Реформа українських органів внутрішніх справ закінчилася тим, що більшість міліціонерів просто перевдягли кашкети з синіх на чорні і стали інакше називатися. У квітні цього року керівниця Нацполіції Хатія Деканоїдзе обіцяла звільняти всіх недостойних через суди і в ручному режимі.

ea8d1ea9b6cb1205558f8c1ce654608a

«Я думаю, що ми будемо подавати апеляцію, і я сподіваюся, що … досі, ви знаєте, якось віра поки що не зникла, я сподіваюся, що ми виграємо ті суди. Щоб непорядні люди просто не опинилися в лавах Національної поліції України. Якщо не вийде, ми будемо в ручному режимі виганяти непорядних людей», — обіцяла Хатія Деканоїдзе навесні

«Слідство.Інфо» більше ніж пів року спостерігало за перебігом атестації в Національній поліції.

Весною ми розповідали про керівника управління захисту економіки Рівненщини В’ячеслава Єфтенія, який засвітився в майнових скандалах і «кришуванні» контрабанди. Попри все, він продовжує працювати в новій поліції.

fcdb14b578571151adaa371f0d352aec

«Я не боюсь атестаційної комісії. Я ще раз сказав. Я прийду на атестаційну комісію, приведу себе до ладу. Прийду і пройду атестаційну комісію, я її не уникаю. Я все одно в будь-якому разі потраплю на атестаційну комісію», — обіцяв В’ячеслав Єфтеній членам однієї з атестаційних комісій.

Після неявки його рекомендувала звільнити місцева комісія. Скарги до суду та до апеляційної атестаційної комісії. П’ять разів він не з’являвся на засідання комісії, де раз за разом викликали його на співбесіду. Поліцейському щоразу ставало зле. Інколи навіть в дорозі до Києва.

«Він подав апеляційну скаргу, на той момент, наскільки мені відомо, він також вже подав позов про поновлення. Такий трішки нонсенс. Він не з’являвся декілька разів, там навіть вже була така ситуація, що він відзвонюється, що він їде чи нам відзвонюються, що він їде, а потім наче як з півдороги йому стає погано і він повертається, не приїжджає на комісію, – розповідає учасниця апеляційної атестаційної комісії, адвокатка Євгенія Закревська.

Євгенія тривалий час працює в атестаційних комісіях. Пише та розповідає про проблеми атестації.

Відомий волонтер Роман Сініцин, на відміну від Євгенії Закревської, з галасом покинув роботу в атестаційних комісіях пів року тому. Він та його колеги пішли з комісій через втручання в підбір громадськості з боку радників міністра Арсена Авакова. Попри те, що представники Нацполіції відкидають можливість будь-яких маніпуляцій та намагань вплинути, оприлюднені ними ж дані підтверджують слова активістів. 

3a022dda8901d7781587176240eb52c5

Ось так виглядає динаміка звільнень у різних областях. На початку атестації комісії звільняли до двадцяти відсотків. Потім, коли представники громадськості почали йти з комісій, звільняли не більше шести відсотків. На графіку добре видно той момент, коли замість незалежних активістів, громадськість почали представляти, зокрема, люди Арсена Авакова.

Заступник голови Нацполіції Костянтин Бушуєв каже, що все було прозоро:

«Можу сказати, що відбір представників громадського суспільства проводився відкрито і до роботи по відбору залучались усі охочі, хто відповідним чином реєструвався на ресурсі Національної поліції. З усіма проводилась співбесіда, ці співбесіди тривали, часто були об’єктом висвітлення в тому числі в ЗМІ і так казати про якісь системні намагання вплинути на хід проведення атестації чи формування комісій на сьогодні не приходиться».

За кілька днів після цієї розмови комісія викликала В’ячеслава Єфтенія знову і він знову пішов на лікарняний.  Поліцейський приїздить до Києва, коли необхідно йому, а коли кличуть на атестацію – йде на лікарняний. Таким чином В’ячеслав Єфетній зухвало уникає атестації і продовжує працювати в новій поліції. Таких як він, тих хто не йде на співбесіду, близько трьох сотень. Їх не звільняють в обіцяному «ручному режимі». Ще одна категорія нових поліцейських – це поновлені судами. Один з них – екс-підлеглий В’ячеслава Єфтенія – колишній керівник Сарненського райвідділу поліції Ігор Харитонов.

79cfefb8a7013e61065b825eb8e74eeb

Цей правоохоронець вимагав у підлеглих покинути місце нелегального видобутку бурштину, залишивши знаряддя старателів – помпи. Через цей інцидент справу за обвинуваченням Ігоря Харитонова у перешкоджанні працівникам поліції тепер розглядають у Сарненському районному суді.

18 жовтня на посаді Ігоря Харитонова поновив інший суд  – Житомирський адміністративний. Спілкуватися зі «Слідством.Інфо» Харитонов не захотів.

Попри такі поновлення, під час презентації результатів атестації керівництво Нацполіції поправку на це не враховує. Приміром по Рівненській області звітують про 130 поліцейських, які не пройшли атестацію. Про те, що більшість з них поновилися, – мовчать.

Станом на кінець листопада у Рівненській області – 76 поновлених, 73 – у Київській, 42 – у Хмельницькій, 84 – у Волинській та 172 – у Миколаївській.

aeaf85de766ee72f11e9f573a43495d8

Три сотні тих, хто не йде на співбесіду зовсім та ті хто поновилися після звільнення. Вони – продовжують працювати або ховаються на  лікарняних – і їх не звільняють «в ручному режимі». І та, яка обіцяла це робити – звільнилася сама – Хатія Деканоїдзе пішла у відставку.

Чинний міністр не відповів на наш запит про інтерв’ю. Втім, без його коментарів, не менш зрозуміло, те, що ніякого докорінного очищення системи не відбулося.

24176e865ffb15d987a69c8b7de5e607

«Дивлячись взагалі на цю всю ситуацію, я впевнений в тому, що міністр, його зами і люди, які його оточують, вони не зацікавлені у будь-якій реформі. Їм цікава от фасадна реформа. Там відчитатись за витрачені кошти, сказати – от все, ми провели, у нас поліція тепер, – каже Роман Сініцин.

9a618136f988358aebae0740a26f5dd5

Фасадна реформа поліції  розтягнулася на довго і коштувала чимало грошей, адже тільки зарубіжні донори дали на це понад 20 мільйонів доларів. І головне – вона остаточно поховала віру в те, що міліцію можливо докорінно змінити. Як би не реформували, все одно в її лавах залишається напівкримінальне-напівкорупційне озброєне угрупування. І нинішнє керівництво, судячи зі всього, це цілком влаштовує.

Дмитро Бондар, Рівненське агентство журналістських розслідувань для Слідства.Інфо