Українці були задіяні у відмиванні російських бюджетних коштів, за схемою, викритою російським юристом Сергієм Магнітським. Слідство.Інфо отримало докази причетності до справи двох українців, які зняли в українських банках понад 50 мільйонів доларів готівкою. Загалом за аферою, яку організували російські силовики та податківці понад 10 років тому, на рахунки українських банків зайшло майже 100 мільйонів доларів.

Юрист Сергій Магнітський викрив схему виведення з російського бюджету більш ніж 5 мільярдів рублів через відшкодування податків підставним фірмам. Вкрадені гроші зрештою потрапляли до російських топ-посадовців. Проти самого Магнітського сфабрикували справу, а згодом закатували в російському СІЗО. В 2010 році чиновники, причетні до «справи Магнітського», потрапили під міжнародні санкції. Нещодавно російський центр «Досьє» отримав нові документи у справі, з якої вперше стало відомо про причетність українських громадян до розкрадання. Журналісти Слідства.Інфо разом з колегами агентства Associated Press, газети Tages Anzeiger та Inside Story долучилися до їх опрацювання.

МІЛЬЙОНИ ГОТІВКОЮ

Протягом лютого-березня 2008 року киянин Павло Валерійович Грицина 11 разів приходив до відділення банку «АРМА» у Києві, щоб зняти мільйони гривень готівкою. У підсумку за два місяці він зняв майже 128 мільйонів гривень (25 мільйонів доларів за тодішнім курсом).

Ще один українець – Ігор Анатолійович Любунь – у ті ж два місяці виніс з банку «АРМА» готівки на 164,6 мільйони гривень (тоді – 32 мільйони доларів).

Обидва чоловіки зняли гроші з рахунків кіпрської фірми Vreston Limited, зареєстрованої на кіпріотів Іоанніса Ілія та Катю Петрі.

Коли до Слідства.Інфо потрапили дані, що підтверджують ці транзакції, репортери взялися за пошуки українців, яким вдалося за два місяці так розбагатіти. Але це виявилося не просто, оскільки описані події відбувалися більше десяти років тому.

Впізнати у чоловіках мільйонерів лише за місцем реєстрації не так й легко. Обоє зареєстровані у старих будинках: один – на околиці столиці, другий – у місті Бровари біля Києва.

Сусід Любуня Роман розповів, що зараз у квартирі у Броварах живе молодший брат Ігоря з мамою: «Він (Ігор – ред.) приходить у гості, але рідко… У банку працював тоді, напевне… Він завжди у костюмі ходив, такий грамотний. От я його востаннє бачив ще тоді, давно вже тут не живе».

У 2012 році заступник начальника управління планування та аналізу «Укрексімбанку» Ігор Любунь давав інтерв’ю. Ймовірно, це саме той Ігор Любунь, який знімав мільйони з рахунку кіпрської фірми. Його сусіди говорять – скоріше за все, чоловік був банкіром у ті часи. Родичі передали йому контакти журналістів Слідства.Інфо з проханням прокоментувати його ймовірну участь у знятті мільйонів. Пан Любунь так і не сконтактував з журналістами. На питання у соцмережах теж не відповів.

Родичі Павла Грицини, який зняв багато мільйонів готівкою у ті часи, кажуть, що він взагалі зник. Його не бачили кілька років, він не користується соціальними мережами і не відповідає на дзвінки. Віталій, чоловік його сестри, розповів телефоном, що мав з Павлом давній конфлікт і відтоді родича не бачив: «Він у якийсь момент зник – роки два чи три тому. Відтоді ніхто не знає, де він і що з ним. Навіть його колишня дружина і дитина теж не знають де він. Ми його шукали якийсь час, але не знайшли».

Сестра Павла також давно його не бачила: «Якраз у 2008 році у нас померла мама, і ми стали «холодно» спілкуватися. Наскільки я знаю, він працював у охороні, десь у цій сфері, чи то начальником охорони…»

У розпорядженні центру «Досьє» опинилися документи, що свідчать про відмивання 5,4 мільярдів рублів, викрадених з бюджету Російської Федерації у 2007 році шляхом відшкодування податків. Ці документи також підтверджують, що метою офіційного розслідування, яке ведуть російські правоохоронці, є не пошук викрадених коштів, а замітання слідів злочину.

ЛИСТУВАННЯ РОСІЙСЬКИХ СИЛОВИКІВ

Протягом 15-17 липня 2015 року слідчий російського МВС з Пермі Сергій Беділов відправив співробітникові прокуратури РФ Сергію Бочкарьову п’ять електронних повідомлень з темою листа «От Сильченко».

Олег Сільченко – це слідчий російського МВС, який вів справу проти Магнітського, створюючи йому жахливі умови утримання в СІЗО. У листуванні – кілька конфіденційних документів з матеріалів справи про відмивання викрадених з російського бюджету грошей. Зокрема й дані про зняття українцями Любунем та Грициною понад 50 мільйонів доларів готівкою у банку «АРМА» .

Рух коштів по рахунках Vreston limited в банку “Арма”

На яких саме засадах чоловіки знімали гроші з рахунків кіпрської фірми та чи були ці транзакції визначені українськими контролюючими органами як підозрілі, наразі незрозуміло. У Державній службі фінансового моніторингу зазначили, що запитувана журналістами Слідства.Інфо інформація є таємною, тому її не можуть розголошувати. Міністерство внутрішніх справ проігнорувало запит. У Національному банку пояснили, що зараз всі документи щодо банку «АРМА» в архіві, адже кілька років тому його було ліквідовано.

