Олександр Бабіков став першим заступником керівниці Державного бюро розслідувань наприкінці січня цього року. Призначення у провідний правоохоронний орган країни супроводжувалося скандалом, оскільки раніше він був захисником Віктора Януковича. Бабіков публічно заявив, що ніколи особисто не представляв інтереси президента-втікача. І запевнив, що не впливатиме на слідчих ДБР, які в подальшому вестимуть провадження Майдану, у тому числі — і справи Януковича. 

“Слідство.Інфо” отримало матеріали, які не лише підтверджують його активну участь у захисті президента-втікача, а можуть вказувати на його зацікавленість у впливі на правоохоронців у справах Януковича.

Наша редакція, зокрема, дослідила аудіозаписи з судових засідань у справах Януковича за участю Бабікова. На них зафіксовано, як нинішній посадовець ДБР активно захищає експрезидента. Його втечу з країни він виправдовує тим, що життю Януковича загрожує небезпека. Бабіков стверджує, нібито на Януковича та його охоронця скоїли напад. Адвокати навіть ініціювали кримінальне провадження проти “слідчих Майдану”, які відмовилися визнавати Януковича потерпілим. Нині його розслідує Держбюро, одним із керівників якого є Бабіков.  Прослухати аудіозаписи з виступами адвоката Януковича в суді можна у новому блозі “Таємниці слідства”.

Як Бабіков не захищав Віктора Януковича

“Я не представляв права й інтереси Януковича. Тим паче у справах Майдану. Хтось із вас хоч раз з 2014 до 2020 року чув моє ім’я як адвоката, який надає йому правову допомогу? Я його інтереси не представляв, ніколи не був із ним знайомий і ніяких договірних стосунків з ним не укладав”, заявляв після призначення в Держбюро розслідувань Олександр Бабіков на брифінгу. І справді, відомостей щодо його прямих угод із Януковичем у журналістів немає. Відомо лише, що договір з ним підписували інші члени адвокатського об’єднання “Авер-Лєкс”. 

Та з відкритого реєстру судових рішень видно, що Бабіков регулярно брав участь у засіданнях щодо Януковича. Також ми отримали підтвердження того, що він представляв його щонайменше у двох справах щодо перевищення влади Януковичем під час подій Революції Гідності та замаху на життя колишнього президента та його охоронця, який начебто відбувся на початку 2014 року.

Крім того, колишній керівник Управління спецрозслідувань ГПУ Сергій Горбатюк у коментарі “Слідству.Інфо” розповів іще про дві справи, де, за його словами, Бабіков представляв інтереси Януковича. Ідеться про захоплення державної влади і так звані закони 16 січня, які ще називають “диктаторськими законами”.

“Тут він (Бабіков   РЕД.) намагається зманіпулювати стосовно того, що договору прямого не було з Януковичем. Але договір Янукович уклав з фірмою “Авер-Лєкс”, а відповідно фірма “Авер-Лєкс” давала ордери працівникам, своїм адвокатам у цих процесах”, — розповів Горбатюк. 

Також Бабіков писав скарги на дії слідчого і прокурора у справі про начебто замах на колишнього президента, про який, до слова, відомо лише із заяв самого Януковича та його адвокатів. 

“Вони наполягають, що це був замах  начебто виявили там кулю. Ми писали “видайте нам цю кулю”, щоб ми могли в цьому розібратися. Вони так і не видали. Машина (яку, за версією адвокатів, обстрілювали — РЕД.) також зникала, і вони не відповідають, куди зникла ця машина. Але використовуючи цю справу, можна робити різні такі політичні заяви”, — додав екскерівник Управління спецрозслідувань.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Заступниця директора ДБР Варченко відвідала ювілей Луценка, який є фігурантом розслідування її відомства

Цікаво, що під час судових засідань у цій справі Олександр Бабіков також звинувачував Генпрокуратуру в тому, що відомство не змогло знайти виконавців нападу на експрезидента. Саме через це, за його словами, Янукович вимушений залишатися в Росії та не з’являтися на судові засідання.

“Особи, які організували та здійснили замах на життя четвертого президента України Януковича Віктора Федоровича та працівника Служби безпеки Президента України Іванцова на даний час не встановлені. Протягом багатьох років Генеральна прокуратура так і не спромоглася знайти осіб, які здійснювали замах на нього, та відтак — саме ця обставина є достатньою, що перешкоджає їм прибути і взяти участь у судовому розгляді”, — зазначив він на одному з засідань 2019 року.

