цього розподілу, а також результати голосувань членів ВРП», — розповідає Ярослав Юрчишин. 

На думку нардепів, законопроєкт №9343 може вирішити проблему того, що судді йдуть у відставку з нерозглянутими дисциплінарними скаргами, через яке його можуть звільнити з посади. Автори пропонують зобов’язати ВРП спочатку розглянути дисциплінарні скарги на суддю, а вже потім виносити рішення про те, чи відправляти суддю у відставку. 

Сьогодні, 23 червня 2023-го, Президент України Володимир Зеленський скликав засідання Ради національної безпеки і оборони України, на якому, зокрема, розглядалося питання подолання проявів корупції у системі правосуддя.

«Продовжуємо судову реформу в тісній співпраці з ЄС. Посилюємо відповідальність за корупцію в системі правосуддя», — пише Зеленський у телеграмі.

Читайте також: Пенсійний фонд виплатив понад 5 мільярдів гривень суддям у відставці за час повномасштабної війни