Вища рада правосуддя звільнила з посади судді Вищого спеціалізованого суду Тетяну Франтовську в почесну відставку. Вона була фігуранткою журналістських розслідувань та має негативний висновок Громадської ради доброчесності, а тепер буде на довічному утримуванні у держави. Середній розмір цього місячного утримування судді дорівнює 100 тисяч гривень. 

Журналісти «Слідство.Інфо» детальніше дослідили біографію та професійну діяльність судді Тетяни Франтовської. 

Тетяна Франтовська суддя з 33-річним стажем. Жінка пройшла шлях від секретарки судового засідання у місцевому суді на Дніпропетровщині й до судді у Вищому спеціалізованому суді України. На останнє робоче місце вона потрапила у 2011 році, а пішла у відставку 11 липня 2023-го.

Тетяна Франтовська відповідає на питання журналістів

Суддя Тетяна Франтовська / Фото: «Схеми»

У 2017 році Тетяна Франтовська хотіла потрапити до Верховного суду й отримала негативний висновок від Громадської ради доброчесності. Рада знайшла серед її рішень таке, що порушує права людини. Зокрема, суддя знехтувала правами чоловіка, якого звинувачували у вимаганні грошей. Поки тривав судовий процес, у підсудного виявили тенденцію до «формування нав’язливих ідей» й у примусовому порядку відправили його до психічної лікарні. Чоловік тоді вже програв апеляційну скаргу на це рішення суду й сподівався на касацію, але Франтовська не побачила порушень у судовому процесі й не задовольнила його скаргу

Після цього чоловік подав позов до Європейського суду з прав людини та у 2014 році виграв його. У своєму висновку суд заначив, що національні органи не змогли у переконливий спосіб довести, що чоловік мав психічні розлади, які виправдали примусове відправлення його у психічну лікарню.

Загалом під час судового процесу було порушено чотири статті Європейської конвенції з прав людини. Громадська рада доброчесності пише у своєму висновку, що у суді касаційної інстанції, де була Франтовська, не вжили заходів до поновлення порушених прав людини, хоч повинен був це зробити.

Увагу журналістів Тетяна Франтовська привернула також через те, що хотіла потрапити до Верховного Суду. 

Чоловік Франтовської є експрокурором Донецької області. Донька також зробила кар’єру в органах прокуратури, а її зять працює суддею. Прокурорами працюють також син Франтовської від попереднього шлюбу та його дружина.

Активісти проєкту «PROSUD» дослідили декларації Франтовської та виявили що її мати має 16 соток землі з маєтком в селі Пiщанка на Дніпропетровщині. Донька Франтовської також має елітний будинок під Києвом, який вона придбала за понад 1 мільйон гривень.

На фото зображені дорога, паркан, дорогий будинок, який знаходиться поміж великої кількості дерев

Маєток матері судді у селі Пiщанка / Фото: blog.prosud.info

Сама ж Тетяна Франтовська власниця будинку на 198 м² в місті Синельникове на Дніпропетровщині та квартиру в столичній новобудові. Журналісти дізнались, що цю квартиру суддя отримала як службову, а вже у 2015 році — приватизувала за 15 гривень.

Квартира Тетяни Франтовської у столичній багатоповерхівці / Фото з сайту blog.prosud.info

Раніше Пенсійний фонд України у відповідь на запит журналістів «Слідства.Інфо» повідомив, що у 2022 році на довічне утримання суддів у відставці Україна витратила 4,1 млрд грн, а за січень-квітень 2023-го — 1,4 млрд грн. Тобто загалом понад 5 мільярдів гривень від початку повномасштабного вторгнення.

Читайте також: «Вдати доброчесного суддю і втекти у відставку: як судді з сумнівною репутацією отримують стотисячні пенсії від держави».