У цій же справі Бабіков був адвокатом охоронця Януковича Дмитра Іванцова. Про це ми дізналися, отримавши копію його ордену про надання правової допомоги. Захищаючи Іванцова та Януковича, Олександр Бабіков неодноразово просив визнати їх потерпілими, однак у ГПУ йому відмовляли, оскільки наразі не вдалося встановити факти заподіяної їм шкоди.

Ордер на надання правової допомоги Олександром Бабіковим охоронцю Януковича/ДОКУМЕНТ Слідство.Інфо

Як Бабіков не впливатиме на справи Януковича під час роботи в ДБР

Минулого року адвокати з “Авер-Лєкс”, зокрема, Олександр Бабіков змусили Генеральну прокуратуру почати розслідування щодо “слідчих Майдану”, які не хотіли визнавати Януковича і його охоронця потерпілими. Мова йде, зокрема, про прокурора Андрія Нескородяного та слідчого Олександра Деркача. Незабаром ці справи передали у Державне бюро розслідувань, де зараз і перебуває на керівній посаді Бабіков.

Із аудіозаписів, які опинилися в нашому розпорядженні, ми довідалися, що про розслідування щодо прокурора Андрія Нескородяного під час одного з судових засідань згадував і сам Бабіков. Він наголошував на порушенні прав Януковича та його охоронця і наполягав, що співробітника ГПУ необхідно покарати: “Нами було ініційовано початок досудового розслідування щодо нього. Сподіваюся, що саме органи досудового розслідування приймуть законне виважене рішення і притягнуть його до кримінальної відповідальності за порушення прав нашого клієнта і сторони захисту”.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ ДБР заплатить 35 мільйонів фігуранту розслідування про розтрату бюджетних грошей

Нещодавно у ДБР офіційно заявляли, що адвокатська діяльність Бабікова не становитиме конфлікту інтересів під час роботи в бюро. А сам посадовець під час свого публічного виступу запевняв, що не впливатиме на “справи Майдану”. 

“Я не можу мати до них (кримінальних проваджень, — РЕД.) доступ. Як тільки я ознайомлюся з матеріалами кримінального провадження, що стосуються подій на Майдані, або кримінальними провадженнями, де мої колишні колеги здійснювали захист або представництво інтересів клієнтів, я втрачу свою роботу на підставі закону України про засади запобігання та протидії корупції”, — сказав Бабіков на брифінгу у Києві.

Утім, “Слідство.Інфо” дізналося, що в момент приходу Бабікова на посаду в ДБР, слідчі бюро почали витребовувати в “прокурорів Майдану” матеріали провадження щодо нападу на Януковича. 

Олександр Бабіков став заступником директорки Держбюро Ірини Венедіктової наприкінці січня 2020 року. Обрали його на спеціальному конкурсі, про який оголосили торік, 29 грудня. Відтак зібрати всі документи та подати свою кандидатуру на конкурс учасники мали лише за два робочі дні у святковий передноворічний період.

Невдовзі після призначення Бабікова у медіа з’явилася інформація, що сам конкурс на посаду першого заступника директорки Держбюро розслідувань був лише формальністю, і кандидатура ексадвоката Януковича була затверджена ще навіть до його початку. Зокрема, народна депутатка Олександра Устінова повідомила, що Бабіков міг знати, що отримає посаду в ДБР, оскільки припинив адвокатську діяльність за день до оголошення відомством конкурсу — 28 грудня. А журналісти Bihus.Info повідомляли, що цього ж дня Бабіков з’явився у Державному бюро розслідувань, де Ірина Венедіктова представила його колегам як свого заступника.

Того ж таки 28 січня слідчі ДБР відправили звернення до Генеральної прокуратури щодо правоохоронців відомства, які відмовлялися визнавати Януковича та його охоронця Іванцова потерпілими. Працівники бюро попросили надати матеріали кримінального провадження, які могли б вказати на бездіяльність, зокрема, Нескородяного та Деркача. Ми отримали відповідний документ.

Запит слідчих ДБР до Генеральної прокуратури матеріалів у справі Януковича/ДОКУМЕНТ Слідство.Інфо

“Слідство.Інфо” зв’язалося з Олександром Бабіковим, однак посадовець відмовився особисто надавати коментар журналістам. Від коментарів також утрималися й співробітники Генеральної прокуратури, які ведуть справи Януковича.