За один переказ на виконувача обов’язків директора Національного інституту раку завели кримінальну справу. Він, у свою чергу, запевняє, що відправник грошей сумнівним шляхом виграв кілька тендерів установи — на десятки мільйонів гривень. Деталі історії читайте у нашому блозі.

В один із останніх днів 2019 року на приватбанківську картку заступника директора Національного інституту раку (НІР) Олександра Яцини «впали» 400 тисяч гривень. Він не здивувався: запевняє, що чекав на повернення боргу від колеги. Колегою, за словами Яцини «Слідству.Інфо», був заступник директора інституту Дмитро Нікітін. Гроші перерахував його давній знайомий та партнер, підприємець Євген Ячменьов.

Минуло кілька місяців. За цей час у світі почалась пандемія коронавірусу, в Україні змінився уряд, а Яцину без конкурсу призначено виконуючим обов’язки директора інституту. 29 квітня факт перерахунку 400 тисяч гривень став приводом для відкриття кримінального провадження за статтею «Шахрайство». І звернувся до поліції — Євген Ячменьов. Чому? Тому що, каже він, це ніякий не борг: за ці гроші Яцина мав надати Ячменьову ліки для хіміотерапії, яких в Україні немає. І не надав їх.
Сам Яцина запевняє, що Ячменьова не знає й що пацієнтом його установи той ніколи не був. Як і його рідні.

Олександр Яцина. Фото з його фейсбук-сторінки

Євген Ячменьов, натомість, із НІР добре знайомий. Очолювані чи засновані ним компанії виграли не один тендер інституту. А ще ці фірми — принаймні, колись — були не чужими для Дмитра Нікітіна. Наприклад, існує компанія «Альтернатива В», засновниками якої були Нікітін із батьком. Зараз її засновником вказано Ячменьова. Або ж компанія «Армбудсервіс», де торік засновником був Нікітін, а Ячменьов офіційно очолює компанію з осені 2018-го.
«У мене 34 різних підприємства: мережа ломбардів, крамниць ювелірних виробів… Ячменьов? Може, й знаю такого», — відповідає на це Дмитро Нікітін «Слідству.Інфо».

Безперечним співпадінням є те, що за останні півроку «Альтернатива В» виграла два тендери НІР щодо надання юридичних послуг на понад 200 тисяч гривень. Ці угоди було укладено напряму, без відкритого конкурсу. Також збіг, що «Армбудсервіс» від початку роботи Нікітіна в інституті виграло тендери з будівництва на майже мільйон гривень. Не має жодного стосунку до справи те, що Дмитро Нікітін відповідає в установі саме за проведення закупівель. І, звичайно, випадковістю є успішність новоствореної компанії «Укрмеддіяльність».
Протягом трьох останніх місяців компанія виграє у всіх тендерах НІР, де вона бере участь. Отримала вже одинадцять замовлень на понад 30 мільйонів гривень. Продала інституту хірургічні інструменти, обладнання для анестезії та реанімації… Донедавна компанію очолював Євген Ячменьов, зараз керує нею і записаний у засновниках громадянин Індії Сен Самянтак.
Першою засновницею цього молодого підприємства у грудні 2019-го стала Ірина Зайковська. Вона також є співзасновницею мережі ломбардів «Монета», інший співзасновник якого — Дмитро Нікітін. Що не може викликати ніяких підозр.
Навіщо активному підприємцеві Дмитру Нікітіну клопітна робота за державну зарплату? Він прагне, щоб інститут нарешті запрацював прозоро, каже чоловік «Слідству.Інфо». Має на це особисті причини: через онкохворобу він втратив родичів.

У керівництві Національного інституту раку ставати на захист Яцини не поспішають. «Борг? То він якось сильно закрутив, — сміється в розмові зі “Слідством.Інфо” Дмитро Нікітін. — Якщо висловлюватись нелітературно, це повна дурня». Заступник директора не в захваті від управлінських підходів Яцини: мовляв, він не кличе на засідання своїх заступників, по кілька тижнів не підписує листи й звільняє людей, що пропрацювали в інституті 30-40 років.

ТАКОЖ МИ ПИСАЛИ, що Інститут раку закупив обладнання на 32 мільйони в фірми, пов’язаної з батьком Нікітіна. Після публікації “Слідства.Інфо” тендер скасували

Втім, і Яцина дружніх взаємин із колегами не прагне. Очоливши НІР, він заявив про проведення в інституті аудиту — і вже говорить про виявлені порушення на 20 мільйонів гривень. Хоча жодних деталей щодо порушень він надати не зміг, посилаючись на те, що аудит ще триває.
На питання «Слідства.Інфо» щодо трьох підприємств Ячменьова керівник інституту запевнив: порушення вимог законодавства тут виявлено, матеріали вже скеровано до прокуратури. Нікітін, утім, стверджує, що ніяких проваджень щодо цих підприємств у прокуратурі немає. Заперечує наявність порушень і Сергій Пономаренко, уповноважений інституту з антикорупційної діяльності. За його ініціативи недавно зібрався директорат установи. Обговорювали аудит Яцини.
«Я за рік не виявив багатомільйонних збитків. Контрольно-ревізійне управління перевіряло, два МОЗівських аудита було — все нормально. Питаю Яцину: що ви виявили? А він не каже. Так що нема ніяких документів», — каже він «Слідству.Інфо».

Чим живе інститут тепер? Поліція надіслала Пономаренку листа із проханням провести внутрішнє службове розслідування щодо отримання Яциною 400 тисяч гривень. Однак зробити це антикорупційний уповноважений не може, оскільки підписати наказ про розслідування має керівник — тобто сам Яцина. Кримінальне провадження чомусь відкрили в Деснянському районі Києва, тоді як і адреса Інституту раку, і місце прописки Ячменьова — в інших районах столиці. Чому так відбувається і як взагалі влада збирається розплутувати цей клубок із тендерів, грошових переказів та особистої неприязні у важливому медичному закладі — невідомо. Ані поліція, ані МОЗ на запити «Слідства.Інфо» не реагують.