Центральна виборча комісія оприлюднила остаточні результати президентських виборів. Переможцем оголосили Володимира Зеленського, який у другому турі отримав 73% голосів виборців. Упродовж місяця він приступить до виконання обов’язків президента України.

Під час передвиборчої кампанії кандидати обіцяли багато. Чи не всі вони впродовж президентських перегонів так чи йнак торкалися теми комунальних платежів, зобов’язуючись знизити ціни на газ тощо. А приміром, у команді Зеленського пропонували збільшити зарплати для вчителів до 4 тисяч доларів. Однак чи входить до повноважень глави держави підвищення зарплат або зниження тарифів? «Слідство.Інфо» розбиралося, за що, згідно з Конституцією, відповідає президент.

Що входить до повноважень президента

Президент представляє країну на міжнародній арені — призначає послів України в інших країнах світу, вносить кандидатуру міністра закордонних справ і надає громадянство України. Також підписує міжнародні договори й вирішує, чи визнавати інші держави.

Від лютого 2019 року в законі також прописаний напрямок, у якому президент повинен «рухати» країну — європейська та євроатлантична інтеграція.

«Президент України є гарантом реалізації стратегічного курсу держави на набуття повноправного членства України в Європейському Союзі та в Організації Північноатлантичного договору», — ідеться в Конституції.

Окрім цього, президент має ключову роль у питаннях оборони: він є верховним головнокомандувачем і головою Ради національної безпеки та оборони (РНБО), може призначати й звільняти командування Збройних сил України, надавати вищі військові звання. Він вирішує, чи оголошувати мобілізацію, війну або воєнний стан, а також вносить кандидатуру міністра оборони на подання Верховній Раді. Тому питання повернення Криму та опір окупації Донбасу безпосередньо стосуються компетенції президента України.

Президент України має ключову роль у питаннях оборони

Президент України має ключову роль у питаннях оборони. Він вирішує, зокрема, чи оголошувати мобілізацію, війну або воєнний стан. На фото — жінки-військові під час урочистої церемонії вручення державних нагород президентом України, Харківська область, 23 серпня 2016 року. Палінчак Михайло / POOL / УНІАН

Також за поданням Верховної Ради президент призначає та звільняє голову СБУ, генерального прокурора й обирає голову Нацбанку.

Зеленський попередньо озвучив прізвища людей зі своєї команди. Наприклад, майбутнім міністром оборони він бачить Івана Апаршина, який раніше працював з Анатолієм Гриценком у Міноборони, а ймовірним кандидатом на пост глави МЗС медіа називали Олександра Данилюка.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «ЗЕ КОМАНДА»: ЩО ВІДОМО ПРО «ФІНАНСИСТА» ЗЕЛЕНСЬКОГО 

Однак для їхнього призначення Зеленському доведеться заручитися підтримкою щонайменше 226 депутатів, які повинні проголосувати за висунутих президентом кандидатів.

Президент сам може готувати й подавати законопроекти на розгляд Верховної Ради, а також підписувати законопроекти, ухвалені в парламенті. Або ж ветувати їх чи будь-які акти Кабінету міністрів, якщо, на його думку, вони суперечать Конституції, порушують міжнародні зобов’язання України чи закон. Подолати вето президента можна 300 голосами у Верховній Раді, але зібрати їх достатньо складно. Остаточне рішення щодо заветованих гарантом актів Кабміну ухвалює Конституційний суд, третину складу якого призначає саме президент.

Також президент має право обрати половину складу Нацради з питань телебачення і радіомовлення. Голів обласних державних адміністрацій та очільників райдержадміністрацій президент призначає за поданням Кабінету міністрів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЯК ЗЕЛЕНСЬКИЙ ПРОПОНУЄ БОРОТИСЯ З КОРУПЦІЄЮ

Кандидат у президенти Володимир Зеленський під час дебатів на НСК «Олімпійський», в Києві

Кандидат у президенти Володимир Зеленський під час дебатів на НСК «Олімпійський», в Києві, 19 квітня 2019 року. Гонтар Володимир / УНІАН

Що не входить до повноважень президента

Що стосується Кабміну, то він піде у відставку після виборів до Верховної Ради. Нових міністрів призначать після створення коаліції депутати наступного скликання. Також саме коаліція в парламенті, а не президент призначає прем’єр-міністра — голову уряду.   

Окрім того, президент не може впливати на економічні та соціальні питання — зменшувати тарифи на комунальні послуги, ремонтувати дороги, збільшувати пенсії тощо. Володимир Зеленський перед виборами обіцяв «сучасне обладнання в лікарнях і школах та перехід до страхової медицини», «будівництво доріг за європейськими стандартами» та «доступ всіх мешканців до швидкого інтернету». Але такі питання — компетенція уряду.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «ЗЕ ВІЛЛА»: ІТАЛІЙСЬКИЙ МАЄТОК ЗЕЛЕНСЬКОГО В ОТОЧЕННІ РОСІЙСЬКИХ ОЛІГАРХІВ

Президент може розпустити Верховну Раду, якщо депутати протягом місяця не сформують коаліцію, не проведуть пленарне засідання або якщо протягом двох місяців не сформують склад Кабінету міністрів

Президент може розпустити Верховну Раду, якщо депутати протягом місяця не сформують коаліцію, не проведуть пленарне засідання або якщо протягом двох місяців не сформують склад Кабінету міністрів. На фото — народні депутати під час засідання Верховної Ради, Київ, 25 квітня 2019 року. Мусієнко Владислав / POOL / УНІАН

Отже, якщо президент Зеленський не розпустить Верховну Раду, що він може зробити лише за певних умов і не пізніше ніж за півроку до виборів у Раду (до 27 травня), йому доведеться працювати з урядом, очолюваним Володимиром Гройсманом. Щоб змінити склад уряду чи призначити міністрів, президентові потрібна підтримка не менш ніж 226 депутатів у парламенті, які проголосували б за це.