З відповіді Нацбанку на запит також стало відомо, що станом на 1 січня 2008 року «власником істотної участі у ТОВ «КБ «АРМА» було ТОВ «Алмазнянський ливарно-механiчний завод»». Кінцевий бенефіціар цього заводу сховався за белізьким та панамським офшорами.

РАЛЬНІ МІЛЬЙОНИ ЗА ФІКТИВНІ КОНТРАКТИ

Ще один український слід у виведенні мільярдів з російського бюджету знайшли в акті перевірки банку «Крайний Север». Саме у цей банк переказували значну кількість грошей, вкрадених з бюджету РФ у 2007 році. Відповідно до акту перевірки банку «Крайний Север», отриманого центром «Досьє», у 2008 році на рахунок української компанії «Віпонікс-снаб» в українському банку «Легбанк» було перераховано понад 40 мільйонів доларів.

Сам банк зараз у стадії ліквідації. Його власники невідомі – з якихось причин «Легбанк» не розкривав свою структуру власності всупереч вимогам Нацбанку. У 2014 році ЗМІ називали власником цього банку уродженця Харкова Артура Єресько, який входить у сотню найбагатших людей Латвії.

За офіційними даними, компанія «Віпонікс-снаб» досі активна. Щоправда, працює у ній лише одна людина. Тоді, десять років тому, ця київська фірма отримала десятки мільйонів доларів за ймовірно фіктивними контрактами на постачання будівельного обладнання. За однією адресою з цією компанією у Києві зареєстровано ще кількасот фірм. Слідство.Інфо поспілкувалося з чоловіком на ім’я Микола, який нібито відповідає за вхідну кореспонденцію у всій 12-ти поверховій будівлі. Він запевнив, що фірми «Віпонікс-снаб» ніколи тут не було і листи до неї за цією адресою не приходять. Як саме компанія розпорядилася 40 млн доларів, на жаль, невідомо. Та й сама фірма схожа на фіктивну.

ПІДСТАВНІ УКРАЇНЦІ?

Як саме витратили зняту у банках готівку українці невідомо. Не зрозуміло чи витратили вони її взагалі. Втім відсутність очевидних значних статків у чоловіків та ще один цікавий факт вказують на те, що українські фігуранти «справи Магнітського» були ймовірно просто використані її російськими організаторами. За наявними у центру Досьє відомостями, через кілька днів після того, як операція з отримання понад 50 мільйонів доларів США була завершена, в Київ з Москви на приватному літаку прилетів відомий, раніше судимий російський підприємець Дмитро Клюєв. Його візит тривав усього кілька годин, після чого літак відбув назад в Москву. Клюєв, якого пов’язують з ФСБ, визнає, що був фактичним власником «Універсального банку заощаджень» – ще одного банку через який реалізовувалася схема з відмивання вкрадених з російського бюджету мільярдів рублів. Проте він стверджує, що продав банк ще до операцій з відшкодування податків.

СХЕМА, ЯКУ ВИКРИВ МАГНІТСЬКИЙ

Зняття готівки в Україні – це лише частина масштабної схеми, яку викрили російські юристи фонду Hermitage Capital, зокрема й Сергій Магнітський. У 2008 році він звинуватив російських силовиків та податкових чиновників у розкраданні 5,4 млрд рублів з бюджету внаслідок відшкодування податків підставним фірмам.

На думку Магнітського, у цій схемі були задіяні співробітники МВС та інші російські чиновники. Вони заволоділи документами компаній, що належали фонду Hermitage Capital. Потім члени угрупування перереєстрували ці фірми на «своїх» учасників. Інші підконтрольні цим самим людям підприємства подавали проти перереєстрованих фірм фіктивні позови на підставі сфальсифікованих договорів. Члени групи по-суті виступали в судах одночасно від імені позивачів і відповідачів, тож їхні фірми програвали в суді своїм фіктивним контрагентам великі суми. Це перетворювало їх з прибуткових у збиткові, що дозволило вимагати у держави повернення раніше сплачених податків в розмірі 5,4 млрд рублів. А вже арбітражні суди своїми рішеннями легалізовували ці заборгованості.

Щоб приховати це, корумповані співробітники МВС сфабрикували кримінальну справу проти Магнітського і зробили його перебування у СІЗО нестерпним. Кожен раз, коли Сергій підтверджував свої свідчення проти них, умови його утримання ставали більш жорстокими. 11 листопада 2009 року Магнітський подав скаргу на фальсифікацію слідством матеріалів його кримінальної справи. Через п’ять днів він помер у СІЗО.

У квітні 2010 року американський сенатор Бенджамін Кардін попросив заборонити в’їзд до США для російських чиновників, причетних до смерті Магнітського та до розкрадання 5,4 мільярдів рублів. Спочатку у «списку Магнітського» було 60 прізвищ російських чиновників з коротким описом ролі кожного у справі про розкрадання бюджету та смерті російського юриста. Згодом інші країни почали використовувати санкційні «списки Магнітського». Вони постійно доповнюються, адже досі з’являються нові докази виведення грошей з російського бюджету на особисті потреби російських топ-чиновників. Такі схеми зазвичай не працюють без підставних фірм та людей. І, як тепер стало відомо, українці теж були задіяні в схемі, за викриття якої Сергій Магнітський поплатився життям.

Більше про нові факти у “справі Магнітського” читайту у розслідуваннях наших колег з російського центру Досьє, Associated Press, газети Tages Anzeiger та Inside Story