ГО «Антикорупційний штаб» надіслала звернення до Національного агентства з питань запобігання корупції про ініціювання моніторингу способу життя фігурантки розслідування «Слідства.Інфо» екскерівниці Секретаріату Вищої кваліфікаційної комісії суддів Олени Пономаренко. Про це йдеться у листі організації, з яким ознайомилося «Слідство.Інфо».
У зверненні про можливе недекларування майна Оленою Пономаренко Громадська організація покликається на матеріал «Слідства.Інфо», у якому йдеться про те, що екскерівниця Секретаріату ВККС Олена Пономаренко могла переїхати у нове житло бізнескласу, коли обіймала державну посаду, та не задекларувати користування ним. Згідно з даними витягу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно зазначеного у розслідуванні, вартість придбання квартири площею 92,2 кв. м становила майже 3 мільйони гривень, тоді як ринкова вартість аналогічного житла в цьому житловому комплексі може сягати 8 мільйонів гривень.
«Варто зазначити, що під час спілкування з потенційними покупцями квартири (журналістами під прикриттям) Олена Пономаренко заявила, що приймає оплату виключно готівкою в доларах і не раніше 2006 року випуску. Відповідно до статті 5 Закону України «Про валюту та валютні операції», «гривня є єдиним законним платіжним засобом в Україні», а всі розрахунки повинні здійснюватися у національній валюті», — йдеться у зверненні ГО «Антикорупційний штаб».
Ви можете підтримати нашу роботу з викриття недоброчесних чиновників і підписатися на щомісячний донат на Монобазі!
Організація також просить перевірити факти та обставини, наведені у зверненні, і провести моніторинг способу життя Олени Пономаренко з метою встановлення відповідності її реального майнового стану задекларованим доходам та вжити відповідних заходів у разі встановлення ознак порушення антикорупційного законодавства.
«З огляду на оприлюднене розслідування та виявлену квартиру журналістами «Слідства.Інфо» щодо екскерівниці секретаріату Вищої кваліфікаційної комісії Олени Пономаренко є можливі ознаки приховування майна в декларації та ознаки незаконного збагачення. Національне агентство з питань запобігання корупції може провести моніторинг способу життя та перевірити, чи справді Пономаренко користувалась квартирою, придбаною на ім’я матері, та чи наявні у сімʼї доходи для можливості купівлі дорогої нерухомості. Тобто підтвердити чи спростувати оприлюднені факти у розслідуванні», — розповів у коментарі журналістам голова ГО «Антикорупційний штаб» Сергій Миткалик.
Журналісти «Слідства.Інфо» у своєму розслідуванні дослідили майновий стан Олени Пономаренко, яка протягом 9 років (до листопада 2024 року) очолювала секретаріат Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Цей орган називають рекрутинговою агенцією судової системи України. Серед іншого, ця структура займається організацією конкурсів для суддів, тобто є певним фільтром на шляху до світу судочинства. Держслужбовиця, яка тривалий час була дотична до відбору українських суддів, зараз намагається поновитися на посаді через суд.
За січень-жовтень 2024 року Олена Пономаренко задекларувала 1,8 мільйона гривень зарплати у ВККС та понад 820 тисяч гривень заощаджень. Її зарплата за 2023 рік становила 1,6 мільйона гривень. Також жінка декларувала майже 600 тисяч гривень накопичень. Судячи з цього, власних грошей на нову нерухомість жінка не витрачала, кредитів не брала. У рік купівлі квартири навіть змогла заощадити 220 тисяч гривень. Як зазначають журналісти у своєму розслідуванні, задекларованого явно не вистачило б на житло, яке могло коштувати близько 8 мільйонів гривень.
Офіційно власницею квартири є мама Олени Пономаренко. Від власних джерел журналісти отримали довідку з податкової про доходи батьків Олени Пономаренко. Офіційно її матір за 1999-2023 роки отримала майже 1,5 мільйона гривень, при чому близько 1,4 мільйона з них — за продаж нерухомого майна. Це було у 2018 році. На запитання журналістки, звідки гроші на купівлю двох квартир у Києві (одна, яка зараз на продажу, і друга, куди торік переїхала Олена Пономаренко), матір експосадовиці відмовилася відповідати.
Читайте також: «Тільки долари. Тільки кеш». Експосадовиця продає квартиру за 157 тисяч доларів, наполягаючи на оплаті лише готівкою у доларах