Адвокатка Анна Надточиєва, яка раніше згадувалася у розслідуванні «Слідства.Інфо», подавалася на посаду судді Вищого антикорупційного суду, однак не пройшла тест на когнітивні здібності (так званий IQ-тест). Відтак вона не була допущена до наступного етапу конкурсу і написала про це обурливий допис у мережі Facebook. Журналісти вирішили запитати про це саму кандидатку у судді.

«Мені взагалі не подавались легкі запитання, всі були рівня середніх та складних. Кілька запитань були такого плану, що нічого подібного ніколи не зустрічала», — повідомила Надточиєва у коментарі «Слідству.Інфо».  Вона також зазначила, що хотіла розібратися, чому вона набрала 92 бали, що є показником нижче середнього. 

Анна Надточиєва

Анна Надточиєва

«Я звернулась до ВККС (Вища кваліфікаційна комісія суддів, — ред.) з проханням надати мені результати тестів зі змістом запитань і відповідей. ВККС звернулась до ТОВ «Сайметрікс-Українас (компанія, чиїми тестами користувалися для проведення оцінювання, — ред.), але ті відмовили. — продовжує Надточиєва. — Не виключаю, що мені могли і «допомогти», оскільки жодної анонімності при тестуванні не було, з урахуванням камер над кожним столом кандидата, і «фіксиків» з ноутбуками, які сиділи за ширмою в залі, де проходило тестування». 

Як стверджує адвокатка, вона пройшла додаткову перевірку когнітивних здібностей на порталі Interntaional IQ Test і набрала там 124 бали, що є високим показником.

Нагадаємо, раніше «Слідство.Інфо» розповідало про те, що адвокатка Анна Надточиєва, яка також є дружиною судді ВАКС Андрія Біцюка, може допомагати йому писати рішення у судових справах. 

«Когнітивне тестування — це не нова тема, — пояснив у коментарі журналістам Віталій Гацелюк, член Другої палати ВККС. — Раніше судді в межах конкурсу до ВАКСу та Верховного суду мали таке тестування, але воно не мало таких суттєвих результатів. Тобто особа могла здати ці тести, отримати якісь бали і вони там враховувалися в загальну кількість балів. А закон ввів таку вимогу, що особа може рухатись далі по конкурсу, тільки якщо набирає 75% від максимуму». 

В результаті конкурсу до ВАКС на нових умовах, куди крім Анни Надточиєвої подалися ще 237 кандидатів, тест на когнітивні здібності склали лише 25 кандидатів до ВАКС та 19 кандидатів до Апеляційної палати ВАКС. 

Експерти з Transparency International Ukraine писали, що «такі низькі показники іспиту не дозволять ВККС заповнити всі 25 вакантних місць в Антикорсуді. Це відтермінує заплановане розвантаження ВАКС та загальмує виконання Україною взятих на себе міжнародних зобов’язань». 

«Якщо людина реально дуже розумна, то, як у судді, у нього можуть бути проблеми в контексті емоційного інтелекту. Ці майже дев’ять балів (під час конкурсу до апеляційних судів ВККС знизила прохідний бал тестування на когнітивні здібності до 100 балів, — ред.) реально вирішують. Купа людей знаходиться між цими 100 і 109 балами. І це люди здібні, вони здатні писати рішення, вони не є розумово відсталими. Тобто це нормальні кандидати, яких можна розглядати та далі», — резюмує член ВККС Віталій Гацелюк.

Крім того, у коментарі журналістам Віталій Гацелюк розповів, що наразі Комісія працює над розробкою власних тестів. 

Вже 23 січня 2025 року Вища кваліфікаційна комісія суддів України оголосила новий конкурс на зайняття вакантних посад суддів в Апеляційну палату Вищого антикорупційного суду. Цей конкурс проходить відповідного до нового закону, яким скасовано норму, яка передбачала необхідність набрання кандидатами у судді 75% максимально можливого бала на тестуванні щодо когнітивних здібностей.

Однак кандидат, який складав кваліфікаційний іспит або кваліфікаційне оцінювання, протягом року не може звертатися з повторною заявою. 

«Усі розуміють, що ця норма була розрахована на нормальну ситуацію, коли конкурсів небагато й у нас є можливість «перебирати» кандидатами. Станом на зараз особа протягом року не може повторно брати участь у кваліфікаційному оцінюванні», — коментує Віталій Гацелюк. 

Втім, Андрій Сотник, експерт ЦПК, зазначає: «З січня 2025 року ВККС змінила свою позицію та розпочала активну співпрацю з громадськістю та народними депутатами з метою внесення змін до законодавства та скасування обмежень на повторну участь у конкурсі для осіб, які не склали кваліфікаційний іспит». 

У коментарі журналістам Анна Надточиєва зазначила, що подаватися на конкурс  більше не планує. «Ні, мені вистачило», — коротко відповіла адвокатка.

Читайте також: За спиною у правосуддя: як дружина судді ВАКС допомагала йому писати рішення у гучній справі