Марія Горбань, Слідство.Інфо

Група з міжнародних експертів провела комплексну незалежну пожежно-технічну та будівельну експертизу табору «Вікторія». Експертизу призначив суд на вимогу батька загиблої під час пожежі Соні Мазур. Експерти вказали на значну кількість порушень у будівництві будівель табору.

Оновлений табір «Вікторія» помпезно презентували влітку 2017 року. Під час пожежі, яка сталася в таборі у вересні того ж року, загинуло троє дівчат. Фахівці підтвердили, що проект реконструкції табору не відповідав навіть елементарним будівельним нормам, про що раніше повідомляло Слідство.Інфо.

Відповідно до законодавства, такі дерев’яні будівлі можуть бути виключно одноповерховими. Ця помилка проектувальників стала однією з причин, чому дітей не встигли вивести з палаючого корпусу. Троє дівчат, які загинули під час пожежі, жили в кімнаті на другому поверсі.

Приватна будівельна компанія, будуючи нові корпуси «Вікторії», використовувала заборонені будівельні матеріали. Експерти встановили, що перегородки в дерев’яних будинках — із сильно горючих матеріалів, замість негорючого гіпсокартону.

Експерти виявили незаповнені проміжки між стінами та перегородками, які й стали імовірною причиною швидкого поширення вогню.

«Гарячі гази, які піднімалися під час процесу горіння, вільно просувалися на значні дистанції. Отже, вогонь отримував набагато більше повітря», — йдеться у висновку.

Згідно з нормами під час будівництва корпусів деревину повинні були обробити спеціальною речовиною. Її використовують для вповільнення розповсюдження вогню. На такі робити будівельники витратили понад мільйон бюджетних гривень. Однак дослідження показали, що речовину нанесли лише тонким шаром, а місцями вона взагалі відсутня.  

Дослідження міжнародних експертів показали, що спеціальну речовину, яка уповільнила б розповсюдження вогню, нанесли лише тонким шаром, а місцями на зрубах вона взагалі відсутня. Фото — липень 2018 року, Одеса, табір «Вікторія». Слідство.Інфо

Усі посадовці одеської міськради, яких після трагедії відсторонили, повернулися на роботу. Ні до тих, хто реконструював «Вікторію», ні до тих, хто виводив кошти з проекту, ні до тих, хто приймав заклад в експлуатацію в офіційного слідства претензій немає.

Адокатка потерпілих Оксана Муравська в коментарі Слідству.Інфо повідомила про намір іще раз звернутися до правоохоронних органів після отримання результатів експертизи.

«Готуємо заяви про скоєння злочину конкретними посадовими особами й вимагатимемо притягнути їх до кримінальної відповідальності», — сказала вона.  

У вересні 2017 року в Одесі згорів один з дерев’яних корпусів дитячого табору «Вікторія». Під час пожежі загинуло троє дівчат. За 10 місяців після трагедії батьки через суд залучили до розслідування пожежі незалежних експертів, зокрема з Незалежного інституту судових експертиз (Україна), а також іноземних фахівців з Міжнародного інституту експертиз (Естонія).

Незалежні експерти знайшли на згарищі 39 фрагментів, зовні схожих на рештки людських тіл, зокрема, нижню щелепу. Експерти з’ясували, що рештки належать 8-річній Софії Мазур.

Усі посадовці одеської міськради, яких після трагедії відсторонили, повернулися на роботу. Ні до тих, хто реконструював «Вікторію», ні до тих, хто виводив кошти з проекту, ні до тих, хто приймав заклад в експлуатацію в офіційного слідства претензій немає.

(Головне фото — ліквідація пожежі в оздоровчому комплексі «Вікторія» в ніч на 16 вересня 2017 року, Одеса. Фото Гіманов Олександр / УНІАН)