Верховна Рада оновилася — нові народні депутати вже на початку вересня прийдуть до парламенту. Багато з них — буквально вперше, адже частина нардепів, наприклад, від президентської партії «Слуга народу» ніколи раніше не займалася політикою. 

Але займалася бізнесом. Майбутні нардепи наразі володіють, зокрема, медійним, юридичним, медичним бізнесом, є аграрії, будівельники, айтішники й навіть один власник похоронного бюро.

Згідно із законом, депутат Верховної Ради не може бути підприємцем. Адже це — ймовірний конфлікт інтересів. Свої компанії протягом тридцяти днів нардеп повинен передати в управління іншим людям, але не родичам. 

«Часто передають компанії членам родини, а такі випадки зменшують прозорість ухвалення рішень на засіданнях комітетів, бо складно уявити ситуацію, що члени родини «на кухні» не обговорюють бізнес питання, якщо є така можливість», — каже аналітик громадського руху ЧЕСНО Оксана Ставнійчук. Вона зазначає, що депутати часто порушують закон «Про запобігання корупції», бо все одно мають змогу керувати підприємствами. 

Найбільше підприємців на сьогодні — в «Слузі народу» та «Опозиційній платформі — За життя». Утім, на думку керівника передвиборчого штабу президентської партії Олександра Корнієнка, бізнес — це просто спосіб існування політичної еліти. 

«Закон, здається, дозволяє передавати в управління корпоративні права. Стосовно конфлікту інтересів, то в більшості тих, у кого він був у минулих парламентах, це не було пов‘язано з їхніми корпоративними правами», — сказав він. 

Однак депутатка восьмого скликання й правозахисниця Світлана Заліщук стверджує, що бізнес заважає депутатам працювати. Адже, на її думку, депутати-бізнесмени приходять в Раду лобіювати інтереси своєї галузі або фінансової групи. Наприклад, Ахметова чи Коломойського, каже депутатка:

«Якщо подивитися на аграрний сектор, то там усе зрозуміло. Ми не бачили представників малого та середнього бізнесу. Ось чому в бюджеті знаходилося 2 мільярди для «Нашої ряби» Косюка, але не знаходилося для підтримки малого фермерства. Зрозуміло, що це була підтримка від президента, це пов’язано з домовленостями», — сказала вона Слідству.Інфо. 

Якими бізнесами наразі володіють майбутні народні депутати й коли, згідно із законом, планують їх позбутися — розбиралося Слідство.Інфо.  

Юристи

Серед майбутніх нардепів є власники як маленьких місцевих юридичних фірм, так і великих адвокатських компаній. За підрахунками Слідства.Інфо, в парламент пройшло майже 20 нардепів з юридичним бізнесом. 

Юрій Кузбит, власник адвокатської групи «Прецедент», до Верховної Ради пройшов за списками «Слуги народу». Слідству.Інфо він сказав, що готує документи про передачу корпоративних прав та заміну на керівних посадах. А в Раді Кузбит розраховує працювати в бюджетному комітеті.

Юлія Яцик, також від «Слуги народу», має адвокатську компанію в Запоріжжі. Від президентської партії пройшов і Дмитро Наталуха — власник «Лід/Ог‘юрі». Наталуха сказав Слідству.Інфо, що буде дотримуватися закону, який передбачає передачу корпоративних прав в управління. 

Євген Петруняк із Львова володіє фірмою «Лекс-К». Валерій Божик з Чернівців — адвокатським об’єднанням «Феміда груп». Данило Гетьманцев є власником групи компаній «Юрімекс». 

Депутати від «Слуги народу» Олександр Качура (ліворуч) і Дмитро Наталуха біля готелю Rixos-Prykarpattya, де проводили навчання для новообраних депутатів від партії, в Трускавці (Львівська область), 1 серпня 2019 року. Шмаков Валерій / УНІАН

 Крім того, до Верховної Ради пройшов Олександр Качура, співвласник юрфірми «Качура Лоєрс». «Зе команда» декларувала у фінзвітах партії, що отримувала «спонсорську домопогу» від цієї фірми — безоплатно орендувала приміщення, що оцінювали в 9 тисяч гривень на місяць. На сьогодні його компанія, згідно з реєстром Мін’юсту, призупиняє діяльність. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Хто спонсорує «Слугу народу» та скільки витрачає партія

Медіавласники

Свій медіа-бізнес як кандидат у нардепи задекларував Олександр Ткаченко, генеральний директор «1+1 медіа». Серед його власності є частка в телерадіокомпанії «Студія 1+1», «1+1 Продакшн», «Кінолав», «Книголав» та видання «TheБабель».  

Артем Ковальов, який також пройшов у парламент за списком «Слуги народу», з 2014 року — генеральний директор інформаційного агентства УНІАН, яке входить у холдинг «1+1 Media». Як і Ткаченко, він має частку в «1+1 Продакшн», «ТРК Студія 1+1» та «Книголав». 

Ще один «слуга народу» — керівник студії «Мамахохотала» Роман Грищук. Він — власник компанії «МХ Шоу», яка займається виробництвом відеоконтенту. Серед проектів «МХ Шоу» — «Як гартувався стайл», «Маслюки», «Нова поліція», інтернет-серіал «Касирша Люба». Грищук повідомив Слідству.Інфо, що вже почав виходити з бізнесу.

«Я вже дав доручення, щоб мою частку переписати на партнерів. Якщо не затягнеться, то встигну навіть до присяги. А якщо не встигну, бо ФОП довго закривається, то вже в межах закону я все встигну», — сказав він. 

Керівник студії «Мамахохотала» Роман Грищук і власник компанії «МХ Шоу», яка займається виробництвом відеоконтенту, повідомив Слідству.Інфо, що вже почав виходити з бізнесу. Особиста сторінка у Facebook

Виготовленням відео займається й представник «Зе команди» Павло Сушко. Він володіє підприємством «Пі Ес Пікчерс». Зокрема, Павло Сушко був продюсером фільму «DZIDZIO Контрабас»

Ще один кандидат від «Слуги» Максим Ткаченко разом з бізнес-партнерами Зеленського братами Шефірами володіє компанією «Квартал-Концерт». Підприємство займається концертною діяльністю.  

Медіавласником є і майбутній нардеп Тарас Козак з партії «Опозиційна платформа — За життя». Наразі він володіє NewsOne, «112-Україна» та ЗІК. Покупка NewsOne, «112-Україна» обійшлася майбутньому нардепу в 114 мільйонів гривень.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що не задекларував депутат і власник NewsOne, «112» та ЗІК Тарас Козак

Будівельники

Співвласник торговельної мережі супермаркетів «Епіцентр» та «Нова лінія» Олександр Герега до Верховної Ради пройшов самовисуванцем. Депутатом Герега був з 2012 року й дотепер залишається й бізнесменом. Окрім того, Герега володіє молочними фермами, а його земельний банк становить 111 тисяч гектарів землі в Чернігівській, Київській, Вінницькій і Хмельницькій областях й надалі збільшуватиметься

Галина та Олександр Герега входять у десятку найбагатших людей України за даними рейтингу «Новое время». Торік, вони отримали 2,8 мільярдів гривень прибутку.

Співвласник торговельної мережі супермаркетів «Епіцентр» та «Нова лінія» Олександр Герега до Верховної Ради пройшов самовисуванцем. Галина та Олександр Гереги входять у десятку найбагатших людей України за даними рейтингу «Новое время». Торік, вони отримали 2,8 мільярдів гривень прибутку. УНІАН

Сергій Дунаєв теж не новий бізнесмен у парламенті. Серед кількох його підприємств є компанія «Лізинг Інвест», яка торгує будматеріалами. Увесь його бізнес зосереджений у місті Лисичанськ на Луганщині, де у 2009-2012 роках він був мером. Дунаєв уперше потрапив у Верховну Раду від «Партії регіонів» у 2012 році. А цього разу проходить за списками партії «Опозиційна платформа — За життя».  

З політиків минулого скликання офіційно будівельним бізнесом володіє й Вадим Рабінович. Його фірма «Медіа строй» існує з 2012 року. У засновниках — Рабінович з дружиною, а керує компанією його прессекретар і давній соратник Володимир Кацман. 

Віктор Бондар займається бізнесом з 2000-х років, володіє, зокрема, підприємством «Будінформ». За даними ЧЕСНО, компанія зводить багатоповерхівки в центрі Києва, порушуючи генеральний план міста. Бондар у політиці з 2000-х років: був міністром транспорту і зв’язку, заступником голови Державної митної служби, головою партії «Відродження». До нового парламенту проходить як самовисуванець у Хмельницькій області. 

Остап Шипайло зі «Слуги народу» має дві будівельні фірми. А фірма «Вілком монтаж», де він був співвласником, у 2018- 2019 роках виграла державних тендерів на 40 мільйонів гривень. А також торік розіграла тендер на будівництво гуртожитку у Львові на 100 мільйонів гривень з компанією «Карпатбуд». Тобто, ймовірно, лише формально створила враження конкуренції з «Карпатбудом», власник якого разом з Шипайлом володів двома іншими фірмами.

«Я був найманим працівником і мав там пакет акцій як керівник, я звільнився і автоматично віддав його власникам», — прокоментував Шипайло Слідству.Інфо свою участь у будівельному бізнесі. Хоча донедавна він входив у склад засновників будівельної компанії «Азимут Інвест». 

Крім будівельного бізнесу, Шипайло володіє енергетичними компаніями, які, втім, протягом тижня обіцяє продати. «У парламенті хочу в енергетичний комітет — питання енергоефективності, відновлюваної енергетики», — сказав він. 

Юрій Кісєль з Кривого рогу, який проходить до Ради від «Слуги народу», має три компанії, які займаються виготовленням бетону та бетонних розчинів. Будівельним бізнесом володіють «слуги народу» Сергій Нагорняк та Ігор Негулевський. Останній — власник «Софія- Граніт», яка займається декоративним і будівельним каменем. Компанія брала участь в державних тендерах і з 2016 року отримала замовлень на 5 мільйонів гривень. 

Ще один представник «Слуги народу» Едуард Прощук — співвласник фірми «Яремчанська регіональна торгівельна компанія», яка займається організацією будівництва. Це підприємство, за даними YouControl, входить в групу компаній бізнесмена  Володимира Старовойта, депутата від «Батьківщини» в Київраді, який володіє кількома бізнесами, серед яких і будівельний. 

Аграрії

Попри те, що самовисуванець з Хмельниччини Сергій Лабазюк уже був депутатом, він досі володіє аграрним бізнесом. До речі, в минулому скликанні Ради він входив до аграрного комітету. Його група компаній «Вітагро» займається рослинництвом, садівництвом і тваринництвом. За даними YouControl, його земельний банк налічує 80 тисяч гектарів землі. 

Максим Гузенко від «Слуги народу» володіє компанією «Агрохім-Партнер», сільським господарством «Натон», «Агролайф Центр» та «СП-Агрос», які вирощують зернові. Зерновими займаються майбутні нардепи Володимир Тимофійчук, власник трьох агрофірм і «Слуга народу» Олексій Ковальов, а також Микола Кириченко. Слідство.Інфо Кириченко запевнив, що в майбутньому займатиметься тільки однією справою — політикою. 

«На сьогодні я майже відійшов від бізнесу. Юристи готують відповідні документи про передачу корпоративних прав, якими володію, а підприємницьку діяльність я припинив 25 липня», — прокоментував він. 

Агробізнес також наразі є в Ігоря Колихаєва — власника «ТД «Продексим» з Херсонщини. Земельний банк компанії — 20 тисяч гектарів. 

Медицина 

За списками від «Слуги народу» до парламенту проходить засновник медичної клініки «Борис» Михайло Радуцький. Клініку нещодавно купила мережа «Добробут». Окрім того, Радуцький має кілька інших медичних фірм («Інфоконсалтинг», «Р.К.Х.К.-Мед», «Діглобал Дженерал Сервіс Альянс Груп»). 

За списками від «Слуги народу» до парламенту проходить засновник медичної клініки «Борис» Михайло Радуцький. Пташка Вікторія / УНІАН

Ще одна майбутня депутатка від «Слуги» Оксана Дмітрієва володіє стоматологічною клінікою «Статус Дент».

Депутат від «Батьківщини» Костянтин Бондарєв — власник компанії «Сента-Фарм», яка торгує ліками. Фірма прописана в тій же будівлі, де і приймальня нардепа 8 скликання Сергія Власенка, а також ломбард «Дешева готівка», дохід від якого отримував чоловік Юлії Тимошенко. 

Оренда 

Одним з популярних бізнесів серед майбутніх депутатів є здача в оренду майна. Так, двома компаніями, які спеціалізуються на оренді, володіє соратник Юлії Тимошенко Олександр Абдуллін. Ці фірми є у фінзвіті партії «Батьківщина». 

Доходи від оренди отримують нардепи від «Слуги народу» Олексій Красов, Олена Шуляк та Олександр Сова. В останного також є ювелірний бізнес.  

Крім того, здачею майна в оренду займається Юлія Льовочкіна «Опозиційної платформи — За життя» та самовисуванець Олександр Фельдман.

Інше

Олексій Леонов, Микола Тищенко та Юрій Арістов займаються ресторанним бізнесом. Дружина керівника ДУС Ірина Борзова, яка пройшла у Верховну Раду від «Слуги народу», серед іншого, володіє ресторанним бізнесом, а також компанією в Криму. Слідству.Інфо вона повідомила, що повністю припинить підприємницьку діяльність.

«Я в процесі виходу з бізнесу, я не буду займатися підприємництвом і політикою», — сказала Борзова. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Юристи розподять руками»: майбутня депутатка від «Слуги народу» про свій бізнес у Криму

Також кілька депутатів займаються охороною, роздрібною торгівлею, дезінфекцією та консультуванням. А ще один майбутній депутат з Тернополя — ритуальним бізнесом — організацією поховань.

Дружина керівника ДУС Ірина Борзова, яка пройшла у Верховну Раду від «Слуги народу», серед іншого, володіє ресторанним бізнесом, а також компанією в Криму. Слідству.Інфо вона повідомила, що повністю припинить підприємницьку діяльність. Facebook